5 najpiękniejszych gatunków storczyków. Jeden z nich jest megatrudny w uprawie!
Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwitnących kwiatów doniczkowych, jakimi możemy ozdobić nasze mieszkania. W przyrodzie istnieje od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu różnych odmian tych roślin, jednak my w domach uprawiamy tylko kilka z nich. Oto 5 najpiękniejszych gatunków storczyków.
Autor: Getty Images/Maryviolet
Falenopis jest bardzo lubiany ze względu na jego łatwą pielęgnację. Poradzą sobie z nim nawet niezbyt zaawansowani ogrodnicy. Jego przypominające motyle kwiaty występują w różnych odcieniach białego, różowego, fioletowego, żółtego i czerwonego. Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła, odpowiedniej wilgotności i umiarkowanej temperatury. Można całkowicie zrezygnować z podlewania tej rośliny. Należy jednak pamiętać o codziennych zraszaniu korzeni.
Storczyki, znane również jako orchidee, fascynują swoim niezwykłym pięknem i różnorodnością. Zajmują one szczególne miejsce w świecie roślin i są uważane za jedne z najbardziej wyszukanych kwiatów. Obejmują szeroki zakres gatunków, które różnią się wyglądem, rozmiarem, kolorem i wymaganiami hodowlanymi.
Skąd pochodzą storczyki?
Storczyki rosną głównie w Australii, Azji i Ameryce Południowej, w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Najwięcej gatunków występuje w lasach równikowych, gdzie mogą dobrze się rozwijać dzięki dużej wilgotności powietrza i wysokim temperaturom.
Większość gatunków rośnie na drzewach, nie uszkadzając ich i nie żywiąc się ich sokami. Nie są więc pasożytami.
Przeczytaj też: W Japonii odkryto nowy gatunek storczyka. Wygląda, jak zrobiony ze szkła
Jak dbać o storczyki?
Każdy gatunek storczyka ma swoje indywidualne wymagania hodowlane, dlatego kiedy kupisz dany gatunek, dowiedz się, jak go pielęgnować, aby jak najdłużej cieszył cię pięknymi kwiatami. Istnieje jednak kilka ogólnych wskazówek dotyczących pielęgnacji storczyków:
1. Zapewnij storczykom odpowiednie światło
Storczyki uwielbiają jasne, ale rozproszone światło. W swoim naturalnym środowisku nigdy nie rosną w pełnym słońcu. Chronią je przed nim gałęzie drzewa. Unikaj zatem bezpośredniego nasłonecznienia, bo to może spalić ich delikatne liście. Najlepiej postawić storczyka na oknie osłoniętym firanką lub na wschodnim lub zachodnim parapecie.
2. Nie wychładzaj domu
Wiele storczyków wymaga wyższych temperatur, ale w tym przypadku wszystko zależy od konkretnego gatunku. Rośliny te lubią, by za dnia było nieco cieplej niż w nocy. Nie tolerują dużych zmian temperatur. Jeśli kupujesz storczyka zimą, dobrze go zabezpiecz, kiedy wychodzisz ze sklepu.
3. Zapewnij storczykowi optymalną wilgotność powietrza
Jak już wspomniano, storczyki rosną w wilgotnym środowisku. Ich korzenie powietrzne czerpią wodę bezpośrednio z powietrza.
4. Uważaj na podlewanie
Storczyki nie cierpią być przelewane. Najlepiej raz na dwa tygodnie zanurz ich korzenie na pół godziny w wodzie. Roślina się napije, a jednocześnie masz gwarancję, że jej nie przelejesz.
Uważaj też na wodę, jaką podlewasz swoje rośliny. Jeśli używasz wody kranowej, pozwól, aby nieco się odstała. Możesz też sięgnąć po chłodną, przegotowaną wodę.
5. Nie zapominaj o nawozie
Uważaj z nawozem. Nie zapominaj o nim, ale też nie przesadzaj! Przeczytaj dokładnie instrukcję na opakowaniu producenta.
6. Od czasu do czasu przesadź storczyka
Jeśli masz już starego storczyka, siłą rzeczy po pewnym czasie jego korzenie zajmą całą doniczkę. Potrzeba go więc przesadzić. Kup podłoże do storczyków, które zapewni korzeniom przewiew, drenaż, ale i odpowiedni wilgotność.
7. Obserwuj swoje rośliny
Od czasu do czasu pooglądaj swoją roślinę i sprawdź, czy nie zaczyna chorować. Od razu reaguj, aby twoja nie umarła.
Jakie są gatunki storczyków?
W naszych domach uprawiamy na ogół 5 odmian storczyków. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat i zobaczyć zdjęcia, zajrzyj do naszej galerii!
Oto 5 najpiękniejszych gatunków storczyka:
- Storczyk Falenopis (Phalaenopsis)
- Storczyk Katleja (Cattleya)
- Storczyk Dendrobium
- Storczyk motylnik (Oncidium)
- Storczyk Wanda (Vanda)
Autor: Getty Images/Maryviolet
Falenopis jest bardzo lubiany ze względu na jego łatwą pielęgnację. Poradzą sobie z nim nawet niezbyt zaawansowani ogrodnicy. Jego przypominające motyle kwiaty występują w różnych odcieniach białego, różowego, fioletowego, żółtego i czerwonego. Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła, odpowiedniej wilgotności i umiarkowanej temperatury. Można całkowicie zrezygnować z podlewania tej rośliny. Należy jednak pamiętać o codziennych zraszaniu korzeni.
Przeczytaj również:
9 roślin doniczkowych o czerwonych kwiatach. Dodadzą twoim wnętrzom energii!
Autor: Getty Images/MARINA BOGACHYOVA
Anturium to roślina o błyszczących czerwonych kwiatach w kształcie serca. Wymaga jasnego, aczkolwiek rozproszonego światła. Należy ją regularne podlewać, tak aby gleba była stale lekko wilgotna.