8 roślin doniczkowych, które uwielbiają zacienione miejsca! Masz ciemno w domu? Te rośliny na pewno się sprawdzą!
Rośliny doniczkowe cieniolubne pozwolą stworzyć zieloną dżunglę w pomieszczeniach, do których dociera mało światła. Poznaj moje propozycje kwiatów doniczkowych, które doskonale poradzą sobie w zacienionych zakątkach domu.
Autor: GettyImages
Elegancka zieleń zamiokulkasa z pewnością ożywi każde wnętrze
Spis treści
- Sprawdź, zanim kupisz rośliny doniczkowe do ciemnego domu
- Gdzie ustawiać w domu cieniolubne kwiaty doniczkowe?
- Najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania
- Zobacz najpiękniejsze kwiaty cieniolubne w naszej galerii
- Kwiaty domowe lubiące cień
Nie wszyscy mają w domu dobrze doświetlone dziennym światłem pomieszczenia. Niekiedy jest w nich dość ciemno. Właściciele takich lokali często rezygnują z dekoracji kwiatami doniczkowymi, sądząc, że w takich warunkach po prostu sobie nie poradzą i szybko zmarnieją. I zamiast cieszyć się soczystą zielenią liści, będą obserwować powolne zamieranie roślin.
Mam dobrą wiadomość! Wśród licznych gatunków roślin doniczkowych, które możemy uprawiać w domu, znajdą się takie, które nadają się do miejsc zacienionych. I właśnie one mogą stać się roślinną dekoracją słabo oświetlonych pomieszczeń w domu. Poznaj kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu!
Sprawdź, zanim kupisz rośliny doniczkowe do ciemnego domu
Planujesz udekorować swoje wnętrza kwiatami doniczkowymi? Zanim wybierzesz się na zakupy, rozejrzyj się po swoim domu i zastanów, gdzie chciałbyś ustawić doniczki z roślinami. Może okazać się, że do wybranych dla kwiatów miejsc dociera zbyt mało światła słonecznego. Na takich stanowiskach poradzą sobie rośliny, które dobrze znoszą cień. I uwaga! Nie znaczy to, że rośliny te będą rosły w całkowitym zaciemnieniu! Do prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje światła słonecznego - jest ono niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Ale niektóre gatunki dobrze znoszą ograniczony dostęp do naturalnego światła, i właśnie takie wybierzmy do naszych zacienionych domowych zakątków.Dlatego zanim kupimy roślinę, która nam się spodobała, sprawdźmy, jakie ma ona zapotrzebowanie na światło. I sięgnijmy po takie, którym cień nie jest straszny.
ZOBACZ TEŻ: Rośliny kolekcjonerskie. 11 rzadkich okazów, które wzbogacą twoją domową dżunglę
Gdzie ustawiać w domu cieniolubne kwiaty doniczkowe?
Takie rośliny znakomicie nadają się do dekoracji zacienionego długiego przedpokoju, słabo oświetlonej sypialni albo salonu, którego okna wychodzą na północ. Świetnie sprawdzą się także w każdym ciemniejszym kącie domu.
ZOBACZ TEŻ: Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. 7 gatunków z liśćmi w kształcie serca
Najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania
Doniczkowe rośliny cieniolubne w naturalnych warunkach rosną w miejscach bardzo słabo oświetlonych i do wzrostu nie potrzebują dużo światła, co sprawia, że dobrze znoszą ograniczony dostęp promieni słonecznych. Świetnie sprawdzą się więc w zakątkach domu, gdzie panują właśnie takie warunki świetlne.
Zobacz najpiękniejsze kwiaty cieniolubne w naszej galerii
Autor: GettyImages
Elegancka zieleń zamiokulkasa z pewnością ożywi każde wnętrze
Kwiaty domowe lubiące cień
Do roślin, które dobrze znoszą zacienienie należą:
- Monstera dziurawa - jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Osiąga spore rozmiary - trzeba to uwzględnić wybierając dla mniej miejsce w domu. Trzeba jej też zapewnić mocną podporę. Dekoracyjne u monstery są liście: duże, ciemnozielone, głęboko powcinane i z dziurami.
- Zamiokulkas - jest bardzo dekoracyjny, to jedna z tzw. żelaznych roślin, ponieważ znosi nawet bardzo trudne warunki uprawy (m.in. doskonale znosi niedobór wody i małą ilość światła). W ostatnich latach stał się rośliną must have domowej dżungli. Jego największą ozdobą są długie, ciemnozielone, skórzaste, lśniące liście złożone, osadzone na mięsistych, rozdętych u nasady ogonkach.
- Sansewieria gwinejska - ze względu na kształt liści nazywana wężownicą. Ona też jest zaliczana do żelaznych roślin. Dekoracyjne są jej sztywne, wąskie, płaskie, mięsiste, liście o mieczowatym kształcie i ciemnozielonej blaszce, ozdobionej jasnymi, poprzecznymi prążkami.
- Aspidistra wyniosła - kolejna żelazna roślina, charakteryzująca się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza ciemnozielone, skórzaste liście o lancetowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach.
- Fatsja japońska - podobnie jak monstera, potrzebuje w domu dużo miejsca. Zdobi wnętrza pięknymi, dużymi (nawet do 30 cm średnicy!), błyszczącymi, parasolowatymi i mocno powcinanymi liśćmi, osadzonymi na długich, sztywnych ogonkach, ułożonymi skrętolegle na wysokim pędzie głównym.
- Skrzydłokwiat - to roślina doniczkowa, która ma dekoracyjne zarówno liście, jak i kwiaty. Liście są błyszczące, ciemnozielone i błyszczące, osadzone na długich ogonach i tworzące efektowną kępę. Kwiaty natomiast są bardzo oryginalne - kształtem przypominają skrzydła (to od nich pochodzi polska nazwa tej rośliny).
- Fikus sprężysty - to okazała roślina o dekoracyjnych dużych, eliptycznych, skórzastych, błyszczących, całobrzegich liściach. Może dorastać do sporych rozmiarów, więc musimy zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni – rośnie bowiem szybko zajmując dużo miejsca, choć w cieniu będzie rósł wolniej, a w razie potrzeby można go także przyciąć.
- Nefrolepis wyniosły, zwany potocznie paprotką, od dawna jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych zdobiących nasze wnętrza. Nie potrzebuje wiele światła, najlepiej czuje się w półcieniu, ale poradzi sobie również w cieniu. Potrzebuje jednak dużej wilgotności powietrza, dlatego trzeba zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza wokół rośliny. Stale lekko wilgotna powinna być też ziemia w doniczce z nefrolepisem.