Aranżacja balkonu na wiosnę: jakie meble kupić i jakie kwiaty posadzić? Inspiracje

2025-03-17 11:59

Z oknem świeci słońce, a temperatury rosną – to nieomylny znak, że wiosna jest tuż za rogiem! Już wkrótce będziemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, dlatego warto zawczasu zadbać o balkon. Czas na wiosenne porządki – do dzieła!

Spis treści

  1. Wiosenny balkon: jakie rośliny sadzić wiosną na balkonie?
  2. W czym sadzić rośliny na balkonie?
  3. Jak urządzić balkon? Żelazna zasady
  4. Aranżacja balkonu na wiosnę
  5. Jakie meble na mały balkon?
  6. Wiosenne porządki na balkonie: czym myć podłogę na balkonie?
  7. Impregnacja podłogi na balkonie: z drewna, ceramiki, kamienia itp.
  8. Czym wyczyścić meble balonowe z plastiku, drewna rattanu i wikliny?
  9. Jak prać poduszki ogrodowe?
  10. Najpiękniejsze aranżacje balkonu. Zdjęcia

Wiosenny balkon: jakie rośliny sadzić wiosną na balkonie?

Balkony w bloku coraz częściej są traktowane przez właścicieli jako miniogrody. Pojawiają się na nich donice z ziołami, kwiaty, iglaki, a nawet warzywa. Wiosna to idealny moment na zagospodarowanie naszych balkonów w przestrzeń do odpoczynku i posadzenie pierwszych kwiatów.

W wiosennych kompozycjach powinny pojawiać się kwiaty, które kwitną wiosną i sprawią, że nasz balkon będzie prezentował się świeżo i kolorowo.

O tej porze roku, kiedy temperatury mogą wahać się w okolicach 0°C, do sadzenia na balkonie powinniśmy wybierać rośliny odporne na niskie temperatury jak:

Bratki czy fiołek rogaty są to rośliny, które są absolutnym hitem na wiosnę głównie za sprawą mocnych barw i ogromnej różnorodności kolorystycznej. 

Symbolem wiosny są również wrzośce, które różnią się od wrzosów między innymi terminem kwitnienia. Ta piękna, kolorowa roślina w donicy na balkonie przetrwa nam jedynie przez sezon, co sprawia, że nie musimy myśleć o przechowywaniu jej przez zimę.

Architekt krajobrazu, Agata Borowska-Jóźwiak radzi, jakie kwiaty są łatwe w utrzymaniu na balkonie. Poleca szczególnie sadzenie w okresie wiosennym pelargonii i surfinii, które są mało problematyczne oraz pięknie prezentują się w donicach.

W czym sadzić rośliny na balkonie?

Urządzając miniogródek na balkonie, warto pamiętać, że najlepiej sadzić rośliny w doniczkach. Warto wykorzystać donice, które mamy już w domu. Pozwoli nam to zaoszczędzić koszty, a nasze fundusze przeznaczyć na większą ilość kwiatów i np. nawozy do podlewania.

Jeśli jednak zdecydujecie się na posadzenie kwiatów w osłonkach, warto najpierw wykorzystać keramzyt, który będzie wchłaniał nadmiar wody. W przypadku gdy w donicy nie mamy odpływu, podlewamy rośliny ostrożnie, aby nie doprowadzić do ich przelania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Modne doniczki balkonowe: drewniane, metalowe i ceramiczne. Kwiaty w koszu wiklinowym to tegoroczny trend!

Światełka na balkon i taras - jak oświetlić balkon?
Autor: Materiały prasowe/Westwing, Materiały prasowe

Jak urządzić balkon? Żelazna zasady

1. Dopasuj balkon do potrzeb

Zanim podejmiesz decyzję o aranżacji balkonu, zakupie konkretnych mebli i wyborze posadzki, weź pod uwagę tryb życia. Gdy często przyjmujesz gości, zainwestuj w stół i rozkładane krzesła, na podłodze połóż łatwe w czyszczeniu płytki, a rośliny umieść tak, aby nie przeszkadzały biesiadnikom.

Na balkonie chcesz głównie wypoczywać? Spraw sobie miłą w dotyku posadzkę z drewna, wygodny leżak (lub poduchy-siedziska) oraz parasol słoneczny. Jeśli masz małe dzieci, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Zabezpiecz wszelkie otwory w balustradach, usuń ostro zakończone przedmioty, wyłóż podłogę kompozytem drewna (nie ma drzazg), powieś wysoko donice.

2. Trzymaj się swojego stylu w aranżacji balkonu

Balkon ma być twoją oazą. Urządź go tak, by czuć się na nim dobrze. Planując aranżację balkonu, nie musisz podążać za najnowszymi trendami meblarskimi. Jeśli wolisz rustykalne aranżacje – wiklinowy fotel i kwiaty w cynkowych wiadrach są jak najbardziej dla ciebie.

3. Uwzględnij położenie i wielkość balkonu

Zacieniony i mały balkon w bloku rozświetl jasnymi kolorami i ażurowymi meblami. Na słonecznym i przestronnym balkonie postaw duży parasol, stół i (lub) zestaw wypoczynkowy. Nie zapominaj o warunkach atmosferycznych, dobierając kwiaty na balkon. Pnące rośliny możesz wykorzystać jako osłony przed słońcem, wiatrem, hałasem czy brzydkim widokiem z balkonu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak tanio urządzić balkon w bloku? Praktyczne wskazówki i sprawdzone pomysły

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy marki IKEA Jeśli jesteśmy właścicielami balkonu pokrytego drewnianą posadzką, musimy dokładnie sprawdzić stan wszystkich elementów mocujących i połączeń. Tam, gdzie jest to konieczne, dokręcamy obluzowane wkręty i inne łączniki lub wymieniamy je na nowe, a ubytki w drewnie wypełniamy szpachlówką. Przed początkiem sezonu wiosenno-letniego warto również zaimpregnować drewno, nawet jeśli było ono już wcześniej zabezpieczane.

Aranżacja balkonu na wiosnę

Niewielka przestrzeń osiedlowego balkonu sprzyja kompaktowym rozwiązaniom. W zależności od tego, czy marzy nam się jak największy ciąg z siedziskami, czy przytulny kącik na kawę lub obiad dla dwojga, znaleźć możemy odpowiednie balkonowe umeblowanie i styl.

Co jednak jeśli mamy mały balkon, a jego rozmiary nie sprzyjają wygodnym pozycjom choćby tylko trzech osób? Rozwiązaniem jest przeniesienie się do płaszczyzny parteru naszego balkonu na wiosnę i stworzenie w nim wygodnej, poduszkowo-wykładzinowej przestrzeni rodem z bollywoodzkich filmów.

Po pierwsze zatroszczmy się o miękką i estetyczną wykładzinę dywanową, przyciętą na wymiar naszego balkonu.

Kolejnym etapem będzie — w zależności od przewidywanego budżetu na urządzenie takiego balkonu — wyłożenie podłoża wzdłuż linii barierek dużymi poduchami z grubego materiału (np. wzmacnianego lnu), lub przycięcie na wymiar grubej gąbki i obszycie jej materiałem (najlepiej sprawdzi się tu pokrowiec na zamek błyskawiczny, uszyty na miarę — umożliwi to upranie powłoczki w przypadku zabrudzenia).

Za oparcie posłużyć mogą poduszki na krzesła (te z troczkami), które mocujemy do metalowej barierki. Jedynym czynnikiem niepokojącym w tego typu aranżacji balkonu na wiosnę jest usytuowanie naszego balkonu.

O ile jest nad nim kolejny balkon, mamy sprawę ułatwioną. Jeśli nasz balkon jest na najwyższym piętrze, warto zaopatrzyć się w stylową markizę lub inny rodzaj ochrony przed niespodziewanym, wiosennym deszczem.

Miejsce na doniczki z kwiatami przy tego typu aranżacji balkonu znajdzie się w strefie barierek. Dzięki zawieszanym na zewnętrznej stronie barierki skrzynkom lub podwieszanym na hakach wiklinowym osłonkom możemy szczycić się zarówno pięknymi roślinami, jak i miejscem dla kilkorga gości w ramach jednej, małej przestrzeni balkonu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tania podłoga na balkonie. Co na balkon na podłogę zamiast płytek?

Jakie meble na mały balkon?

Jeśli cenimy kameralność spotkań i nieco więcej przestrzeni dla roślin, zainwestujmy w kompaktowe, niewielkie zestawy mebli balkonowych typu stolik + dwa krzesła. Niewielkie rozmiary mebli balkonowych, najlepiej składanych, nie pochłoną wiele miejsca, pozostawiając przestrzeń na różnokształtne doniczki z roślinami.

W zależności od wielkości balkonu nabyć możemy okrągły czy kwadratowy stolik lub półokrągły, dostawiony do ściany. Pozwoli nam to zaoszczędzić jeszcze kilka centymetrów na balkonie.

Chcąc uzyskać więcej przestrzeni, warto zainwestować w dobre mocowania skrzynek i umiejscowić je na barierkach po ich zewnętrznej  stronie — zarówno na górze jak i na dole barierki.

Na węższych bokach balkonu zahaczyć możemy cynowe, dedykowane barierkom osłonki doniczek.

Dodatki w postaci dobranych kolorystycznie do kwiatów poduszki na krzesła (wiążąc jedną poduszkę klasycznie na siedzisku, zaś drugą na oparciu krzesła, uzyskamy niezwykle wygodny efekt fotela), filcowej podkładki bądź bieżnika na stoliku, dopełnią dzieła.

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy marki Beckers

Wiosenne porządki na balkonie: czym myć podłogę na balkonie?

Lód, topniejący śnieg, ziemia i inne zanieczyszczenia leżące zimą na balkonie powodują, że jego powierzchnia niszczeje, dlatego w ramach wiosennych porządków, w pierwszej kolejności należy zająć się jej odświeżeniem. Do nowego sezonu przygotowujemy również meble, czy to przechowywane w piwnicy, czy zimujące na balkonie.

Porządkowanie balkonu rozpoczynamy od usunięcia zgromadzonych na nim śmieci i porządnego umycia jego powierzchni. Najbardziej uniwersalnym środkiem jest woda z dodatkiem dowolnego, niezbyt silnego detergentu, jednak jeśli powierzchnia balkonu jest wyjątkowo zabrudzona, tego typu mieszanka może nie wystarczyć.

By pozbyć się zabrudzeń, które zdążyły głęboko wniknąć w nawierzchnię, użyj silniejszego preparatu, przeznaczonego do czyszczenia materiału, z którego wykonana jest posadzka na twoim balkonie (do drewna, kamienia, ceramiki czy betonu).

Dobrym wyjściem jest także użycie myjki wysokociśnieniowej, przy pomocy której skutecznie usunąć można nawet stare, głęboko wżarte w nawierzchnię plamy.

Jeśli jesteśmy właścicielami balkonu pokrytego drewnianą posadzką, musimy dokładnie sprawdzić stan wszystkich elementów mocujących i połączeń. Tam, gdzie jest to konieczne, dokręcamy obluzowane wkręty i inne łączniki lub wymieniamy je na nowe, a ubytki w drewnie wypełniamy szpachlówką.

Światełka na balkon i taras - jak oświetlić balkon?
Autor: Materiały prasowe/Westwing, Materiały prasowe

Impregnacja podłogi na balkonie: z drewna, ceramiki, kamienia itp.

Przed początkiem sezonu wiosenno-letniego warto również zaimpregnować drewno, nawet jeśli było ono już wcześniej zabezpieczane.

Płytki ceramiczne, którymi pokrywa się powierzchnie balkonów, są zazwyczaj mrozoodporne i bardzo trwałe, nie wymagają więc szczególnej konserwacji. Raz na kilka lat warto pokryć je jednak środkiem przeznaczonym do impregnowana ceramiki na dworze.

Jeśli robiłeś to niedawno, pozostaje ci upewnienie się, że żadne płytki ani fugi nie uległy uszkodzeniu przez zimę (i ewentualnie naprawić usterki), a następnie oczyścić powierzchnię balkonu.

Twarde skały, takie jak granit, sjenit, serpentynit czy bazalt, nie chłoną wody i zanieczyszczeń, są bardzo trwałe i nie trzeba ich impregnować. Wyłożony nimi balkon wystarczy zamieść i umyć.

Inaczej postępujemy natomiast z powierzchniami balkonów wykonanymi ze skał miękkich, na przykład z piaskowców czy wapieni.

Po oczyszczeniu impregnujemy je preparatem do konserwacji kamienia (najlepiej jest powtarzać tę czynność co kilka lat), upewniwszy się uprzednio, że w kamieniu nie pojawiły się żadne ubytki (jeśli jest odwrotnie, najpierw wypełniamy je szpachlą epoksydową w kolorze dobranym do barwy podłoża i szlifujemy).

Zabrudzoną nawierzchnię z betonu czyścimy przy pomocy preparatu przeznaczonego do tego materiału lub przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. By zapobiec powstawaniu nieestetycznych wykwitów, które pojawiają się czasem na betonowych elementach, również tego typu posadzkę warto jest zabezpieczyć.

Aranżacja balkonu
Autor: Materiały prasowe/Westwing

Czym wyczyścić meble balonowe z plastiku, drewna rattanu i wikliny?

Jeśli schowałeś na zimę meble balkonowe do piwnicy (lub innego pomieszczenia zamkniętego) po uprzednim umyciu ich, teraz możesz ograniczyć się tylko do przetarcia ich powierzchni wilgotną szmatką.

Silniej zabrudzone meble umyj wodą z dodatkiem szarego mydła lub płynu do naczyń albo przy pomocy myjki wysokociśnieniowej (z wyjątkiem mebli z rattanu i wikliny).

Nielakierowane meble z odpornego na warunki atmosferyczne drewna (świerkowego, sosnowego, egzotycznego) warto jest olejować raz-dwa razy do roku, z kolei meble lakierowane wystarczy umyć, chyba że lakier zaczyna odpryskiwać. W takim wypadku szlifujemy uszkodzone miejsca i lakierujemy na nowo.

Mebli wykonanych z rattanu lub wikliny nie należy moczyć, czyścimy je więc przy pomocy lekko wilgotnej szmatki, najlepiej nasączonej wodą z cytryną lub octem.

Jeśli mimo wszystko ulegną one zmoczeniu, nie suszymy ich na słońcu, ponieważ mogą popękać. Lepiej jest ustawić je w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Metalowe i plastikowe meble wystarczy umyć.

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin

Jak prać poduszki ogrodowe?

Niektóre poduszki i tkaninowe siedziska mebli ogrodowych są fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią, dlatego nie należy ich prać, by nie uszkodzić warstwy impregnatu.

Tego typu tkaniny czyścimy gąbką nasączoną wodą z mydłem, a następnie spłukujemy. Jeśli twoje poduszki wykonane są ze zwyczajnego materiału, możesz spokojnie wrzucić je do pralki.

Najpiękniejsze aranżacje balkonu. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzięki tym kwiatom wiosna zawita na Twój balkon! Są świetne do wiosennej aranżacji!

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany