Aranżacja balkonu: sztuka łączenia podłóg w salonie i na balkonie
Udana aranżacja balkonu to ładne połączenie podłogi na balkonie i w salonie. Podłoga na balkonie może płynnie przenikać się z podłogą w salonie lub może stanowić do niej wyraźny kontrast. Zobaczcie propozycje jak łączyć podłogę na balkonie z podłogą w salonie by stylistycznie pasowały do siebie, a balkon stał się naturalnym przedłużeniem salonu.
Autor: Marcin Czechowicz
To samo drewno egzotyczne na podłodze na balkonie i w salonie stanowi płynne przejście pomiędzy wnętrzem, mieszkania i zewnętrzem.
Spis treści
- Aranżacja balkonu: podłoga na balkonie identyczna z podłogą w salonie
- Aranżacja balkonu: podłoga na balkonie stanowiąca kontrast do podłogi w salonie
Płynne przejście podłogi w salonie w podłogę na balkonie wcale nie jest taką prostą sprawą. Najlepiej jeśli aranżacja balkonu będzie oparta o podłogę bardzo podobną - uzyskamy wtedy efekt płynnego przejścia.
Połączenie podłogi na balkonie i w salonie możemy uzyskać też na zasadzie zdecydowanego kontrastu. Pamiętajmy, że wszelkie podobieństwa „na silę” nigdy się nie sprawdzają.
Aranżacja balkonu: podłoga na balkonie identyczna z podłogą w salonie
Identyczna podłoga na balkonie i w salonie stanowi nie lada wyzwanie. Trudno bowiem o gatunek drewna dobrze znoszący jednocześnie warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz jak i wewnątrz. Znamy dwa gatunki drewna warte polecenia, czyli egzotyczne teak i afromozję. Oba gatunki dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne czyli słońce, deszcz i wiatr – z drewna afromozji często robi się ramy okienne.
Jednak wewnątrz nie należy przesadzać zimą z ogrzewaniem, bowiem wtedy egzotyczne gatunki drewna szybko się rozsychają i powstają duże, nieestetyczne szpary pomiędzy deskami. Innym pomysłem na podłogę na balkonie identyczną jak w salonie jest położenie kamienia naturalnego lub gresu mrozoodpornego. Jeśli natomiast nie chcemy za nic na świecie rezygnować z podłogi drewnianej i tu i tu połóżmy płytki imitujące drewno. Wybierzmy jednak te naprawdę do złudzenia przypominające drewno.
Pamiętajmy tylko o tym, że wewnątrz możemy płytki ułożyć uwzględniając minimalną fugę, jednak na zewnątrz ze względu na różne i często trudne warunki atmosferyczne stosujmy się do zaleceń producenta (szukajmy na opakowaniu informacji o szerokości fugi lub pytajmy o to sprzedawcę). Płynne przejście podłóg jednej w drugą nie ma sobie równych. Zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na ogromne okna balkonowe, które po otwarciu znikają stwarzając wrażenie jakby balkon wnikał do środka i odwrotnie.
Aranżacja balkonu: podłoga na balkonie stanowiąca kontrast do podłogi w salonie
Ciekawym pomysłem może okazać się też rozwiązanie kontrastowe. Parkiet wewnątrz, a na balkonie cegła klinkierowa, gres mrozoodporny (klasa ścieralności IV) lub kamień naturalny. Bez względu na to jak będą się różniły kolorem obie podłogi dobrze by były utrzymane chociaż w tym samym stylu: nowoczesnym, rustykalnym lub klasycznym. Jeśli przewidujemy duże natężenie ruchu pomiędzy balkonem i salonem, a wiec piach i obcasy butów, połóżmy w salonie panele o równie wysokiej klasie ścieralności co podłoga na balkonie.
Autor: JULA
Płytka podłogowa Hard Head wykonana ze stabilizowanego promieniami UV polipropylenu z odzysku. Jest odporna na skrajne temperatury i łatwa w montażu.