Altana ogrodowa zawsze na czasie. Jak wykorzystać altanę do ogrodu w aranżacji przestrzeni na działce?
Altana ogrodowa to marzenie wielu działkowiczów. Taka altana do ogrodu uprzyjemni spotkania towarzyskie na świeżym powietrzu. Zobacz, jak zaaranżować działkę za pomocą altany ogrodowej, pawilonu albo pergoli.
Autor: Thinkstockphotos.com
Spis treści
- Altana ogrodowa bohaterem aranżacji ogrodu
- Projekt altany ogrodowej
- Altana ogrodowa: aranżacja w zgodzie z naturą
- Altana do ogrodu: dekoracje wnętrz z recyklingu
- Mała architektura ogrodowa: pergola ogrodowa
- Malowanie pergoli - zrób to sam! WIDEO
- Aranżacja ogrodu - galeria inspiracji
Mała architektura ogrodowa daje wielkie możliwości. Dzięki niej aranżacja ogrodu nabiera wyjątkowego uroku. Ale nie tylko... Dzięki altanom ogrodowym, pergolom czy oryginalnym pawilonom ogrodowym zaaranżujemy świetnie miejsce do odpoczynku, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i obcowania z przyrodą. A co sprawdzi się w Twoim ogrodzie?
Zobacz także: Ładna aranżacja tarasu. Pomysły na taras w różnych stylach - INSPIRACJE, ZDJĘCIA, GALERIE>>
Altana ogrodowa bohaterem aranżacji ogrodu
Altana ogrodowa to świetny sposób na wzbogacenie aranżacji ogrodu. Jednocześnie ten element małej architektury ogrodowej zapewni urokliwe miejsce spotkań w większym gronie albo odpoczynku po ciężkim dniu. Altana do ogrodu daje schronienie przed słońcem, dlatego jest idealnym rozwiązaniem na upalne dni. Świetnie sprawdzi się także w deszczową pogodę, chroniąc nas przed opadami. Altany ogrodowe wykonane z drewna są trwałe, a odpowiednio zaimpregnowane będą służyć nam przez długie lata. Inne mogą być wykonane z metalu albo murowane.
Do wyboru mamy różne modele altan. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na taką o charakterze otwartym lub w wersji rozbudowanej - częściowo zamkniętym. Zazwyczaj altanę stawia się jako oddzielną budowlę, ale często jest ona także zakończeniem trejażu lub pergoli. Aranżując dowolną altanę oryginalnymi meblami ogrodowymi, stworzysz świetne miejsce do odpoczynku w zaciszu swojego ogrodu.
Zobacz też: Niezwykła metamorfoza tarasu na zamkniętym patio ZDJĘCIA>>
Projekt altany ogrodowej
Dzięki altanie ogrodowej możemy cieszyć się bliskością natury i spędzać niezapomniane chwile w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Prezentujemy projekt wnętrz niewielkiego drewnianego domku letniskowego w ogrodzie, którego aranżacja sprawia, że zwykła altana ogrodowa została przemieniona w niezwykłą oazę spokoju.
Polecamy: 10 świetnych pomysłów na taras: jak zaaranżować przestrzeń przed domem - ZDJĘCIA>>
Altana ogrodowa: aranżacja w zgodzie z naturą
Aranżacja niewielkiego domku w ogrodzie sprawia, że pośród wyjątkowych okoliczności przyrody powstała prawdziwa oaza spokoju, w której można ukryć się przed zgiełkiem dnia codziennego i zaczerpnąć chwili oddechu. Wnętrze domu utrzymane zostało w iście sielskim klimacie, który zachwyca ciepłem i niezwykłą przytulnością. Drewniane ściany oraz podłoga zostały pomalowane na kolor biały, dzięki czemu wnętrze nabiera wyjątkowej przestronności i uroku. Całość została jednak zgrabnie zrównoważona za pomocą dodatków utrzymanych w kolorze jasnego brązu i modnej szarości. We wnętrzu domu altanki zadbano także o relaksacyjny, nieco wakacyjny klimat. Akcentem przywodzącym na myśl beztroskie wakacyjne chwile są meble z rattanu czy chociażby mata na podłogę z trawy morskiej. Podobne elementy wprowadzono także w miejsce do przechowywania. Prosta biała szafka została dopełniona plecionymi kuframi, które pozwalają trzymać w ukryciu wszelkie niezbędne przedmioty. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim niezwykle estetyczne.
Zobacz też: Pawilon i namiot ogrodowy: jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu>>
Altana do ogrodu: dekoracje wnętrz z recyklingu
W aranżacji altany do ogrodu nie zabrakło elementów będących najlepszym dowodem na zamiłowanie właścicielki do stylu eko. Takie dekoracje są niezaprzeczalną ozdobą tego wnętrza, a poza tym dają najwięcej satysfakcji. Czyż nie imponująco prezentuje się drewniana skrzynka zawieszona na ścianie w roli półki? Możemy pozostawić ją w jej naturalnym kolorze albo też przemalować tak, by idealnie dopasować jej do aranżacji swojego wnętrza. Dla wyjątkowych estetów, jeśli taka dekoracja wyda się wyjątkowo surowa, w jej pobliżu możemy powiesić np. dekoracyjne cotton ball lights, które dodadzą wnętrzu przytulności. Na uwagę w wystroju wnętrza altany zasługuje także tradycyjny wieszak do suszenia ziół, któremu nadano nową funkcję. Został on pomyślany jako oryginalny żyrandol, do którego przyczepiono niewielkie słoiczki na świeczki tealight.
Autor: GREEN CANOE STUDIO
Mała architektura ogrodowa: pergola ogrodowa
Pergole ogrodowe to idealne rozwiązanie dla osób pragnących zaaranżować przestrzeń ogrodu w oryginalny i urokliwy sposób. Pergole idealnie komponują się z bujną zielenią ogrodu, a ponadto stanowią świetną podporę dla roślin pnących. Opleciona pnączami pergola będzie niezaprzeczalną ozdobą każdego ogrodu. Decydując się na pergolę, warto zastanowić się nad jej ulokowaniem. W dużym ogrodzie idealnym miejscem będzie główna alejka, w mniejszych i wąskich ogrodach – rozważ postawienie pergoli przy bocznej ścieżce. Na rynku dostępne są także modele z donicami, które umożliwiają zasadzenie roślin w taki sposób, by później mogły się one piąć po zintegrowanej kratce. Świetnym pomysłem jest także zainwestowanie w pergolę z ławką, która zapewni chwile relaksu w nieprzeciętnych okolicznościach przyrody.
Malowanie pergoli - zrób to sam! WIDEO
Pergola w ogrodzie stanowi piękną, praktyczną dekorację. Jeśli wykonana jest z drewna, warto co jakiś czas zafundować jej prostą, ale efektowną metamorfozę. A dokładniej - po prostu ją przemalować. Zobacz w naszym WIDEO poradniku, jak to zrobić krok po kroku.
Aranżacja ogrodu - galeria inspiracji
Autor: Materiały prasowe trendsetterka.com
Autor: materiały prasowe
Autor: Andrzej Szandomirski
Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego, warto dowiedzieć się, z jakich produktów warto je zbudować, by służyło nam przez długi czas. W tym celu, do budowy oczka najlepiej wybrać geomembranę EPDM, która jest wytrzymałą gumą kauczukową do hydroilozacji oczek wodnych i stawów.