Aranżacja ogrodu: mały ogród z potencjałem, czyli jak optycznie powiększyć skrawek zieleni. WIDEO
Aranżacja ogrodu nie może przytłaczać i sprawiać, że niewielka przestrzeń wyda się jeszcze mniejsza. Mały ogród wymaga przemyślanego projektu, który powinien uwzględniać rozwiązania pozwalające na optyczne powiększenie przestrzeni. Jak to zrobić? Jak zaaranżować mały ogród? Z czego zrezygnować, a o czym pamiętać w aranżacji małego ogrodu?
Autor: materiały prasowe
Spis treści
- Wideo: aranżacja małego ogrodu
- Mały ogród z dużym potencjałem: nowoczesny minimalizm
- Mały ogród: jak optycznie powiększyć mały ogród?
- Aranżacja ogrodu w wymiarze mini: triki powiększające ogród
- Zbiornik wodny w aranżacji ogrodu
- Ekostaw, czyli staw i basen w jednym
- Sprawdź pomysly na aranżację ogrodu w naszych galeriach!
Dom z ogrodem to spełnienie marzeń wielu osób - własny kawałek zieleni, którą możemy zagospodarować wedle własnych upodobań i letnimi wieczorami oddawać się w jej otoczeniu błogiemu lenistwu. Sprawa nieco komplikuje się w momencie, kiedy gospodarujemy nieustawnym i małym ogrodem. Choć wydaje się, że aranżacja małego ogrodu przysparza architektom niemałych trudności, okazuje się, że paradoksalnie to właśnie te niewielkie przestrzenie są najbardziej wdzięczne do urządzenia.
Wideo: aranżacja małego ogrodu
Zapytaliśmy projektanta ogrodów, jak dobrze urządzić mały ogród, a także jakie wybrać rośliny i małą architekturę. Obejrzyj materiał wideo.
Mały ogród z dużym potencjałem: nowoczesny minimalizm
Mały ogród wydaje się nie lada wyzwaniem aranżacyjnym. Tymczasem okazuje się, że małe ogrody mają w sobie ogromny potencjał, a ich aranżacja jest o wiele bardziej wdzięcznym zajęciem niż aranżacja dużych i przestronnych powierzchni przydomowych. W aranżacji małego ogrodu króluje detal, który zawsze przyciągnie wzrok i skupi na sobie uwagę każdego. Zaletą małego ogrodu jest fakt, że urządzając go, szybko możemy uzyskać zaskakujący efekt. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na nowoczesny minimalizm, czyli ograniczmy do minimum ilość roślin, kolorów i dekoracji.
Mały ogród: jak optycznie powiększyć mały ogród?
Na optyczne powiększenie małego ogrodu sprawdzonych sposobów mamy kilka. Podstawową zasadą przy aranżacji ogrodu w wersji mini jest niepowiększanie na siłę niewielkiej powierzchni trawnika. Najczęstszym błędem jest projektowanie trawnika na jak największej powierzchni, tak że rozciągała się ona np. od samego ogrodzenia po samą bryłę domu. Wówczas ginie nam trzeci wymiar w aranżacji ogrodu, a to sprawia, że przestrzeń wydaje się optycznie mniejsza. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju rabaty pozwolą nam na osiągnięcie pożądanego trójwymiaru i nadaniu głębi aranżacji małego ogrodu. W celu maksymalnego powiększenia własnego skrawka zieleni możemy zaprojektować go na kole bądź łuku, który spowoduje złudzenie optyczne powiększenia ogrodu.
Aranżacja ogrodu w wymiarze mini: triki powiększające ogród
W przypadku długich i wąskich ogrodów sprawdzonym patentem na udaną aranżacje są elementy, które ustawimy w poprzek. W tym celu możemy posłużyć się np. efektowną pergolą, która teoretycznie podzieli nam ogród, jednocześnie optycznie skracając go. Duże znaczenie w aranżacji małego ogrodu ma także sposób układania nawierzchni. Jeśli przez cały ogród poprowadzimy ścieżkę ułożoną z elementów w poprzek, to także optycznie skrócimy długość ogrodu. W przypadku długich i wąskich ogrodów sprawdzą się wszelkie elementy, które podzielą i odgrodzą nam przestrzeń w taki sposób, by w perspektywie widzieć to, co kryje się za zaprojektowaną „granicą". Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest utrzymanie ogrodu w minimalistycznym stylu nowoczesnym.
Zbiornik wodny w aranżacji ogrodu
Czasy, kiedy w aranżacji ogrodu kierowaliśmy się tylko i wyłącznie względami estetycznymi, już dawno minęły. Bujny i zadbany ogród powinien być zaaranżowany także w zgodzie z ekologią. Zbiornik wodny w ogrodzie pozwoli nam na stworzenie prozdrowotnego środowiska i będzie jego bezcenną ozdobą. Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie? W jaki sposób zaaranżować staw i basen w jednym?
Oczko wodne będzie przepięknym dopełnieniem aranżacji ogrodu. Samodzielne wykonanie oczka wodnego nie jest zadaniem łatwym, ale z pewnością wykonalnym. Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego warto dowiedzieć się, z jakich produktów warto je stworzyć, by służyło nam przez długi czas. W tym celu najlepiej zbudować je z geomembrany EPDM, która jest wytrzymałą gumą kauczukową do hydroilozacji oczek wodnych i stawów. Kupując geomembranę EPDM, warto zwrócić uwagę na to, aby miała ona certyfikat neutralności dla flory i fauny.
Przy budowie oczek wodnych korzystajmy przede wszystkim z naturalnych materiałów, czyli wszelkiego rodzaju kamieni. Tutaj zwróćmy uwagę, aby wybierać takie, które nie będą zmieniały parametrów wody. Zrezygnować powinniśmy z kamieni wapiennych i piaskowców. Optymalnym wyborem będą ciężkie kamienie, takie jak granit, który nie zmieni parametrów wody i nie zabarwi jej. W celu zakamuflowania podstawy oczka, czyli folii, stosuje się różnego rodzaju ozdobne żwiry i kamienie. Unikajmy natomiast betonowania i klejenia zbiorników wodnych. Niezwykle ważnym elementem przy budowie zbiornika wodnego jest zbudowanie zapory kapilarnej. Zadaniem jej jest ogrodzenie oraz uniemożliwienie spływania wody opadowej z ogrodu do oczka wodnego.
Ekostaw, czyli staw i basen w jednym
Niezależnie od tego, czy nasz dom otoczony jest przez mały ogród, czy przestronną zieloną działkę, pamiętajmy, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku możemy pokusić się o aranżację oczka wodnego czy innego zbiornika wodnego. W dużych ogrodach możemy pozwolić sobie na urządzenie pokaźnego stawu, który będzie jednocześnie pełnił funkcję basenu. Ekostawy, inaczej stawy kąpielowe, to zbiorniki, w których można pływać, jednocześnie relaksując się w towarzystwie roślin wodnych i ptaków. Woda w ekostawach filtrowana jest naturalnie, bez użycia chemii. W procesie oczyszczania wody w ekostawie używane są filtry biologiczne i bagienne, specjalnie dobrane minerały, zooplankton i posadzone w stawie rośliny. Cechą charakterystyczną ekostawów jest wyraźny podział na strefę kąpielową i regeneracyjno-ozdobną.
Sprawdź pomysly na aranżację ogrodu w naszych galeriach!
Autor: SbytovaMN/GettyImages
Dobrze zaprojektowana przestrzeń ogrodu zachęca, żeby spędzać w nim czas i dbać o niego. Kiepski ogród prędzej zapuścimy, bo częściej wybierzemy wypoczynek w domu.
Autor: Leroy Merlin
Takie meble są naprawdę modne! Zobacz, co proponują znane sklepy
Autor: pexels.com
Hortensje ogrodowe lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne.