Aranżacja ogrodu. Styl, pomysły, projekt, kolejność prac. Inspirujące zdjęcia

2022-04-25 11:53

Czy aranżacja ogrodu musi oznaczać ogrom pracy i wielkie wyzwanie? Niekoniecznie! Możecie projekt ogrodu dopasować do waszych możliwości i oczekiwań. Pokażemy wam dzisiaj inspirujące zdjęcia, które na pewno poddadzą wam ciekawe pomysły. Krok po kroku podpowiemy, jak zaaranżować ogród, który będzie później cieszył oko.

Spis treści

  1. Aranżacja ogrodu przed domem – projekt
  2. Styl przydomowego ogrodu - pomysły i inspiracje
  3. Kolejność prac w tworzeniu domowego ogrodu
  4. Aranżacja ogrodu przy płocie – dlaczego warto o tym pamiętać?
  5. Altany ogrodowe – inspiracje

Aranżacja ogrodu przed domem – projekt

Plan zagospodarowania przestrzeni jest niezbędny. Dlaczego? Nie tylko pomoże wam zwizualizować sobie ogród, ale również zaplanować budżet. Łatwo tu coś dodać, odjąć, wstawić tańszy zamiennik lub rozłożyć aranżację ogrodu w czasie. Do wykonania projektu warto zatrudnić fachowca. Osoba, która się na tym zna, uwzględni możliwości finansowe i zaproponuje ciekawe rozwiązania. Nie jest to jednak wymóg. Możecie sami rozrysować wasz ogród i na kartce nanieść na niego różne pomysły. Na przykład miejsce na trawnik, kwieciste klomby, nawierzchnie utwardzane, miejsce na posadzenie drzew i krzewów. Jeżeli brak wam podstawowej wiedzy, pojedźcie do sklepu ogrodniczego. Pracownik na pewno podpowie wam, jakie rośliny wybrać na początek i gdzie je zasadzić.

Styl przydomowego ogrodu - pomysły i inspiracje

Zaplanujcie styl ogrodu jeszcze na etapie projektu, by później łatwiej trzymać się założeń. A wybór jest naprawdę spory. Oto zaledwie kilka przykładów.

  • Styl wiejski– oparty na prostocie i naturalności. Czasem sprawia wrażenie chaosu, ale właśnie w tym tkwi jego urok. Dużo tu roślin jednorocznych i bylin, możecie również postawić na mały ogródek z warzywami. Świetnie wkomponują się tu drzewa owocowe i krzewy.
  • Styl japoński – to dążenie do harmonii, stąd przemyślany układ kamieni i wzory ze żwiru. Najlepiej pasują tu dostojne rośliny zielone. Pięknie będą prezentować się klony palmowe, a z kwiatów azalie japońskie. Ten styl na pewno będzie dosyć kosztownym rozwiązaniem.
  • Styl nowoczesny – dla osób, które cenią sobie minimalizm. Zieleń będzie miała tu mniejsze znaczenie (aby nie generować pracy), można za to stawiać na rabaty kwietne, ozdobne żywopłoty i trawy. Dobrym wyborem będą rośliny zimozielone.
  • Ogród leśny – również dla minimalistów, którzy lubią wykorzystywać naturalną roślinność i kochają drzewa iglaste. To dobre rozwiązanie dla dużych działek.

Wśród stylów można jeszcze wyróżnić angielski, francuski, romantyczny, czy rustykalny.

Kolejność prac w tworzeniu domowego ogrodu

  • Prace ziemne – oczyszczamy teren i przygotowujemy go do sadzenia roślin. To bardzo ważny etap, warto poświęcić mu czas.
  • Instalacje elektryczne – trzeba pomyśleć o nich właśnie teraz, jeszcze zanim rozpoczniecie prace, na przykład układanie nawierzchni.
  • Utwardzanie nawierzchni – czyli ścieżki, podjazd, układanie kostki brukowej i inne.
  • Jeżeli planujecie w ogrodzie altanę, oczka wodne lub pergolę - oto idealny moment, żeby się tym zająć.
  • Jednym z ostatnich etapów jest nasadzanie roślin.
  • Ostatnim punktem będzie połać trawnika – możemy wysiać trawę lub kupić rolkę.

Aranżacja ogrodu przy płocie – dlaczego warto o tym pamiętać?

To nie tylko kwestia estetyczna, ale też praktyczna. Ochroni was od ulicznego zgiełku i zapewni prywatność. Warto stawiać tu na rośliny szybko rosnące, drzewa iglaste lub pnącza. Z czasem może stać się to jednym z najpiękniejszych miejsc w domowym ogrodzie!

Altany ogrodowe – inspiracje

Budowa altany ogrodowej może kosztować średnio od tysiące do nawet kilku tysięcy złotych, ale warto zainwestować czas i pieniądze, by zyskać wspaniałe miejsce do wypoczynku. Podstawą na pewno stanie się odpowiednio utwardzone podłoże, wyłożone kostką brukową lub kamieniem. Najprostszą altaną będzie metalowa lub aluminiowa konstrukcja z zasłonami i zadaszeniem. Kupicie ją w markecie budowlanym i zamontujecie w kilka godzin. Inną opcją będzie prosta altana drewniana lub altana zabudowana (ze ściankami). Coraz większą popularnością cieszą się także pawilony ogrodowe z zadaszeniem wykonanym z poliwęglanu. Idealnie nadają się do minimalistycznych i nowoczesnych ogrodów.

Altany ogrodowe nie tylko dadzą schronienie przed słońcem i deszczem, ale dzięki zamontowanym moskitierom będziecie tam mogli miło spędzać letnie wieczory.

Nasi Partnerzy polecają