Aranżacja tarasu w stylu marynistycznym: inspiracje i zdjęcia

2015-09-16 19:34

Aranżacja tarasu w stylu marynistycznym to trzy kolory: niebieski, biały i czerwony, do tego kotwice, latarnie i muszle - to przepis na wystrój tarasu na resztę lata. Łatwo osiągnąć taki efekt na balkonie, tarasie, w ogrodzie, a nawet w pokoju. Oto pomysły i rady jak wprowadzić styl marynistyczny do wystroju wnętrza.

Spis treści

  1. Styl marynistyczny: pomysł na wystrój tarasu
  2. Styl marynistyczny: kolory w aranżacji tarasu
  3. Sprawdź: jak samodzielnie przemalować meble >>>
  4. Taras w stylu marynistycznym: meble i dodatki
  5. Sprawdź: farbowanie tkanin - jak to zrobić >>>

Aranżacja tarasu, czy wnętrza w stylu marynistycznym wprowadza klimat lata, łagodzi tęsknotę za urlopem, rozsłonecznioną przestrzenią i migocącą wodą, a, co najważniejsze, sprzyja relaksowi. Lucyna zamieniła taras w swoim domu w wygodny i miły dla oka zakątek. - To nasza prywatna marina - mówi. - Cudownie tu zawinąć po całodziennej gonitwie. Polecamy taką aranżację tarasu, zwłaszcza że jest bardzo prosta do stworzenia i nie wymaga specjalnych umiejętności dekoratorskich. Styl marynistyczny łatwo wprowadzić do wystroju wnętrza, czy balkonu. Pokazujemy jak to zrobić, a w galerii zamieszczamy inspirujące zdjęcia tarasu w styl marynistycznym.

Styl marynistyczny: pomysł na wystrój tarasu

Aranżacja w stylu marynistycznym tarasu, balkonu, kącika wypoczynkowego w ogródku czy też salonu jest stosunkowa łatwa i nie grozi aranżacyjną wpadką. O ile z motywów morskich i żeglarskich weźmiemy proste rysunki kotwic, gwiazdki, paski i paseczki, odpowiednie napisy, liczby (np. długość i szerokość geograficzną swojego domu). Urządzając taras w stylu marynistycznym warto też zaopatrzyć się w lampiony-latarenki, stare busole itp. Odradzamy zaś dekorowanie wnętrz kiczowatymi latarniami morskimi-lampami itp., chyba że dla żartu.

Styl marynistyczny: kolory w aranżacji tarasu

Styl marynistyczny to trzy kolory. Do bieli dodajmy kolor niebieski – od jasnego błękitu, gołębiej szarości, poprzez lazur, szafir i kobalt, do ciemnego granatu. Czerwień powinna być zdecydowana. Jeśli podłoga na tarasie nie jest drewniana, lecz betonowa, pokryta płytkami, kolorową wykładziną, przykryjmy ją jutowymi matami albo bawełnianymi dywanikami gładkimi lub w pasy. Doskonałym uzupełnieniem takiej aranżacji tarasu będą wiklinowe skrzynie, kosze i koszyki. Polecamy malowanie ich na biało – wtedy zatracają swój rustykalny czy skandynawski charakter i stają się uniwersalne.

Sprawdź: jak samodzielnie przemalować meble >>>

Pomalowany na biało ekran na tarasie (balustrada, parawan) to dobre tło dla marynistycznej kompozycji. Biel (kolor żagli) jest też jej podstawowym składnikiem. Uzupełniającymi zaś odcienie koloru niebieskiego i piasku oraz czerwień stosujemy w aranżacji w akcentach. Nie bez znaczenia dla urody całości aranżacji tarasu są barwy „pokładu”, czyli drewnianej podłogi, i wyplatanych oraz sznurkowych dodatków. Dla harmonii aranżacji tarasu w stylu marynistycznym pamiętajmy, by niebieski w swych odmianach oraz piaskowy dominowały w wystroju, a czerwień pozostała jedynie mocną kropką nad i.

Taras w stylu marynistycznym: meble i dodatki

Duży taras pozwala na rozmach. Jednak nawet i na skromniejszym metrażu można się pokusić o podobną aranżację w stylu marynistycznym. Stary stolik i krzesełko albo skrzynię-siedzisko warto pociągnąć białą farbą. Dobrze to zrobi także wiekowemu drewnianemu leżakowi. Przy okazji może wymienić również płótno, na niebieskie w białe pasy? Do tego jedna-dwie latarenki, kilka muszli i kamyków. Kultowy Piaggio, choć nie jest skuterem wodnym, wylądował na tarasie w charakterze dekoracji podczas sesji, co zawdzięcza błękitnemu kolorowi – śmieje się pani domu.

Świat się zakołysze jak pokład, jeśli na tarasie czy balkonie pojawi się np. podwieszany fotel. Dla dekoracji w marynistycznej aranżacji tarasu warto ułożyć na stoliku czy podłodze muszle i kamyki. Lucyna podpowiada też, aby przemalować marynistycznie stare półki, pudełka, pojemniki. To prawdziwa kobieta z pasją: nie tylko szyje, tworzy dodatki do domu (można je obejrzeć i kupić na Retrodom.blogspot.com), lecz także zbiera naczynia kuchenne i pasjonuje się urządzaniem wnętrz.

Poduszki i siedziska na tarasie oczywiście powinny być w stylu marynistycznym. Mogą być gładkie lub ozdobione motywami. Haft, naszywanie aplikacji, malowanie farbami do tkanin – każda metoda jest dobra. Materiał w pasy już sam w sobie będzie dekoracją. Można też brzeg zwykłych białych czy niebieskich poduszek luźno obszyć cienką liną „okrętową”. - Sama przygotowuję szablony cyfr, napisów, wzorów i za ich pomocą maluję tkaniny - mówi Lucyna. - Gdy wyschną, utrwalam malunek, prasując po lewej stronie. Po takim zabiegu można poduszkę prać bez obaw. Lubię łączyć poduszki o powtarzających się deseniach w różnych kombinacjach, np. z gwiazdami, kotwicami „na gęsto” i z pojedynczymi sztukami - dodaje.

Sprawdź: farbowanie tkanin - jak to zrobić >>>

Styl marynistyczny kocha drewno - i to naturalne, i to malowane! Jeżeli chcesz w aranżacji tarasu zachować barwę drewna, rzeczom zabieranym do domu, wystarczy zwykły lakier. Jeśli zaś chodzi np. o meble, podłogę, polecam lakier jachtowy (do kupienia w marketach budowlanych). Chcesz pomalować na biało stojące na tarasie czy balkonie drewniane elementy wystroju i meble? Sięgnij po farbę olejną. Meble świetnie znoszą wtedy wilgoć i częste szorowanie.

W prezentowanej na zdjęciach aranżacji intymności tarasowi przydają przejrzyste firany (IKEA). Czasem są upięte fantazyjnie, ale zwykle pani domu po prostu bryt zawiązuje na supeł. Barierki znajdujące się na tarasie także pomalowano na biało. Sprawdzają się zarówno w marynistycznej aranżacji, jak i romantycznej. Na stole na tarasie pani domu położyła kiedyś kupione podkładki z IKEA, bieżnik z Tchibo i pled z ciucholandu. Gdy spodziewa się gości, przykrywa stół płótnem żeglarskim albo obrusem w biało-niebieskie pasy, do tego białe naczynia oraz czerwone serwetki. I jest stylowo!