Azalia w doniczce - jak dbać o azalię doniczkową, by kwitła jak najdłużej?
Azalia w doniczce jest chętnie wykorzystywana do wiosennych dekoracji wnętrz. Zachwyca uroczymi, które mogą mieć barwę białą, łososiową, różową, fioletową, czerwoną, purpurową. Co zrobić, aby azalia doniczkowa jak najdłużej kwitła? Jak pielęgnować azalię w doniczce?
Autor: GettyImages
Azalia w doniczce
Spis treści
- Jak kupować azalię w doniczce?
- Gdzie postawić w domu azalię w doniczce?
- Jak pielęgnować azalie w doniczce w domu?
- Co zrobić z azalią w doniczce po przekwitnięciu?
- Czy azalię z doniczki można przesadzić do ogrodu?
Jak kupować azalię w doniczce?
Wybierając w sklepie czy w kwiaciarni azalię w doniczce należy zwrócić uwagę na stan rośliny. Przede wszystkim należy unikać egzemplarzy zwiędniętych - taki stan świadczy o przesuszeniu bądź przelaniu rośliny, i nie zawsze można ją uratować. Wybierzmy okaz o liściach jednolicie ciemnozielonych, bez plam i przebarwień.
A jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się urodą azalii, zdecydujmy się na roślinę, która oprócz rozwiniętych kwiatów ma także liczne pąki - wtedy będzie kwitła przez wiele tygodni.
Gdzie postawić w domu azalię w doniczce?
Azalia lubi stanowiska jasne, ale ze światłem rozproszonym (nie lubi ostrego słońca). Zimą, gdy światła jest mało możemy ustawić azalię na parapecie okna wychodzącego na południe albo zachód. Gdy słońce zaczyna operować mocniej, lepsze jest okno północne albo wschodnie.
Azalia lubi chłód (ale nie zimno!) - optymalna temperatura wynosi 10-12°C; co zwykle jest niemożliwe w naszych domach. Starajmy się więc zapewnić roślinie temperaturę nie wyższą niż 18°C). Bezwzględnie jednak należy unikać przeciągów!
Azalia potrzebuje kwaśnego podłoża, o odczynie w zakresie pH=3,5-4,5. Najlepiej zastosować specjalną ziemię do azalii lub innych roślin kwasolubnych.
Jak pielęgnować azalie w doniczce w domu?
Azalii należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Ponieważ jednak roślina nie powinna być zraszana, gdy kwitnie, najlepiej ustawić ją na podstawce wypełnionej do połowy wysokości kamykami zalanymi wodą.
Podłoże w doniczce z azalią powinno być stale wilgotne (ale nie mokre!) i nie należy o tym zapominać. Niedobór wody powoduje natychmiastowe więdnięcie rośliny (dłuższy niedobór wody skutkuje zasychaniem i opadaniem kwiatów i liści). Jeśli szybko dostarczymy wodę, roślinę można uratować (najlepiej wstawić doniczkę z azalią do miski z wodą na około 1 godz., a po wyjęciu pozbyć się nadmiaru wody). Z drugiej strony azalia nie znosi zalania, które prowadzi do gnicia korzeni.
Podlewając azalię należy pilnować, by nie zamoczyć liści i kwiatów (mokre kwiaty sklejają się i tracą atrakcyjny wygląd). Do podlewania używamy wyłącznie miękkiej wody (należy ją wcześniej przegotować i ostudzić), o temperaturze pokojowej.
Azalia potrzebuje intensywnego nawożenia - najlepiej stosując razem z podlewaniem co 10-14 dni płynny nawóz wieloskładnikowy do azalii (albo do roślin kwasolubnych). Azalię zasilać trzeba nawet po zakończeniu kwitnienia.
Co zrobić z azalią w doniczce po przekwitnięciu?
Gdy azalia w doniczce zakończy kwitnienie, należy usunąć wszystkie przekwitnięte kwiaty. Najłatwiej wyłamać je palcami.
Drugim zabiegiem do wykonania po przekwitnięciu jest przycięcie pędów, które widocznie wystają poza zarys krzewu. A jeśli roślina ogołociła się od dołu można skrócić też wszystkie pędy. Po takim cięciu roślinę trzeba przenieść w chłodniejsze miejsce i nieco ograniczyć podlewanie (nie wolno jednak przesuszać podłoża w doniczce).
Czy azalię z doniczki można przesadzić do ogrodu?
Azalie uprawiane w doniczkach są wrażliwe na niską temperaturę i nie przezimują na zewnątrz. Dlatego nie nadają się do sadzenia w ogrodzie. Można natomiast od drugiej połowy maja wynieść roślinę do ogrodu. Najlepiej ustawić doniczkę z rośliną w półcienistym miejscu, a jeszcze lepiej zadołować ją zasypując torfem.
Pod koniec września wnosimy roślinę do domu, ale najpierw do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura powinna wynosić 10-15°C. Dopiero, gdy zauważymy nabrzmiewające pąki kwiatowe, zabieramy azalię do cieplejszego miejsca - z temperaturą odpowiednią dla azalii, czyli max 18°C.