Balkon w bloku: odświeżamy balkon na wiosnę
Balkony w sezonie wiosenno-letnim stają się, obok salonów, najbardziej reprezentatywnymi pomieszczeniami w naszych mieszkaniach. Sprawdźcie jak odświeżyć balkon na wiosnę i jak zadbać o to, aby wyglądał perfekcyjnie!
Autor: materiały prasowe IKEA
Spis treści
- Odświeżamy balkon: sprawdzamy fugi
- Odświeżamy balkon: odnawiamy balustradę
- Odświeżamy balkon: jak zadbać o ściany?
Balkon, nie ważne mały czy duży, jest przedłużeniem mieszkania. Odpowiednio urządzony zachęca do spędzania na nim wolnego czasu. Coraz częściej balkony pełnią rolę małych ogrodów. Pojawiają się na nich nie tylko iglaki w skrzynkach i donicach, ale również kwiaty oraz zioła, a nawet warzywa. Zanim zaczniemy wiosenne pracę musimy ocenić kondycję naszego balkonu. W jakim stanie jest podłoga, fugi i balustrady. Czy wymagają one napraw lub drobnego remontu? Kolejnym krokiem do perfekcyjnego balkonu będzie dokładne sprzątanie balkonu i usunięcie wszystkich zbędnych przedmiotów. Jeśli jest ich dużo warto zastanowić się nad zakupem skrzyni na balkon, w której bez problemu schowamy potrzebne drobiazgi.
Odświeżamy balkon: sprawdzamy fugi
Płytki i fugi zazwyczaj po zimie nie zachwycają swoim wyglądem. Jeśli nie są one popękane wystarczy jedynie porządne sprzątanie, jednak często się zdarza, że płytki pękają i koniecznością będzie większy remont. Jeżeli tak się zdarzy, jedynym ratunkiem jest wymiana na nowe, naprawianie jest rozwiązaniem jedynie tymczasowym. Przy wymianie płytek na balkonie koniecznie wybierajmy fugę do płytek wzmocnionych, nie przyjmują one tak łatwo brudu ani nie ulegają przebarwieniom.
>>Nie przegap: Nowoczesne wnętrza na Wielkanoc: wybieramy dekoracje wielkanocne
Odświeżamy balkon: odnawiamy balustradę
Kolejnym elementem balkonu, który często po zimie wymaga odnowienia jest oczywiście balustrada. Jak ją odnowić, aby wyglądała jak nowa? Najpierw musimy papierem ściernym usunąć starą farbę, odsłaniając czysty, surowy metal. Następnie powinniśmy pomalować trzy warstwy: pierwsza to antykorozyjna warstwa gruntująca, druga to farba podkładowa, a trzecia to farba nawierzchniowa. Do malowania sztachet i słupków najwygodniej używać niezbyt szerokich pędzli o naturalnym lub sztucznym włosiu.
Odświeżamy balkon: jak zadbać o ściany?
Jeżeli mieszkasz w bloku, pamiętaj, że twój balkon nie powinnien wyróżniać się wśród innych np. krzykliwym kolorem. W przypadku domu kolor dopasuj do elewacji. Do malowania użyj specjalnych farb elewacyjnych, które są odporne na wahania temperatury oraz opady atmosferyczne.