Bigos do kwiatów, czyli jak zrobić dobre podłoże dla domowych roślin doniczkowych
Wiosna to czas przesadzania domowych kwiatów doniczkowych - najlepiej zrobić to po zakończeniu przez rośliny zimowego okresu spoczynku. Podpowiadamy, jak zrobić bigos do kwiatów, czyli świetne podłoże, które sprawdzi się w przypadku większości domowych roślin.
Spis treści
- Co to jest bigos do kwiatów?
- Dlaczego warto samodzielnie zrobić bigos do kwiatów?
- Składniki domowego bigosu do kwiatów
- Jak zrobić domowy bigos do kwiatów - przepis krok po kroku
- Do jakich roślin doniczkowych można stosować bigos?
Zamiast kupować w sklepie gotowe podłoża dedykowane konkretnym grupom roślin uprawianych w pojemnikach w domu, warto pokusić się o samodzielne przygotowanie tzw. bigosu do kwiatów.
Co to jest bigos do kwiatów?
Bigos do kwiatów z bigosem przygotowywanym w kuchni ma wspólne to, że oba zawierają wiele składników, a poza tym przepisów na bigos do kwiatów, podobnie jak przepisów na bigos kulinarny, jest mnóstwo.Bigos do kwiatów to nic innego jak mieszanka różnych komponentów, które w połączeniu tworzą odpowiednio zbilansowane podłoże, znakomicie nadające się do uprawy większości domowych roślin.
Autor: GettyImages
Rośliny doniczkowe
Dlaczego warto samodzielnie zrobić bigos do kwiatów?
Kupując w sklepie gotowe podłoże nie zawsze wiemy, co się w nim znajduje i jakie są proporcje składników oraz czy zawiera domieszkę nawozu, a jeśli tak to jakiego rodzaju jest to nawóz. Zdarza się też, że jakość gotowego podłoża znacznie odbiega od naszych oczekiwań.
Przygotowując samodzielnie bigos do kwiatów, kontrolujemy jego skład - wiemy dokładnie z czego się składa, bo wiemy, co do niego dodaliśmy.
Składniki domowego bigosu do kwiatów
Składniki wchodzące w skład bigosu do kwiatów doniczkowych powinny być tak dobrane, by podłoże było lekkie, łatwo przesychało i nie gromadziło zbyt dużej ilości wody, bo ta prowadzi do rozwoju zgnilizny korzeni, a w konsekwencji zamierania roślin. Komponenty bigosu dla roślin powinny mieć zróżnicowaną frakcję (czyli rozdrobnienie).
Głównym składnikiem bigosu dla kwiatów jest ziemia uniwersalna. Do niej dodajemy chipsy kokosowe, keramzyt, perlit i torf kwaśny. Takie podłoże będzie miało lekko kwaśny odczyn.
- Keramzyt i perlit to porowate, lekkie kruszywa - ich dodatek sprawi, że mieszanka będzie dużo lżejsza i będzie miała lepszą cyrkulację powietrza.
- Chipsy kokosowe maja tę cechę, że nawet po silnym przesuszeniu łatwo je ponownie nawilżyć.
- Torf kwaśny obniży pH ziemi.
Jak zrobić domowy bigos do kwiatów - przepis krok po kroku
Jak wspomniano, przepisów na bigos do kwiatów jest mnóstwo, warto wypracować swój własny, odpowiedni dla naszej domowej zieleni. Dla tych, którzy nigdy nie przygotowywali samodzielnie podłoża dla roślin, podajemy przykładowy przepis na bigos.Należy zmieszać:
- 60% ziemi uniwersalnej do roślin,
- 10% perlitu,
- 10% keramzytu,
- 10% torfu,
- 10% chipsów kokosowych.
Czyli po prostu zmieszać 6 części ziemi z 1 częścią, perlitu, 1 częścią keramzyty, 1 częścią torfu kwaśnego i 1 częścią kokosowych chipsów.
Warto do bigosu dodać jeszcze węgiel aktywny, który m.in. zapobiega powstawaniu pleśni i zgnilizny.
Do jakich roślin doniczkowych można stosować bigos?
Bigos do kwiatów to podłoże na tyle uniwersalne, że pasować będzie do większości najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych. Można w nim uprawiać monstery, filodendrony, skrzydłokwiaty, fikusy, alokazje, syngonia, maranty, hoje, aglonemy, epipremnum, pilee, peperomie, kalatee, zamiokulkasy, anturia.
Bigos nie nadaje się jednak do kaktusów i sukulentów.
Przeczytaj też:
- Najciekawsze kaktusy. Jak prawidłowo dbać o kaktusy? Czego nie lubią kaktusy?
- 15 najpiękniejszych sukulentów. Wytrzymała i oryginalna ozdoba wnętrz