Brązowe plamy i więdnące liście? Podlej roślinę wodą po jajkach i patrz jak wraca do życia
Twoja roślinka marnieje, na jej liściach pojawiły się brązowe plamy, a nowe pędy rozwijają się w zatrważająco wolnym tempie? Dobra wiadomość jest taka, że możesz zasilić roślinę bez uciekania się do środków chemicznych. Wystarczy, że podlejesz ją… wodą po jajkach.
Woda po jajkach do roślin
Skorupki jajek to jedna z najskuteczniejszych naturalnych odżywek do roślin doniczkowych i ogrodowych. Ale nie tylko twarde skorupki mogą pomóc roślinie szybciej i bujniej rosnąć. Również woda po gotowanych jajkach ma w sobie mnóstwo dobroczynnych składników i z powodzeniem może zastąpić niejeden chemiczny nawóz.
Woda po jajkach jest bogata w wapń, cynk i fosfor. Kombinacja tych pierwiastków sprawia, że woda po ugotowanych jajkach jest nie tylko eliksirem młodości dla roślin, ale także potężnym stymulantem wzrostu.
Według specjalistów, regularne podlewanie roślin wodą z jajek może przyspieszyć wzrost roślin nawet 10-krotnie!
Do jakich kwiatów woda po jajkach?
Woda po jajkach - czyli woda wapniowa - może pomóc roślinom cierpiącym na niedobory tego pierwiastka. Okazy, którym brakuje wapnia, zazwyczaj bardzo wolno rosną (szczególnie ich młode listki!), liście pokrywają brązowe plamy, a ich końcówki wysychają.
Brązowe plamy to często również jedna z oznak choroby grzybowej – jeśli podłoże rośliny nieprzyjemnie pachnie (zgnilizną), bardzo możliwe, że problemem jest pleśń i zachodzące w korzeniach procesy gnilne.
Jak podlewać rośliny wodą po jajkach?
Przygotowanie odżywki z wody po jajkach jest bajecznie proste. Wody wapniowej nie musisz rozcieńczać – wystarczy, że wodę, w której gotowałaś jajka, przelejesz do pojemnika lub butelki z atomizerem. Wodą po jajkach możesz spryskiwać liście roślin lub podlewać ją – jak tradycyjnym nawozem.
Jakie rośliny podlewać wodą po jajkach?
Woda z jajek ma pH na poziomie 5.5-6.5. Doskonale sprawdzi się więc do zasilania większości roślin doniczkowych uprawianych w domach. Może jednak nie sprawdzić się w przypadku roślin kwasolubnych (pH poniżej 5), np. azalii czy poinsecji.
Autor: Getty Images
Rośliny doniczkowe, które są wrażliwe na zanieczyszczenia lub osady w wodzie, mogą korzystać z wody destylowanej. Woda destylowana jest pozbawiona minerałów i soli, co może być korzystne w przypadku roślin, które nie tolerują zbyt dużego nagromadzenia soli w glebie.