Byliny do cienia i półcienia. Wysokie i długo kwitnące byliny cieniolubne

2024-06-07 18:00

Zacienione zakątki ogrodu to miejsca, w których niewiele roślin czuje się dobrze. Na szczęście istnieje mnóstwo gatunków bylin, które nie lubią silnego słońca i preferują cień. W artykule prezentujemy najpopularniejsze byliny do cienia i półcienia, długo kwitnące i wysokie, które warto posadzić w słabo doświetlonym ogrodzie!

Spis treści

  1. Byliny do cienia i półcienia
  2. Najpiękniejsza funkia. Zdjęcia
  3. Wysokie byliny do cienia
  4. Byliny cieniolubne długo kwitnące
  5. Rośliny wieloletnie do cienia i półcienia. Zdjęcia
  6. Byliny do donic i pojemników. Rośliny wieloletnie na balkon

Byliny do cienia i półcienia

Byliny do cienia i półcienia to rośliny wieloletnie, które w środowisku naturalnym zazwyczaj rosną w dolnych piętrach lasu, między drzewami czy krzewami. Większość bylin cieniolubnych jest niewymagających i łatwo dostosowuje się do panujących w ogrodzie warunków.

Mimo to, zanim zdecydujemy się na konkretną bylinę do cienia – warto sprawdzić, w jakich warunkach czuje się najlepiej.

Byliny do cienia i półcienia doskonale sprawdzają się jako ozdoba skalniaków i rabat w ogrodach północnych i wschodnich, a więc przestrzeniach z mniejszą ilością światła słonecznego. Ponadto, byliny cieniolubne to również świetny sposób na zagospodarowanie cienistych zakątków między krzewami i drzewami, gdzie nic nie chce rosnąć (nawet trawa).

Byliny do cienia wieloletnie sprawią, że nietrakcyjne puste przestrzenie pokryją się pięknym kobiercem liści i kwiatów, a także – co ucieszy każdego ogrodnika – zapobiegną rozwojowi chwastów!

Jakie byliny do cienia warto więc posadzić w ogrodzie? Przede wszystkim nie może tam zabraknąć roślin okrywowych, czyli np.

W przypadku stanowisk o umiarkowanym nasłonecznieniu warto rozważyć posadzenie bylin do półcienia. Do najciekawszych i najpiękniejszych gatunków należy m.in.:

Najpiękniejsza funkia. Zdjęcia

Wysokie byliny do cienia

Byliny do cienia to nie tylko gatunki niskopienne. Ozdobą ogrodu północnego mogą być także wysokie byliny do cienia, które cechują się atrakcyjnym wyglądem, ożywiając i dekorując przestrzeń.

Niektóre wysokie byliny do cienia przypominają długą trawę, inne mogą pochwalić się pięknymi kwiatami.

Jeśli szukamy bylin do cienia, których wysokość przekracza 100 cm, koniecznie zwróćmy uwagę na:

Byliny cieniolubne długo kwitnące

W zacienionym ogrodzie dobrze jest posadzić rośliny kwitnące, które nie tylko zrekompensują brak światła pięknym wyglądem, ale również ożywią i rozjaśnią ogród feerią barw.

Mimo trudnych warunków panujących w ciemnych ogrodach niektóre byliny do cienia długo utrzymują swoje bujne kwiatostany. Byliny długo kwitnące do cienia, które będą cieszyć nasze oczy imponującymi kwiatostanami przez wiele miesięcy to m.in.:

  • tawułka (kwitnie od czerwca do września),
  • jasnota plamista (kwitnie od maja do sierpnia),
  • ciemiernik (kwiaty mogą pojawić się już na przełomie grudnia i stycznia; ciemiernik kwitnie do kwietnia/maja),
  • fiołek (niektóre odmiany mogą kwitnąć z krótkimi przerwami przez cały rok).

Byliny do cienia to opcja nie tylko do słabo doświetlonych ogrodów północnych – cieniolubne byliny sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć, a więc między krzewami, pod drzewami itd. Co więcej, byliny do cienia mogą nam również pomóc wyplenić niechciane chwasty, które lubią miejsca zacienione.

Rośliny wieloletnie do cienia i półcienia. Zdjęcia

Byliny do donic i pojemników. Rośliny wieloletnie na balkon

#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w odgrodzie – zapowiedź!
Nasi Partnerzy polecają