Byliny na balkon łatwe w uprawie. 18 gatunków, które spełnią twoje marzenie u bujnym balkonie!

2025-04-08 8:32

Byliny to rośliny, które mogą stanowić ozdobę balkonu i ogrodu przez wiele lat, nie wymagając przy tym intensywnej pielęgnacji. W tym artykule przyjrzymy się kilku gatunkom, które są łatwe w uprawie, a jednocześnie wyjątkowo efektowne. Jeśli szukasz roślin na balkon, które będą kwitły przez wiele sezonów, to te byliny są idealnym wyborem!

Spis treści

  1. Astry
  2. Dzielżan
  3. Floksy wiechowate
  4. Funkie 
  5. Irysy
  6. Jeżówki
  7. Kocimiętka Fassena
  8. Krwawnik
  9. Liliowce
  10. Nachyłki okółkowe
  11. Orliki
  12. Parzydło
  13. Przywrotnik miękki
  14. Rudbekie
  15. Słoneczniczek szorstki
  16. Szałwia
  17. Tawułki
  18. Wilczomlecz złocisty
  19. Byliny na balkon łatwe w uprawie. Zdjęcia

Astry

Astry to byliny, które kwitną późnym latem i jesienią, oferując piękne kwiaty w odcieniach fioletu, różu czy bieli. Sadź je w pełnym słońcu, w glebie przepuszczalnej, ale umiarkowanie wilgotnej. 

Astry są odporne na choroby, a ich pielęgnacja ogranicza się do usuwania przekwitłych kwiatostanów. Kwitną od sierpnia do października, a ich kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.

Dzielżan

Dzielżany to byliny o dużych, efektownych kwiatach w kształcie koszyczków, w kolorach od różowego po purpurowy. Preferują stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne gleby. 

Dzielżany są bardzo odporne na suszę i nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Kwitną od czerwca do września i mogą rosnąć przez kilka lat w tym samym miejscu.

Floksy wiechowate

Floksy wiechowate to piękne rośliny o intensywnie kolorowych kwiatach. Doskonale rosną w słońcu lub półcieniu i dobrze czują się w glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej.

Pielęgnacja polega na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów, a w razie potrzeby – na nawożeniu. Kwitną od lipca do września, wydając kwiaty w odcieniach różu, czerwieni i bieli.

Funkie 

Funkie to byliny, które zachwycają przede wszystkim swoimi ozdobnymi liśćmi. Preferują miejsca półcieniste lub cieniste oraz gleby wilgotne i próchnicze. Funkie są bardzo łatwe w uprawie, a pielęgnacja ogranicza się do usuwania uschniętych liści i podlewania ich w okresach suszy. Ich kwiaty pojawiają się latem, ale są mniej efektowne niż liście.

Irysy

Irysy to byliny o wyjątkowych kwiatach w odcieniach fioletu, błękitu czy bieli. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, w glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Wymagają minimalnej pielęgnacji polegającej na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Kwitną wczesnym latem i są idealne na słoneczny balkon.

Irysy
Autor: Getty Images/ Andreas Zoll

Jeżówki

Jeżówki to niezwykle popularne byliny o charakterystycznych kwiatach w kolorze różu, czerwieni, bieli i pomarańczu. Preferują stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne, średnio wilgotne. Są odporne na suszę, a ich pielęgnacja polega głównie na przycinaniu przekwitłych kwiatów. Kwitną od lipca do września, a ich kwiaty przyciągają motyle i pszczoły.

Kocimiętka Fassena

Kocimiętka Fassena to roślina o drobnych, lawendowych kwiatach i aromatycznych liściach. Rośnie dobrze w pełnym słońcu i w przepuszczalnej glebie. Jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Kwitnie od czerwca do września, a jej kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.

Krwawnik

Krwawnik to odporna na suszę bylina, która najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i w glebie przepuszczalnej. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty mogą być białe, różowe, żółte lub czerwone. Pielęgnacja polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz w razie potrzeby nawożeniu rośliny.

Liliowce

Liliowce to byliny o efektownych kwiatach w różnych kolorach. Sadź je na stanowiskach słonecznych w glebie umiarkowanie wilgotnej. Liliowce wymagają minimalnej pielęgnacji. Wystarczy tylko przycinać zwiędłe kwiaty. Kwitną od czerwca do sierpnia.

Nachyłki okółkowe

Nachyłki to byliny, które kwitną od czerwca do września. Ich kwiaty mogą być różowe lub fioletowe. Preferują stanowiska słoneczne i średnio wilgotne gleby. Rośliny te są odporne na choroby i wymagają tylko minimalnej pielęgnacji – głównie przycinania przekwitłych kwiatów.

Nachyłki okółkowe
Autor: Getty Images/ gubernat

Orliki

Orliki to byliny, które wyróżniają się delikatnymi, dzwonkowatymi kwiatami. Sadź je w miejscach półcienistych, w glebie wilgotnej, próchniczej. Orliki kwitną od maja do czerwca, wydając kwiaty w wielu kolorach: od niebieskiego po czerwony, różowy czy biały. Roślina ta wymaga niewielkiej pielęgnacji i może rosnąć przez wiele lat w tym samym miejscu.

Parzydło

Parzydło to roślina, która najlepiej rośnie w miejscach półcienistych i wilgotnych. Charakteryzuje się efektownymi, białymi kwiatostanami, które pojawiają się latem. Wymaga systematycznego podlewania, szczególnie w suchych okresach. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Przywrotnik miękki

Przywrotnik miękki to bylina, która rośnie w miejscach półcienistych i wilgotnych. Kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są zielono-żółte. Roślina ta jest odporna na suszę, a jej pielęgnacja polega na usuwaniu uschniętych liści oraz kontrolowaniu jej rozrastania się.

Rudbekie

Rudbekie to byliny o złocistych kwiatach, które dobrze rosną na stanowiskach słonecznych. Lubią przepuszczalną glebę. Kwitną od lipca do września, a ich pielęgnacja polega na usuwaniu zwiędłych kwiatów. Są odporne na choroby. Przyciągają pszczoły oraz motyle.

Słoneczniczek szorstki

Słoneczniczek szorstki to bylina, która najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych w przepuszczalnej glebie. Kwitnie od lipca do września. Jego kwiaty przypominają małe słoneczniki. Wymaga niewielkiej pielęgnacji, głównie usuwania przekwitłych kwiatów.

Szałwia

Szałwie to byliny o intensywnym zapachu i efektownych kwiatach. Preferują stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne, średnio wilgotne. Szałwie kwitną od maja do sierpnia. Ich kwiaty są w odcieniach od niebieskiego po purpurę. Nie wymagają wielkich nakładów pracy. Wystarczy przycinać uschnięte kwiaty.

Szałwia
Autor: Getty Images/ herreid

Tawułki

Tawułki to byliny, które preferują stanowiska cieniste i wilgotne gleby. Ich kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia, tworząc delikatne, puszyste kwiatostany w odcieniach bieli, różu czy czerwieni. Wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w ciepłe dni.

Wilczomlecz złocisty

Wilczomlecz złocisty to bylina, która najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i w przepuszczalnej glebie. Kwitnie wczesną wiosną (od kwietnia do maja), wypuszczając żółto-zielone kwiaty. Jest odporny na suszę i nie wymaga intensywnej pielęgnacji.

Byliny na balkon łatwe w uprawie. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zimują w gruncie i kwitną jak szalone! Oto byliny idealne na balkon

#MuratorOgroduje: Najpiękniejsze byliny wieloletnie zimujące w ogrodzie