Najpiękniejsze byliny wieloletnie. Zimujące w gruncie, długo kwitnące, niskie

2024-06-12 17:01

Byliny stanowią piękną ozdobę każdego ogrodu, niektóre z nich odnajdą się również na balkonach i tarasach. W zależności od gatunku możemy posadzić je w rabatach, w okolicach oczek wodnych, przy ścieżkach czy pod drzewami. Zobacz najpiękniejsze byliny kwitnące, cieniolubne, o dużych liściach i niskie.

Spis treści

  1. Byliny wieloletnie zimujące w gruncie
  2. Najpiękniejsze byliny wieloletnie
  3. Byliny wieloletnie długo kwitnące
  4. Niskie byliny wieloletnie
  5. Byliny do ogrodu
  6. Byliny do cienia i półcienia
  7. Byliny do donic i pojemników. Rośliny wieloletnie na balkon

Byliny wieloletnie zimujące w gruncie

Z definicji bylina jest rośliną wieloletnią, a więc odradzającą się co roku. Byliny zalicza się do roślin zielnych, ponieważ w przeciwieństwie do krzewów i drzew ich łodygi nie są zdrewniałe.

Większość bylin jest w stanie bez problemu przetrwać zimę w gruncie. Mimo że karpa (zgrubiała nasada pędów) oraz część korzenna bylin są odporne na niskie temperatury, warto przygotować odpowiednio roślinę na nadchodzące mrozy. Jak to zrobić? Na przykład przez usunięcie suchych pędów i liści oraz – jeśli jest taka potrzeba – przerzedzenie okazów, które za bardzo się rozrosły.

Byliny wieloletnie zimujące w gruncie to idealne rośliny do ogrodu, ponieważ nie wymagają zbyt dużej uwagi z naszej strony. Niektóre gatunki wypuszczają pędy już wczesną wiosną, inne – cieszą nasze oczy pięknymi różnobarwnymi kwiatami przez całe lato aż do późnej jesieni.

Jakie byliny wieloletnie zimujące w gruncie warto posadzić w ogrodzie? Dobrym wyborem będą m.in.: peonie, astry nowobelgijskie, ostróżka, żurawka, goździk pierzasty i pachnąca konwalia.

Najpiękniejsze byliny wieloletnie

Aranżując ogród, wiele osób zapomina o ogromnym potencjale estetycznym, jaki mają w sobie byliny wieloletnie. Mnogość gatunków i odmian o różnym kształcie, rozmiarze i kolorze kwiatów sprawia, że z łatwością stworzymy piękne kompozycje, które urozmaicą nasz przydomowy ogród.

Najpiękniejsze byliny wieloletnie to gatunki o oryginalnym wyglądzie, zjawiskowych kolorach i imponującej wytrzymałości.

Do nich z pewnością można zaliczyć: ostróżkę ogrodową, jeżówkę purpurową, funkię, złocień wielki, rudbekię błyskotliwą, a także niezwykle urocze mysie uszko (niezapominajka) oraz sasankę.

Jeżówka
Autor: Getty Images Jeżówka.

Byliny wieloletnie długo kwitnące

Byliny wieloletnie zakwitają wiosną, cieszą nasze oczy latem, a niektóre z nich utrzymują swoje kwiatostany nawet do października!

Jakie byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące będą doskonałą ozdobą ogrodu? M.in. Kłosowiec, trytoma groniasta, gailardia ogrodowa i nachyłek wielokwiatowy.

Nie można zapomnieć również o jedynych w swoim rodzaju bylinach długo kwitnących. To właśnie one pozwalają nam zatrzymać lato na dłużej i łagodniej wejść w ponurą, chłodną jesień. Byliny wieloletnie długo kwitnące to dziesiątki gatunków o imponujących kwiatostanach i – w niektórych przypadkach – pięknym zapachu.

Do najpopularniejszych bylin kwitnących najdłużej nalezą m.in.: werbena ogrodowa, kocimiętka fassena, lawenda wąskolistna, przetacznik kłosowy, szałwia omszona, krwawnik pospolity i wiesiołek okazały.

Niskie byliny wieloletnie

Ogromną zaletą bylin jest to, że możemy dobrać gatunek do naszej rabaty czy skalniaka nie tylko pod względem wyglądu i koloru, ale również wysokości. Niektóre byliny wieloletnie są w stanie osiągnąć imponującą wysokość 2 metrów, ale wiele z nich to bardzo niskie okazy, które mierzą zaledwie 10-25 cm.

Niskie byliny wieloletnie, których nie może zabraknąć w ogrodzie to m.in. nachyłek okółkowy, dąbrówka rozłogowa, goździk pierzasty, jasnota plamista i oregano złociste.

Jeśli zależy nam szczególnie na tym, by skalniak czy rabata z bylinami była pokryta kwiatami aż do jesieni, wybierzmy byliny wieloletnie niskie długokwitnące, na przykład: zawciąg nadmorski, kocimiętka fassena, kołotocznik wierzbolistny czy wiesiołek okazały.

A co ze słonecznym stanowiskiem? Jakie niskie byliny polubią kąpiele słoneczne? Wspomniany wcześniej zawciąg nadmorski, goździk kropkowany i słonecznica nubijska to idealne byliny wieloletnie niskie na słońce.

Werbena ogrodowa
Autor: Getty Images Werbena ogrodowa.

Byliny do ogrodu

Nie zawsze jest łatwo zagospodarować duży ogród. Byliny wieloletnie o dużych liściach to prosty i bardzo efektowny sposób aranżacji dużych przestrzeni.

Byliny o dużych liściach nie tylko wypełniają pusta przestrzeń i zasłaniają nieciekawe miejsca w ogrodzie, ale również potrafią zmniejszyć rozwój chwastów przez zacienienie podłoża!

Jakie byliny wieloletnie o dużych liściach warto posadzić w ogrodzie? Przede wszystkim gunnerę, języczek Przewalskiego, makleję, akant, lepiężnik japoński i bergenię sercowatą.

Byliny do cienia i półcienia

Dysponując ciemnym ogrodem, nie musimy rezygnować z rabat i skalniaków. Wystarczy, że pod drzewami, między krzewami lub od strony północnej ogrodu zasadzimy byliny wieloletnie, które lubią cień i półcień.

Byliny do cienia wieloletnie jak żagwin, funkia, parzydło leśne, bluszcz pospolity, tiarella sercolistna czy odmiany paproci nie potrzebują dużych ilości światła, by rosnąć i się rozwijać. Gatunki te nie są również wymagające, więc ich pielęgnacja nie będzie zajmowała nam zbyt dużo czasu.

Inne gatunki bylin, które zamiast słonecznych kąpieli preferują komfortowy półcień również nie są trudne w uprawie i stanowią piękną dekorację północnych ogrodów. Byliny wieloletnie do półcienia, których zakup warto rozważyć to m.in.: żurawka, dąbrówka rozłogowa, języczka pomarańczowa i brunnera wielkolistna.

Byliny wieloletnie cieszą się ogromną popularnością wśród profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów, szukających wytrzymałych i estetycznie wyglądających roślin do ogrodu.

Byliny do donic i pojemników. Rośliny wieloletnie na balkon

#MuratorOgroduje: Najpiękniejsze byliny wieloletnie zimujące w ogrodzie