Chrabąszcz majowy. Informacje, wygląd, cykl rozwojowy, objawy, zwalczanie larw i pędraków

2022-04-04 10:05

Większość z nas kojarzy głośne, duże owady, które uaktywniają się podczas ciepłych, letnich nocy. To chrabąszcze majowe, które swoje loty rozpoczynają w maju. Wbrew pozorom, chrabąszcze nie gryzą i nie są groźne, natomiast ich larwy mogą powodować szkody w ogrodzie.

Chrabąszcz majowy
Autor: getty images Dorosłe chrabąszcze majowe żywią się liśćmi drzew. Najbardziej szkodliwe są larwy w trzecim stadium linienia.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać chrabąszcza?
  2. Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego
  3. Jak pozbyć się chrabąszczy majowych?
  4. Pędraki - najbardziej szkodliwe stadium chrabąszcza. Jak sobie z nimi radzić?

Jak rozpoznać chrabąszcza?

Chrabąszcza majowego bardzo łatwo rozpoznać - rzadko w Polsce widzimy podobnie dużego latającego owada. Dorosły chrabąszcz ma brązowe pokrywy skrzydłowe i czułki oraz włochaty, jasnobeżowy tułów. Osiąga długość od 25 do 35 milimetrów. Ma duże, czarne oczy i czułki z wachlarzykiem. Larwa chrabąszcza jest nazywana pędrakiem. Jest biała i zazwyczaj zwinięta w podkowę.

Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego

Cykl rozwojowy chrabąszcza składa się z sześciu etapów - jajka, trzech wylinek, poczwarki i imago, czyli dorosłego owada. Zazwyczaj, zanim jajko zmieni się w dorosłego chrabąszcza musi minąć ponad trzy lata - przedtem chrabąszcz linieje trzykrotnie i robi to co rok.

Dorosłe chrabąszcze żywią się liśćmi drzew. Najbardziej szkodliwe są larwy w trzecim stadium linienia. W pierwszym i drugim stadium linienia larwy jedzą jedynie butwiejące resztki, niestety w trzecim stadium żerują także na korzeniach i mogą niszczyć sadzonki. Szczególne spustoszenie sieją w szkółkach dla młodych drzew.

ZOBACZ TEŻ: Szkodniki roślin balkonowych. Objawy i zwalczanie szkodników na balkonie

Jak pozbyć się chrabąszczy majowych?

Dorosły chrabąszcz nie stanowi tak wielkiego zagrożenia, jak larwa. Jest pożywieniem dla nietoperzy, szpaków, drozdów, pustułek i sójek. Jeśli dorosłych chrabąszczy jest jednak zbyt dużo, można zabić je mechanicznie lub przy pomocy środków chemicznych. W miejscach, gdzie opryski są zakazane stosuje się strząsanie chrabąszczy z drzew. Wystarczy rozłożyć pod drzewem folię i energicznie nim potrząsnąć, a chrabąszcze spadną. Najlepiej wykonywać tę czynność rano, gdy owady jeszcze śpią.

Najbardziej sprawdzonym sposobem jest stosowanie oprysków. Należy jednak pamiętać o tym, że metoda ta jest zakazana na terenach uzdrowiskowych i niewskazana w miejscach, które sąsiadują z polami rzepaku lub ulami pszczół. Najlepiej zlecić opryski profesjonalistom - w ekstremalnych przypadkach przy opryskiwaniu chrabąszczy używany jest nawet samolot.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się kreta? Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Pędraki - najbardziej szkodliwe stadium chrabąszcza. Jak sobie z nimi radzić?

Niestety, pędraki chrabąszcza majowego są o wiele bardziej szkodliwe od dorosłych osobników, gdy osiągają trzeci rok życia i zaczynają podgryzać korzenie. W walce z pędrakami można wyróżnić trzy metody: zapobieganie ich pojawieniu się na działce, niszczenie mechaniczne oraz preparaty chemiczne.

Zapobiec pojawieniu się pędraków na działce pomoże sadzenie na niej gryki. Gryka wydziela substancje, które odstraszają pędraki, a nawet zabijają te, które już pojawiły się w ogrodzie. Dla najlepszego efektu należy poczekać z jej ścięciem aż do owocowania. Pędraki zabija także głębokie kopanie na działce, czy to szpadlem, czy glebogryzarką, a także orka. Pomocne mogą się również okazać preparaty chemiczne, zawierające nicienie oraz bakterie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają