Cięcie hortensji: kiedy i jak to zrobić, by kwitły jak szalone? Ten błąd popełnia każdy początkujacy ogrodnik!
Chociaż wiosny jeszcze specjalnie nie widać, niecierpliwi ogrodnicy już ostrzą sekatory! Czy to już moment na przycinanie hortensji? Wszystko zależy od gatunku! Wiosną tniemy wyłącznie hortensje bukietowe, natomiast ogrodowe zostawiamy w spokoju – inaczej nie zakwitną. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać hortensje.
Autor: Getty Images/Liudmila Chernetska
Spis treści
- Kiedy obcina się hortensje bukietowe?
- Jak się przycina hortensje bukietowe?
- Jak i kiedy ciąć hortensje ogrodowa?
- Jak przycinać hortensję ogrodową po zimie?
- Hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa. Zdjęcia
Kiedy obcina się hortensje bukietowe?
Hortensja bukietowa to krzew, który aż prosi się o przycinanie, ponieważ pąki pojawiają się na tegorocznych (nowych) pędach. W jakim miesiącu przycinać hortensje bukietowe? Hortensję bukietową można przyciąć już pod koniec marca albo zaraz na początku kwietnia.
Jak się przycina hortensje bukietowe?
Każdy z pędów wystarczy obciąć nad czwartym albo piątym oczkiem. Już niedługo właśnie w tym miejscu pojawią się nowe pędy, które latem będą uginać się pod ciężarem przepięknych kwiatostanów.
Poza przycinaniem starych pędów, należy dokładnie pooglądać roślinę i usnąć cienkie, złamane i suche gałązki. Jeśli z kolei masz już duży, stary krzak, możesz go nieco przerzedzić, a tym samym odmłodzić, wycinając nad ziemią niektóre bardzo stare pędy. Pozostałe możesz przyciąć nawet o połowę.
Hortensja krzewiasta powinna być pielęgnowana i przycinana dokładnie tak samo jak hortensja bukietowa.
Jak i kiedy ciąć hortensje ogrodowa?
Których hortensji nie przycinamy? Hortensja ogrodowa nie lubi cięcia, ponieważ w przeciwieństwie do hortensji bukietowej wypuszcza pąki na starych pędach. Jeśli zatem ją poprzycinasz, roślina nie zakwitnie albo kwitnienie będzie bardzo skąpe, o ile uchowają się jakieś zawiązane w zeszłym roku pąki!
Jak przycinać hortensję ogrodową po zimie?
Jedyne, co możesz potraktować sekatorem, to suche, cienkie i połamane gałęzie. Aby mieć pewność, że faktycznie wycinasz te pędy, poczekaj, aż hortensja ogrodowa wypuści liście. Wtedy będziesz dokładnie widzieć, co należy zostawić, a co wyciąć.
Hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa. Zdjęcia
Autor: Getty Images/Liudmila Chernetska
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny powietrzne. 7 przykładów. Nie potrzebują ani doniczki, ani ziemi
Autor: Getty Images/
Ta oplątwa zyskała nazwę ze względu na swój nietypowy kształt. Przypomina nieco martwą meduzę. Gatunek ten pochodzi z Meksyku i Ameryki Centralnej.