Co przyciąga szerszenie? Jakie zapachy odstraszają szerszenie? Czy ich użądlenie jest niebezpieczne?
Szerszeń to owad, przed którym każdy czuje respekt! Jego duże rozmiary nie pozostawiają wątpliwości co do wielkości jego żądła i bolesności użądlenia. Jad szerszeni jest jednak dosyć niebezpieczny (szczególnie dla dzieci i alergików), więc lepiej omijać je z daleka! Przeczytaj, co przyciąga szerszenie i jakie zapachy je odstraszają.
Autor: Getty Images/ENRIQUE ALAEZ PEREZ
Spis treści
- Szerszeń – jak go rozpoznać? Czym się różni szerszeń od pszczoły?
- Gdzie szerszenie zakładają gniazda?
- Jak groźny jest szerszeń? Czy użądlenie szerszenia jest niebezpieczne?
- Co przyciąga szerszenie?
- Jakie zapachy odstraszają szerszenie? Czego się boją szerszenie?
- Szerszeń. Zdjęcia
Szerszeń – jak go rozpoznać? Czym się różni szerszeń od pszczoły?
W Polsce najczęściej spotykanym gatunkiem są szerszenie europejskie, które mają 3.5 cm długości. Ich żądło jest większe niż pszczół i osiąga nawet 4 mm. Szerszenie europejskie mają żółto-czarny pancerzyk i podobnie jak osy wyraźnie zarysowaną „talię”.
W Polsce coraz częściej można spotkać inny, dużo groźniejszy gatunek szerszenia – azjatycki. Te owady mają nawet 6 cm długości (!) i wykazują się większą agresją w stosunku do ludzi i zwierząt niż ich europejscy kuzyni.
Gdzie szerszenie zakładają gniazda?
Szerszenie najczęściej tworzą gniazda w wysokich partiach drzew liściastych i dziuplach, choć zdarza się, że mogą zadomowić się na strychu lub na podbitce dachu.
Szerszenie lubią też stare, rozkładające się drewno, dlatego może się zdarzyć, że uwiją sobie gniazdo w naszym ogrodowym składziku drewna. Warto więc zachować ostrożność.
Jak groźny jest szerszeń? Czy użądlenie szerszenia jest niebezpieczne?
Ukąszenie pojedynczego osobnika oprócz dużego bólu nie musi powodować poważnych komplikacji zdrowotnych, natomiast atak kilku szerszeni jednocześnie może nawet skończyć się śmiercią. Zwłaszcza gdy owad użądli nas w szyję, usta lub nos – wtedy możemy mieć trudności z oddychaniem.
Na szerszenie powinny szczególnie uważać dzieci i alergicy – dla nich kontakt z 4-milimetrowym żądłem może mieć poważne konsekwencje.
Co przyciąga szerszenie?
Szerszenie nie lubią słodkości jak osy czy pszczoły, więc jedzone przez nas ciasto lub lody nie będą dla nich pod żadnym względem atrakcyjne.
Szerszenie uwielbiają za to owoce, zwłaszcza dojrzałe, soczyste okazy. Do ulubionych owoców szerszeni zaliczyć można jabłka, gruszki i winogrona.
Jeśli w ogrodzie mamy drzewa owocowe, należy ostrożnie podnosić owoce, które spadły na ziemię – mogą żerować na nich szerszenie i nie zawahają się ukąsić, kiedy wyczują, że możemy przeszkodzić w ich „uczcie”.
Szerszenie przyciąga również zapach żywicy drzew liściastych, głównie brzóz, jesionów, wierzb i bzów. Jeśli w ogrodzie lub przed domem mamy takie drzewa – warto być czujnym. Może się zdarzyć, że szerszenie uwiją sobie w ich koronie gniazdo.
Szerszenie przyciąga do naszych domów również światło. Często owady te wlatują do środka przez uchylone okno, wabione palącą się lampą lub lampionami na tarasie.
Kolejnym miejscem, które przyciąga szerszenie, są zbiorniki wodne, a dokładnie beczki, fontanny i zbiorniki na deszczówkę. Szerszenie uwielbiają deszczówkę, dlatego jeśli zbieramy w ogrodzie wodę deszczową, bądźmy czujni, czy przypadkiem nie kręcą się wokół zbiornika latające szerszenie.
Jakie zapachy odstraszają szerszenie? Czego się boją szerszenie?
Pamiętajmy, by nigdy nie usuwać gniazd szerszeni samodzielnie. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie lub zadzwonić po strażaków. Samodzielna próba usunięcia gniazda szerszeni może skończyć się wizytą w szpitalu.
Istnieją jednak zapachy, które mogą zniechęcić szerszenie do wlatywania do domów i na naszą posesję. Do zapachów, których szerszenie nie są w stanie znieść, należą m.in.:
- olejki goździkowe
- ocet
- olejek z drzewa herbacianego
- świeżo palona kawa
- olejek lawendowy
- olejki cytrusowe i skórki cytrusów
Rośliny, które odstraszają szerszenie to z kolei: bratki, pelargonie, piołun i lawenda.
Szerszeń. Zdjęcia
Autor: Getty Images/ENRIQUE ALAEZ PEREZ
Źródło: onet.pl
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwiaty na balkon przyjazne pszczołom - posadź je na balkonie, a pomożesz pszczołom w mieście
Autor: agencjafree/living4media
Świetna kompozycja miododajnych kwiatów na balkon: fioletowa lawenda z kwitnącymi na różowo cyniami, jeżówkami i pysznogłówkami