Wiemy, co zrobić, by zamiokulkas wreszcie wypuścił nowe liście! 3 sprawdzone sposoby

2024-04-12 13:16

Zamiokulkas to roślina przez wielu uwielbiana. Jest niewymagająca, trudno zrobić jej krzywdę i zawsze pięknie wygląda. Problemem może być jednak jej zbyt mały przyrost i brak nowych liści. Co zrobić, aby zamiokulkas wypuścił nowe liście? Oto 3 banalne sposoby!

Spis treści

  1. Jak uprawiać zamiokulkasa?
  2. Zamiokulkas nie wypuszcza liści? Oto powód!
  3. Co zrobić, żeby zamiokulkas wypuścił nowe liście? 3 domowe sposoby

Jak uprawiać zamiokulkasa?

Aby zrozumieć, czego potrzebuje roślina, wystarczy przyjrzeć się środowisku, w jakim rośnie w naturze. Jeśli chodzi o zamiokulkasa, to można go spotkać w Afryce i Australii. Zazwyczaj rośnie na ubogich glebach, często w cieniu innych, wyższych roślin.

Dzięki temu jest wyjątkowo silny i radzi sobie w naprawdę najgorszych warunkach. Jeśli zapomnisz o nim na jakiś czas, nic się mu nie stanie. Spójrz tylko na jego grube liście! To tam min. tam magazynuje wodę.

Zamiokulkas nie wypuszcza liści? Oto powód!

Chociaż jak już wyżej wspomniano, zamiokulkas może rosnąć w cieniu, to zdecydowanie szybszy przyrost całej rośliny można zaobserwować, kiedy ma więcej dostępu do światła. Z autopsji jednak wiem, że nie należy narażać go na bezpośrednie działanie mocnego słońca, bo to może skutkować poparzeniem liści, a nawet śmiercią rośliny.

Jeśli twój zamiokulkas stoi w bardzo ciemnym miejscu, przenieś go w jaśniejsze, a odpłaci ci się nowymi liśćmi.

Zamia
Autor: Getty Images/foryouinf

Co zrobić, żeby zamiokulkas wypuścił nowe liście? 3 domowe sposoby

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio nawoziłeś swojego zamiokulkasa? No właśnie. Chociaż ta roślina rośnie w ubogich glebach, nie pogardzi dobrą odżywką, która ją wzmocni. Potrzebuje w szczególności związków fosforu, potasu i azotu, które pobudzą jej wzrost. Zamiast pędzić do sklepu, wykorzystaj poniższe domowe sposoby na porost liści u zamiokulkasa.

  • nawóz z pokrzywy — najlepiej zadziałałaby gnojówka z pokrzyw, jednak z tym będziesz musiał poczekać do lata. Już dziś możesz zaparzyć torebkę herbaty z pokrzywy i tak przestudzonym naparem podlać swoją roślinę. W ciągu kilku tygodni zauważysz nowe liście.
  • skórka z banana — banan jest doskonałym źródłem fosforu. Aby zrobić nawóz z jego skórki, wystarczy, że na dobę zalejesz ją 1 l wody. Następnego dnia wyrzuć skórkę, a przygotowanym nawozem podlej zamiokulkasa.
  • żelatyna — zagotuj wodę i poczekaj, aż nieco przestygnie. Gorącą wlej do kubka i wsyp tam łyżeczkę żelatyny. Mieszaj ją tak długo, aż uzyskasz w miarę jednorodną mieszaninę. Następnie rozcieńcz ją z 1 - 1,5 l nieco cieplejszej wody. Nie używaj zimnej, bo nie chodzi nam przecież o zrobienie galaretki! Następnie podlej zamiokulkasa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze gatunki paproci. 7 wspaniałych i niewymagających roślin

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają