Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie, a co je przyciąga jak magnes? Najlepsze rośliny odstraszające kleszcze
Pełno kleszczy w domu, w ogrodzie, a ty nie wiesz, jak się ich pozbyć? A może wybierasz się na spacer do lasu lub na łąkę i obawiasz się, że "złapiesz" kleszcza?Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie? Oto najlepsze rośliny, które odstraszają kleszcze.
Autor: Thinkstockphotos.com
Jakiej rośliny nie lubią kleszzce? Jedną z roślin, której zapach odstrasza kleszcze jest wrotycz. Warto mieć go w ogrodzie.
Spis treści
- Gdzie żyją kleszcze?
- Co najbardziej przyciąga kleszcze?
- Jakiego zapachu nie lubią kleszcze?
- Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie?
- Jakie rośliny odstraszają kleszcze?
- Rośliny, których nie lubią kleszcze. Zdjęcia
Gdzie żyją kleszcze?
Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie będące źródłem chorób (borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to te najbardziej znane). Najwięcej kleszczy żyje w lasach, ale ostatnimi czasy coraz częściej spotkać je można w parkach, na działkach i w przydomowych ogrodach, szczególnie tych, w których rosną gęste krzewy i wysokie trawy. Dlatego tak ważne jest, by się przed nimi chronić - i zniechęcić je do ataku.
Jak to zrobić? Dominującym zmysłem u kleszczy jest węch, co warto wykorzystać przeciwko nim. Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji nie tylko o roślinach odstraszających kleszcze, ale również innych sposobach na ochronę przed tymi pasożytami.
Co najbardziej przyciąga kleszcze?
Żeby kleszcze nie chciały zagościć w naszym ogrodzie, postarajmy się nie doprowadzić w nim do powstawania gęstych zarośli, szczególnie w miejscach zacienionych. Kleszcze bardzo lubią miejsca wilgotne, takie jak brzegi oczek wodnych czy rabaty z gęsto rosnącymi paprociami – weźmy to pod uwagę, planując ogród. Warto regularnie przycinać drzewa i krzewy w ogrodzie, usuwać chwasty oraz często i możliwie nisko kosić trawnik. Takich warunków nie lubią kleszcze i nie przeniosą się wtedy do ogrodu.
Wszystkie prace pielęgnacyjne w ogrodzie najlepiej wykonywać w ubraniu z długimi rękawami i nogawkami, w wysokim obuwiu, z nakryciem głowy. Odkryte części ciała warto spryskać dostępnymi na rynku preparatami odstraszającymi kleszcze.
Po powrocie do domu z ogrodu należy obowiązkowo obejrzeć całe ciało, czy mimo wszystko nie przynieśliśmy na sobie kleszcza, a jeśli tak, to trzeba koniecznie go usunąć! Jeśli w naszym ogrodzie pojawiły się kleszcze, można opryskać rośliny preparatem kleszczobójczym, ale miejmy na uwadze to, że są to środki toksyczne również dla zwierząt domowych, owadów pożytecznych i ryb.
Jakiego zapachu nie lubią kleszcze?
Kleszcze są głuche i ślepe, dlatego w swoim życiu kierują się przede wszystkim zapachem. Warto więc wykorzystać to przeciw nim. Na balkonie, tarasie i w ogrodzie posadź rośliny odstraszające kleszcze – a więc takie, które emitują zapachy nieprzyjemne bądź nieprzyjazne dla tych pajęczaków. Oprócz tego skorzystaj z zalet olejków aromatycznych. Pamiętaj tylko, by nie stosować ich bezpośrednio na skórę (mogą wywoływać alergię), ale możesz za to tworzyć własne mieszanki i roztwory. Oto kilka przykładów zapachów, które odstraszają kleszcze:
- aromatyczne zioła, które są powszechnie używane w kuchni: mięta, tymianek, oregano, bazylia, melisa, szałwia;
- inne silnie pachnące rośliny, np. lawenda, geranium, trawa cytrynowa, aksamitka;
- przyprawy o mocnym aromacie, m.in. goździki, cynamon;
- popularne olejki eteryczne: herbaciany, eukaliptusowy, geranium, goździkowy, pomarańczowy, pieprzowy, ze słodkich migdałów;
- olej z pestek winogron.
Czego nie lubią kleszcze w ogrodzie?
Naturalnym sposobem pozbycia się kleszczy z ogrodu jest posadzenie w nim roślin odstraszających te niechciane pajęczaki. Oto przykładowe rośliny, których kleszcze nie lubią!
Jakie rośliny odstraszają kleszcze?
1. Wrotycz pospolity – bylina o intensywnie żółtych kwiatach, pospolicie rosnąca w Polsce przy drogach czy miedzach. Wydziela silny zapach, zawiera bowiem olejek eteryczny, którego składnikiem jest trujący tujon. Odstrasza on nie tylko kleszcze, ale również komary, muchy czy mszyce. W sprzedaży obok typowej formy wrotyczu są także dostępne jego odmiany ozdobne.
2. Bylica piołun – roślina wieloletnia, która pospolicie występuje na polach i nieużytkach. Ma charakterystyczny, mocny aromat i gorzki smak, wynikający z zawartości specyficznych związków goryczowych (absyntyny i artabsyny). Piołun zawiera także olejek lotny, złożony głównie z trującego tujonu.
3. Czosnek niedźwiedzi to krótkowieczna bylina cebulowa, która jest jedną z pierwszych roślin pojawiających się po zimie (wypuszcza liście bardzo wczesną wiosną – w marcu). Liście czosnku niedźwiedziego są bardzo podobne do liści konwalii. Roślina ma charakterystyczny czosnkowy zapach. Rośnie dziko w lasach (szczególnie bukowych) – jest roślina chronioną! Z powodzeniem można ją również uprawiać w ogrodach. Czosnek niedźwiedzi to cenna roślina lecznicza – jej właściwości są podobne do właściwości czosnku pospolitego (wykazuje m.in. silne działanie bakteriobójcze).
4. Lawenda wąskolistna – chętnie sadzona w ogrodach i uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach roślina ozdobna i lecznicza o charakterystycznym intensywnym zapachu. Lawenda zawiera olejek eteryczny, którego składnikami są m. in. octan linalolu, linalol i ocymeny (nie znoszą ich kleszcze).
5. Aksamitki to bardzo popularne rośliny jednoroczne, których największą ozdobą są żółte lub pomarańczowe kwiaty. Doskonale sprawdzają się na ogrodowych rabatach, chętnie sadzi się je jako obwódki, a także w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Aksamitki charakteryzują się intensywnym zapachem, który poczuć można nawet już po delikatnym potarciu liści. Zapach ten skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale także krety czy nornice. Dlatego warto sadzić aksamitki w ogrodzie, choć weźmy pod uwagę, że nowe wyhodowane nowe odmiany mogą być pozbawione zapachu, przez co nie będą skuteczne w odstraszaniu niepożądanych w ogrodach gości.
6. Rozmaryn lekarski to ciepłolubna roślina ozdobna, lecznicza i przyprawowa powszechnie uprawiana nie tylko w ogrodach, ale także w doniczkach balkonach bądź tarasach i domowych parapetach. Rozmaryn wydziela charakterystyczny mocny aromat, którego źródłem jest olejek eteryczny. Tego zapachu nie znoszą kleszcze!
7. Tymianek pospolity to niska krzewinka, tworząca szerokie kępy do 30 cm wysokości. Jest znaną rośliną przyprawową i leczniczą. Swój smak i aromat tymianek zawdzięcza olejkom eterycznym, w skład których wchodzi przede wszystkim tymol i karwol. Roślina wykazuje właściwości bakterio- i grzybobójcze, dezynfekujące i przeciwzapalne.
8. Mięta pieprzowa to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych i przyprawowych – jest ceniona zarówno za smak i silny aromat, jak i za działanie lecznicze. Łatwo rozrasta się przez podziemne kłącza - jest ekspansywna (łatwo zagłusza rosnące w jej pobliżu inne rośliny, dlatego warto ją dobrze oddzielić). Mięta zawiera olejek eteryczny, w którego składzie najwięcej jest mentolu i mentonu.
9. Oregano to potoczna nazwa lebiodki pospolitej – popularnej rośliny przyprawowej i leczniczej. Jest rośliną wieloletnią, tworzy spore kępy rozrastając się przez rozłogi. Oregano zawiera olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są tymol i karwakrol. Oregano można z powodzeniem sadzić na murkach kwietnych i skalniakach.
10. Melisa lekarska to roślina lecznicza i przyprawowa charakteryzująca się cytrynowym zapachem, który wabi pszczoły, ale odstrasza kleszcze. Swój aromat roślina zawdzięcza olejkowi eterycznemu, w którego skład wchodzą głównie cytrol, linalol, geraniol, ceneol. Niestety, w formie suszonej melisa swój cytrynowy zapach traci. Powszechnie znane jest działanie uspokajające melisy, a także ułatwiające trawienie. Wyglądem melisa przypomina miętę.
11. Trawa cytrynowa, zwana palczatką, to bylina, która tworzy gęste kępy długich, trzcinowatych liści dorastających do 1,5 m wysokości. Liście po roztarciu wydzielają cytrynowy zapach. Jego źródłem jest olejek lotny, którego głównym składnikiem jest cytral. Trawa cytrynowa jest wykorzystywana w ziołolecznictwie, ale znane są także jej walory kulinarne. Roślina nie przezimuje w naszym klimacie na zewnątrz, dlatego najlepiej uprawiać ją w pojemniku wnoszonym na zimę do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.
Sprawdź: Podlewają rośliny wodą z mięsa! Te popularne triki i porady mogą zaszkodzić roślinom
Rośliny, których nie lubią kleszcze. Zdjęcia
Autor: Thinkstockphotos.com
Jakiej rośliny nie lubią kleszzce? Jedną z roślin, której zapach odstrasza kleszcze jest wrotycz. Warto mieć go w ogrodzie.
Szerszeń w domu. Jak odstraszyć szerszenie? Czego nie lubią i się boją? Domowe sposoby
Autor: gettyimages
Można kupić w wielu sklepach. Zawiera płyn wabiący, który nie przyciąga pożytecznych gatunków, na przykład pszczół. Uwaga: pułapki nie należy stawiać w mieszkaniu! Najlepiej zrobić to w pobliżu gniazda (rano lub wieczorem, kiedy aktywność owadów jest najmniejsza) lub na zewnątrz, w miejscu niedostępnym dla dzieci.