Czerwiec w ogrodzie. Jakie prace wykonać w ogrodzie w czerwcu?

2022-05-26 8:51

W czerwcu w ogrodzie witamy lato – mija okres kwitnienia kwiatów, którymi cieszyliśmy się wiosną, pojawiają się pierwsze plony. To także czas intensywnego wzrostu roślin, dlatego warto się skupić na pielęgnacji, która pobudza je do rozwoju, a także nad ochroną. Jak jeszcze zadbać ogród w czerwcu?

Spis treści

  1. Pielęgnacja kwiatów kwitnących w czerwcu
  2. Cięcie roślin ozdobnych w czerwcu
  3. Czerwiec – pielęgnacja trawnika
  4. Czerwiec w ogrodzie – wymiana roślin sezonowych
  5. Odchwaszczanie i nawadnianie ogrodu w czerwcu
  6. Czerwiec w ogrodzie warzywnym i owocowym

W czerwcu w ogrodzie dzieje się dużo. To często gorący i mokry okres, który sprzyja wzrostowi roślin – nie tylko tych, które uprawiamy i na których nam zależy. Dlatego w tym miesiącu wykonuje się sporo prac porządkowych i pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja kwiatów kwitnących w czerwcu

W pierwszym letnim miesiącu w ogrodzie pięknie kwitną m.in. bez, cynie, goździki, lilie, macierzanka, nasturcja, piwonia, zawilec i wiele innych kwiatów, które kolorami zalewają cały ogród. Czerwiec nazywany jest także miesiącem róż, które są w szczytowej fazie rozwoju. W tym czasie systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany i przycinamy odrosty korzeniowe. Wszystkie rośliny kwitnące należy nawadniać (przy wysokiej temperaturze najlepiej robić to wieczorem, za pomocą zraszacza) i nawozić.

Cięcie roślin ozdobnych w czerwcu

Główne zabiegi cięcia przeprowadza się wczesną wiosną, jednak w czerwcu również ich nie brakuje. Dotyczy to zwłaszcza krzewów, które kwitły wczesną wiosną (tawułki, krzewuszki, pigwowce, forsycje). Przycinając je w nieodpowiednim momencie można spowodować osłabienie kwitnienia, a nawet jego brak w kolejnym sezonie. Poza tym należy systematycznie usuwać kwiatostany różaneczników, róży i liliowców, które już przekwitły. Dzięki temu krzewy będą silniejsze. W drugiej połowie czerwca często przycina się żywopłoty (zarówno liściaste, jak i iglaste). Warto przyciąć także byliny po przekwitnięciu (np. żagwin, gęsiówkę, smagliczkę), co sprawi, że rośliny będą się lepiej krzewiły.

Czerwiec – pielęgnacja trawnika

Trawnik, który szybko rośnie, należy kosić co najmniej raz w tygodniu, a następnie grabić (nawet jeśli mamy kosiarkę zbierającą ucięte źdźbła). Dzięki grabieniu ryzyko, że wśród trawy wyrośnie mech, zostanie zmniejszone. Skoszoną trawę można dodać do kompostu, wyrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne lub wykorzystać do prac pielęgnacyjnych – rozsypana pod krzewami spełni funkcję ściółki, zapobiegnie wzrostowi chwastów i wysychaniu krzewów. Trawnik w czerwcu wymaga także systematycznego nawadniania, najlepiej codziennie wieczorem za pomocą zraszaczy. W czerwcu warto także wzmocnić trawnik za pomocą nawozu wieloskładnikowego.

Czerwiec w ogrodzie – wymiana roślin sezonowych

Przekwitłe rośliny sezonowe warto wymienić na nowe. Przede wszystkim wykopujemy rośliny cebulowe kwitnące wiosną, których liście już uschły. Ponadto czerwiec to dobra pora na rozmnażanie bylin, które przekwitły, takich jak pierwiosnki, barwinek, skalnice, rojniki, funkie. W czerwcu w ogrodzie sadzimy i wysiewamy rośliny, które zakwitną jeszcze przed jesienią, jednoroczne: groszek pachnący, rezeda, łubin żółty czy nagietki lub dwuletnie: bratki, stokrotki, niezapominajki.

Odchwaszczanie i nawadnianie ogrodu w czerwcu

Przy długo utrzymującej się wysokiej temperaturze i braku opadów deszczu nie można zapomnieć o podlewaniu ogrodu. Dotyczy to zwłaszcza trawnika, roślin w warzywniku (podlewanie ma kluczowy wpływ na plony) oraz roślin w donicach. Ogród najlepiej nawadniać wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura jest nieco niższa i nie ma intensywnego słońca. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również odchwaszczanie, którego celem jest nie tylko niedopuszczanie do zagłuszenia uprawianych roślin, ale przede wszystkim uniemożliwienie chwastom zakwitania i wykształcania nasion. Najmniej inwazyjną, choć żmudną i czasochłonną metodą jest ręczne pielenie.

Czerwiec w ogrodzie warzywnym i owocowym

W czerwcu zbieramy pierwsze plony z warzywnika – rzodkiewki, cebulę ze szczypiorem, szpinak, sałatę, fasolę szparagową. Możemy je dosiać, aby zapewnić ciągłość zbiorów. Palikujemy także pomidory i usuwamy boczne pędy wyrastające w kątach liści.W czerwcu wysiewamy również cukinie i kabaczki. Rośliny systematycznie nawozimy i nawadniamy, a glebę wokół nich odchwaszczamy. Po ulewnych deszczach ziemia wokół roślin może być zbita, dlatego – aby ułatwić nasionom kiełkowanie – warto ją wzruszyć. Na początku miesiąca rozpoczynamy zbiory truskawek, poziomek, jagody kamczackiej oraz wczesnych odmian czereśni, w drugiej połowie czerwca zbieramy maliny, porzeczki i wczesne odmiany agrestu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Nasi Partnerzy polecają