Czy można postawić basen na balkonie? Sprawdzamy, jak utrzymać go w czystości
Kiedy Polskę nawiedzają upały, wszyscy szukają nie tylko cienia, ale i trochę chłodu. Dla mieszkańców bloków i właścicieli domów o niewielkich tarasach postawienie na nich nawet niedużego basenu wydaje się być kuszące. Nawet niewielki basen na balkonie będzie dla dzieci, ale i przegrzanych czworonogów, nie lada atrakcją!
Czy można postawić basen na balkonie?
Nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Zanim jednak u ciebie basen na balkonie stanie się faktem, przeczytaj regulamin spółdzielni, ponieważ to właśnie w nim mogą znaleźć się precyzyjne zapisy co do tego, co można postawić na balkonie w twoim bloku.
Basen na balkon — przeczytaj zanim kupisz
Niezależnie od tego, jak duży jest twój balkon, basen, który się na nim znajdzie powinien spełniać kilka warunków. Przede wszystkim nie powinien być duży. Ograniczają cię barierki, więc jeśli szerokość twojego balkonu ma 1,5 metra, bezpieczniej będzie kupić basen o pół metra mniejszy, czyli np. o szerokości lub średnicy (w zależności od jego kształtu) 1 m.
Między barierkami i basenem powinna znajdować się wolna przestrzeń, aby tworzywo nie ocierało się o nie. W przeciwnym razie basen może zostać przebity. Najlepsze na balkon będą baseny, które szybko się rozkładają i składają, a przy okazji zajmują nieco mniej miejsca. Zamiast basenu dmuchanego, postaw na basen rozpychowy. Ścianki są cienkie, a powierzchnia kąpania większa.
Jak obliczyć, ile wody jest w basenie?
Jeśli dysponujesz dużym balkonem, nie daj ponieść się wyobraźni przy wyborze basenu. Pamiętaj, że 1l wody waży ok 1 kg. Jeśli chcesz obliczyć, ile wody znajduje się w twoim basenie, oblicz pole powierzchni jego dna (skorzystaj albo ze wzoru na pole koła: P = πr², albo ze wzoru na pole prostokąta lub kwadratu) i pomnóż je przez wysokość (głębokość) nalanej do basenu wody.
Pamiętaj, żeby wszystkie jednostki sprowadzić do decymetrów, ponieważ 1 l to 1 decymetr sześcienny!
Przykładowo: jeśli posiadasz kwadratowy basen na balkon o boku 1 m (10 dm), to pole powierzchni jego dna będzie wynosić 100 dm kw. Jeśli nalejesz do niego wodę na głębokość ok. 30 cm (3 dm), to w basenie będzie 300 dm sześciennych wody, czyli 300 l! Ta będzie ważyć ok. 300 kg. To spore obciążenie dla balkonu!
Chemia do basenu, czyli jak utrzymać basen na balkon w czystości?
Nie da się ukryć, że woda w basenie bardzo szybko się brudzi. Jeśli nie zasłaniamy basenu żadną plandeką, kiedy z niego nie korzystamy, lądują w nim owady, liście i inne zanieczyszczenia. Po kilku dniach naszym problemem staje się mętna i zielona woda w basenie.
Jeśli nie chcemy co i rusz jej wymieniać, przyda się chemia do basenu. Najczęstszym wyborem jest chlor do basenu. Najprościej będzie kupić taki w tabletkach lub w postaci granulatu. Tabletkę zwykle wkłada się do odpowiedniego dozownika, a nie kładzie bezpośrednio w wodzie, ponieważ może odbarwić basen. Na opakowaniu powinna znaleźć się dokładna instrukcja, jak stosować tabletki i granulat w zależności od wielkości basenu.
Jak działa chlor? Chlor w basenie zabija bakterie, wirusy, grzyby i wszelkie mikroorganizmy. Oczyszcza wodę z tego, co może być dla człowieka potencjalnie niebezpiecznie.
Na wielu forach internetowych polecany jest również kwas askorbinowy do basenu. Wsypanie witaminy c do basenu pomoże wybielić i rozjaśnić wodę, jednak nie pomoże pozbyć się żadnych drobnoustrojów.
Brudne dno w basenie? Przyda się odkurzacz do basenu
Kiedy nawet twoja woda jest pozbawiona bakterii i wirusów, wciąż może być po prostu zanieczyszczona piaskiem, pyłem czy owadami. To co pływa na jej powierzchni, możesz wyciągnąć za pomocą zwykłego kuchennego sitka.
Z kolei tego, co osiadło na dnie, pozbędziesz się dzięki odkurzaczowi do basenu. Najtańsze, ale i przy okazji najprostsze znajdziesz w popularnym serwisie aukcyjnym już od 30 zł! Do małego basenu na balkon będą jak znalazł!
Gdzie wylać wodę z basenu?
Jeśli w wodzie z basenu na balkon nie znalazła się żadna chemia, możesz nią bezpieczne podlewać wszystkie kwiaty i rośliny. W przypadku gdy zastosowałeś chlor, to mniej więcej po dwóch tygodniach również możesz taką wodą podlać rośliny. Po tym czasie chlor powinien się z niego ulotnić.
Jeśli do basenu wsypałeś witaminę c, całą wodę musisz wlać do kanalizacji (np. do muszli lub wanny). Nie można używać jej do podlewania.
Przeczytaj również:
Autor: Sara Niedźwiecka