Te kwiatowe dekoracje przypominają dzieła mistrzów sztuki. I pięknie pachną!
A gdyby tak potraktować kwiaty w domu jak małe dzieła sztuki? Stworzyć z nich kompozycje niczym na obrazach, umieścić pod kloszem. Podziwiać. Będą ucztą dla oka, sprawią też przyjemność zmysłowi powonienia. Umieść je więc tam, gdzie najczęściej przebywasz.
Inspiracja łąką
Oto kolorowy bukiet z jaskrów, gerber, ostróżek, zatrwianów (te ostatnie idealnie nadają się do suszenia). Rustykalnego charakteru dodają mu kapusta ozdobna oraz... chwasty – łodygi tasznika o drobnych serduszkowatych listkach. Kwiaty celowo różnią się długościami. Tak jest naturalniej, jak w przyrodzie. Aby i te krótsze mogły spokojnie pić wodę, zostały umieszczone w niskim metalowym wiaderku.
Etnicznie
Aranżacja w stylu Fridy Kahlo. Jej podstawą są wazony wykonane z butelek po napojach – pomalowane białą farbą bazową, a następnie we wzory. Kolorowym butelkom wystarcza towarzystwo pojedynczych długich tulipanów.
Ich wysokość anemony
Zawilce Coronaria Marianne wyróżniają się długimi mocnymi łodygami. Cięte – po wstawieniu do wody – jeszcze trochę urosną. Warto mieć to na uwadze, dobierając wazon. By dłużej cieszyły oczy, lepiej ustawić je w zacienionym, chłodniejszym miejscu.
Pachnidło
Szkło pozwala na prezentację kwiatów w całej okazałości. Można po nie sięgnąć, by wyeksponować ładne łodygi i liście. Używając szklanych butli, menzurek, cylindrów, kolb – otrzymasz nieco laboratoryjny, loftowy efekt.
Złoty Wiek
W nawiązaniu do XVII-wiecznego malarstwa niderlandzkiego... naturalna aranżacja z tulipanów. Dzięki różnym długościom i kierunkom ułożenia kwiaty wydają się ruszać. Kompozycja jest dynamiczna, zmienia się nieco wraz ze wzrostem tulipanów. Jej drugi mocny punkt to paleta barw. Zarówno kwiaty, jak i ceramiczne naczynia dopasowane są kolory-stycznie do ściany oraz półki. Spójrz na swój pokój (kolor ścian, zasłon, sofy) – niech zainspiruje cię do stworzenia kompozycji à la Vermeer.
Teatr rozmaitości
Główną rolę gra naczynie z hiacyntami, tulipanami strzępiastymi i szafirkami. W tle występują: wazon z jaskrem pod kloszem, kwitnąca gałązka magnolii oraz tulipany w naczyniu jak świecznik. Zatrzymamy się przy ekspozycji z kloszem? To tegoroczny hit, zarezerwowany do kwiatów ciętych. By rośliny dłużej zachowały świeżość, wymieniaj codziennie wodę, zdejmuj klosz na noc.
Z balkonu
Metalowe skrzynki są wypełnione gąbkami florystycznymi zwilżonymi wodą. Wetknięto w nie długie dalie, mieczyki, lilie. Tworzą teraz szpaler kwiatów, który świetnie nadaje się do ożywienia pustej ściany.
Dżungla na wyspie
Żywozielony nefrolepis (gatunek paproci) lubi żyzną ziemię, światło rozproszone, podlewanie 2–3 razy w tygodniu. Dobrze prezentuje się w dużych słojach zawieszonych na mocnych sznurach, a także w masywnych doniczkach.
Klucz do sukcesu
Rośliny cebulowe nie potrzebują ziemi, by mogły pięknie rosnąć. Ich korzonkom wystarczy kontakt z wodą (jednak stopki cebulek należy chronić przed wilgocią, powodującą rozwój pleśni). Żonkile i tulipany możesz umieścić w przezroczystym naczyniu, zamocować sznurek i powiesić.
Pod kloszem
Zwykłe ceramiczne doniczki z posadzonymi w nich nefrolepisami, dracenami czy nawet ziołami (jak kolendra, mięta, melisa) prezentują się oryginalniej po dodaniu szklanych osłon. Koniecznie z kominami, umożliwiającymi roślinom oddychanie. Pamiętaj o dopasowaniu średnic (dolnych) kloszy oraz (górnych) donic.
Jak akwarium
Dno szklanego naczynia przykryte jest liśćmi (przed unoszeniem się w wodzie uchronią je np. ładne kamienie lub szklane kulki). Nad nimi – giętkie gałązki oraz minijaskry. Przy ich układaniu możesz wspomóc się długimi szczypcami kuchennymi (zwłaszcza gdy otwór wazonu jest węższy od twojej dłoni).
Małe odsłony
Uroda kwiatów cebulowych kryje się nie tylko w atrakcyjnych płatkach, ale też w systemie korzeniowym. Białe korzonki hiacyntów czy szafirków ładnie oplatają ciemną ziemię. Amarylisy „chwalą się” brązowymi korzeniami. Możemy je obserwować przez szkło – kieliszki, wazony, słoje. W kilku naczyniach styliści z pracowni kwiatyimiut.pl przykryli ziemię mchem i cebulami szalotki. Tak jest ciekawiej.