Na wiosnę wypełnij swój dom kwiatami. Najpiękniejsze kompozycje z roślin ciętych i doniczkowych
Nadawca: nasza redakcja. Adresat: każdy sympatyk florystyki. Podsyłamy wam estetyczne inspiracje – pomysły na kompozycje z roślin ciętych i żywych, bukiety w papilotkach, hiacynty pod szkłem lub złote cebulki amarylisów.
Na podium
Pochodzące z Afryki Południowej amarylisy wyróżniają się dużymi, efektownymi kwiatami. Jeśli chcesz przysłonić ich masywne łodygi, a przy tym stworzyć ciekawą kompozycję w donicy, wetknij w ziemię kilka delikatnych gałęzi, np. eukaliptusa. Wierzch donicy wyłóż gałązkami z owocami (dereń błękitny, jarzębina, czarny bez, głóg itp). Możesz też przykryć ziemię mchem.
Multiplikacja
Zygokaktusy (zwane też grudnikami czy kaktusami Bożego Narodzenia) kwitną w środku zimy. Aby robiły większe wrażenie, warto zróżnicować je kolorystycznie – zestawiając ze sobą kwiaty białe, różowe, czerwone, łososiowe… A co z doniczkami? Betonowe, kamienne, w stonowanej palecie barw wpiszą się w trendy. Identyczne wprowadzą porządek optyczny.
Aby zygokaktus ponownie zakwitł za rok, pozwól mu odpocząć. Pierwszy raz – po przekwitnięciu, na przełomie lutego i marca. Drugi – od sierpnia do października. Przenieś go wtedy do chłodniejszego pomieszczenia, rzadziej podlewaj, nie nawoź. W listopadzie umieść w docelowym miejscu, codziennie zraszaj, podlewaj co 3–4 dni. Wypatruj pączków.
W szklanych naczyniach sadzimy rośliny miniaturowe i wolnorosnące, np. sukulenty. Lepiej zrezygnować z gatunków bujnie kwitnących (usuwanie przekwitniętych kwiatów może być trudne). Warto postawić na odmiany o ozdobnych kształtach, liściach, cierniach. Ważne, by rośliny miały te same upodobania, lubiły wilgoć albo suszę. W pierwszym przypadku wykładamy ziemię mchem, w drugim – kamykami.
Pod kloszem
Moda na paprocie powraca w wielkim stylu! Dopóki roślinki są małe, możemy je uprawiać w szklanych naczyniach (zapewniających paprociom mikroklimat).
W ramkach
Szklane gablotki mogą stanowić piękną oprawę dla mało wymagających sukulentów. Roślinom wystarczy odrobina ziemi i sporadyczne podlewanie. Przydadzą się też dekoracyjne kamyki, które przysłonią ziemię. Natomiast pokryte woskiem cebule amarylisów wcale nie potrzebują ziemi i wody. Możesz je umieścić w drucianych koszykach czy świecznikach.
Wiosna nadchodzi!
Duży szklany słój, a w nim… kwitną hiacynty i szafirki miniaturki. Ich białe korzonki wyróżniają się na tle brązowego keramzytu, dodają kompozycji naturalności. O czym warto pamiętać podczas pielęgnacji roślin cebulowych? O ich umiarkowanym podlewaniu. Nie lubią „stać” w wodzie.
Sekretem udanych kompozycji florystycznych jest ich oryginalność. Jeśli nie chcesz wstawiać bukietu, jak zwykle, do wazonu, proponujemy… Owiń każdy kwiat kolorowym papierem („główki” i końce łodyg powinny wystawać). Umieść je blisko siebie w szklanym prostokątnym naczyniu z odro-biną wody. Albo: wyłóż misę mchem, otoczakami czy sztucznym lodem. Nalej wody. Wetknij kilka krótkich kwiatów ciętych lub małychw doniczkach.
W japońskim stylu
Natury nie oszukamy, na kwitnące drzewa czy krzewy musimy jeszcze trochę poczekać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by gałęzie (najlepiej te o dekoracyjnych kształtach) pojawiły się w naszych domach. Co robimy? Wstawiamy je do stabilnych wazonów (ewentualnie obciążamy u podstawy kamieniami), a powyżej – przyczepiamy własnoręcznie zrobione kwiatki z bibuły, origami lub lekkie świeczki zapachowe.
W papilotkach
Propozycja dla minimalistów – kilka krótko przyciętych kwiatów umieszczonych w papierowych lub blaszanych foremkach do pieczenia babeczek. Na szklanych półmiskach, pod kloszem będą prezentować się jeszcze bardziej efektownie.
Siła ciążenia
Wiszące dekoracje kwiatowe sprawdzą się zwłaszcza przy oknie, nad stołem lub pod półką. Do ich wykonania potrzebujesz lekkich wazonów (à la menzurki) oraz mocnego sznurka.
Kwiat w butelce
Patent jest niezwykle prosty – pozbywamy się z butelek etykiet, nalewamy do każdej wody i wstawiamy pojedynczo kwiaty z długimi łodygami (na zdj. alstremerie). Wszystkie niech połączy jedna taca.