Dlaczego hoja nie kwitnie? Jak pielęgnować hoję w domu? Przestrzegaj tych zasad

2023-10-10 9:52

Hoja różowa to jeden z moich ulubionych kwiatów! Kurczowo trzyma się życia, nawet kiedy jej właściciel nie ma ani głowy, ani ręki do roślin. Jeśli jednak poświęcimy jej trochę uwagi, odpłaci się burzą liści, ale też przepięknych różowych kwiatów w kształcie gwiazdek, które wieczorami wypełniają mieszkanie słodkim, ciężkim zapachem. Dowiedz się, jak pielęgnować hoję w domu i dlaczego hoja nie kwitnie!

Spis treści

  1. Jak wygląda hoja różowa?
  2. Jakie warunki lubi hoja różowa?
  3. Jak pielęgnować hoję w domu?
  4. Hoja: rozmnażanie
  5. Hoja (kwiat): błędy w pielęgnacji
  6. Jak wygląda przelana hoja różowa?
  7. Dlaczego hoja nie kwitnie?
  8. Czy hoja jest trująca?

Jak wygląda hoja różowa?

Hoja różowa, zwana również woskownicą, ma grube, ciemnozielone i mięsiste liście w kształcie migdałów. Niekiedy mogą pojawić się na nich różowe przebarwienia lub białe plamki. 

Należy dodać, że hoja różowa to pnącze! Ma długie pędy, które mogą swobodnie zwisać, ale można również prowadzić ją po ścianie, np. po specjalnie zamontowanych dla niej sznurkach lub drucikach.

Tyle, jeśli chodzi o liście. A jak wyglądają kwiaty hoi różowej? Te zebrane są w baldachowate kwiatostany. Małe, różowe czasem białe gwiazdki z ciemnoróżowym środkiem ułożone jeden przy drugim tworzą uroczy parasol. 

Moja hoja różowa kwitła zazwyczaj latem, a wieczorami kwiaty wydzielały mocny, słodki zapach, który miał przyciągać zapylające ją owady.

Jakie warunki lubi hoja różowa?

Hoję różową w naturalnym środowisku można spotkać w Wietnamie, Japonii, Chinach czy Malezji. Rośnie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych, więc podobne warunki dobrze jest stworzyć jej w domu. 

Jakie warunki lubi hoja różowa? Oto jej lista życzeń:

  • światło: hoja różowa lubi jasne, rozproszone światło. Źle czuje się w bezpośrednim słońcu, które pada na jej liście. 
  • temperatura: latem hoja lubi wyższe temperatury od około 21 - 27°C, zimą te nie powinny spadać poniżej 10-15°C. 
  • podłoże: hoja różowa powinna być posadzona w przepuszczalnym podłożu. Kup ziemię do sukulentów albo wymieszaj zwykłą ziemię ogrodniczą z piaskiem.
  • wilgotność: hoja lubi umiarkowaną wilgotność.

Jak pielęgnować hoję w domu?

Jak już wspomniałam, hoja różowa nie jest zbyt wymagająca. Jeśli jednak zależy ci, aby zakwitła, warto wziąć pod uwagę jej potrzeby. 

Hoja różowa
Autor: Getty Images/JulieAlexK

Jak podlewać hoję różową?

Nie przesadzaj z wodą. Podlewaj hoję różową dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi będzie sucha. Hoja różowa ma grube liście, tam magazynuje wodę. Spokojnie przetrwa kilka tygodni bez podlewania.

Jak nawozić hoję różową?

Hoję różową nawozimy od wiosny do jesieni. Nawóz do roślin zielonych lub sukulentów stosujemy co 4 - 6 tygodni. 

Jak przycinać hoję?

Hoja różowa jest pnączem. Jej pędy mogą być bardzo długie. Będzie sama sobie szukać miejsc, gdzie mogłaby się piąć. U mnie “wyszła” po sznurku od rolety aż na karnisz! Możesz przycinać pędy, by zachować zadowalający cię pokrój.

Hoja: rozmnażanie

Jak rozmnażać hoję różową? Lubię ten kwiat również za to, że jeśli chcę mieć kolejny, to wcale nie muszę go kupować. Wystarczy obciąć pęd z kilkoma listkami i wsadzić do wody. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie. Wówczas nową roślinkę możemy przesadzić do doniczki. 

Hoja (kwiat): błędy w pielęgnacji

Hoi naprawdę trudno zrobić krzywdę. Najczęstszym błędem, który przyznam, że też popełniłam, jest nadmierne podlewanie. Gdy zaczną gnić korzenie, roślina zacznie obumierać. 

Jak wygląda przelana hoja różowa?

To, że hoja jest przelana, widać gołym okiem. Jej liście zaczynają żółknąć, zmienia się ich tekstura, mogą zacząć się marszczyć i zwijać, a później odpadać. 

Jak uratować przelaną hoję? Najlepiej wyciągnij ją z doniczki i usuń tyle ziemi, ile możesz, aby nie uszkodzić korzeni. Pozwól bryle korzeniowej trochę przeschnąć i się przewietrzyć. 

Pooglądaj korzenie rośliny. Jeśli zauważysz, że niektóre są zgniłe, powycinaj je. Kiedy bryła korzeniowa będzie w miarę sucha, przesadź roślinę do suchej ziemi. 

Dlaczego hoja nie kwitnie?

Hoja różowa nie kwitnie na ogół wtedy, gdy brakuje jej światła. Tak jest i u mnie. W poprzednim mieszkaniu rosła na parapecie południowym. Wbrew zaleceniom padało na nią mocne, bezpośrednie słońce. Mimo tego co roku odpłacała mi się obfitym kwitnieniem.

Po przeprowadzce do nowego domu, gdzie mam zaledwie kilka parapetów i to nie od południa, hoja stanęła przy ażurowej ściance. Ma światło, ale nie jest go na tyle dużo, by wydała kwiaty. Jeśli chcesz, by twoja hoja zakwitła, znajdź jej bardzo jasne miejsce i cierpliwie czekaj.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Twoja hoja nie chce kwitnąć? Oto ekstremalny sposób stosowany tylko przez ogrodników

Czy hoja jest trująca?

Hoja różowa nie nadaje się do spożycia, jest trująca! Należy podkreślić jednak fakt, że nie ona jedyna! Gdybyś chciał usunąć wszystkie rośliny, które po spożyciu mogą zaszkodzić dzieciom i zwierzętom, twój parapet zostałby praktycznie pusty.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny do pokoju dziecka? Te kwiaty są bezpieczne dla dzieci

W przypadku hoi trujący jest jej sok, który wydostaje się na zewnątrz tylko wtedy, gdy zostanie uszkodzony liść lub pęd rośliny. Ponieważ w niektórych przypadkach sok może wywołać podrażnienia skóry, należy jak najszybciej zmyć go, jeśli miałeś z nim kontakt.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Fioletowe kwiaty doniczkowe. 5 przykładów, które wpasują się w każdy styl

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL
Nasi Partnerzy polecają