Dlaczego monstera „płacze”? Co zrobić gdy monstera "płacze"? Co to oznacza?

2023-09-07 15:35

Pewnego poranka zauważasz na liściach swojej monstery krople wody. To dla Ciebie coś nowego i nie masz pojęcia, jak zareagować... Czy płacząca roślina to powód do obaw, a może naturalny proces? Dlaczego monstera "płacze"? Jak sobie z tym poradzić? Mamy dobre wieści!

kiedy monstera płacze
Autor: unsplash.com

Spis treści

  1. Dlaczego rośliny płaczą? Kilka słów o gutacji
  2. Jakie są przyczyny gutacji?
  3. Co zrobić, gdy monstera płacze?
  4. Które rośliny „płaczą” najczęściej?

Dlaczego rośliny płaczą? Kilka słów o gutacji

Monstera to jeden z gatunków roślin tropikalnych, u których najczęściej zachodzi proces gutacji – potocznie nazywany „płaczem roślin”. By wyjaśnić, dlaczego na powierzchni liścia pojawiają się kropelki wody, musimy najpierw przypomnieć sobie, czym jest transpiracja u roślin.

Jak zapewne pamiętamy jeszcze z lekcji biologii, roślina pobiera wodę z ziemi, a następnie oddaje jej nadmiar w postaci pary wodnej za pomocą aparatów szparkowych umieszczonych na powierzchni liścia. Proces wydalania nadmiaru wody przez rośliny to właśnie transpiracja (czyli parowanie).

Ale transpiracja to nie tylko sposób na pozbycie się wody – to dzięki niej roślina może się schłodzić i wytworzyć siłę, która wysysa wodę z korzeni. Jest to więc niezwykle istotny proces, który pozwala roślinie odpowiednio funkcjonować.

Przeczytaj także jak dbać o monsterę dziurawą (monstera deliciosa). W jakim miejscu postawić monsterę, co lubi a czego nie lubi monstera dziurawa?

Natomiast gutacja, czyli „płacz roślin” zachodzi wtedy, gdy nasza roślinka nie ma możliwości swobodnego odparowywania wody. By poradzić sobie z nietypową sytuacją, roślina korzysta z pomocy hydatodów, nazywanych również wypotnikami (niewielkich struktur umieszczonych na brzegach liści), które pomagają roślinom w pozbyciu się nadmiarów wody. To właśnie dzięki nim na powierzchni liści powstają charakterystyczne krople.

Jakie są przyczyny gutacji?

Płacząca monstera może być niepokojącym widokiem, ale sama gutacja nie jest zagrażająca czy niebezpieczna dla rośliny (chyba że zdarza się bardzo często).

Przyczyn „płaczu” może być kilka, związane są one przede wszystkim z błędami w pielęgnacji i warunkami panującymi w pomieszczeniu. Gutacja zachodzi najczęściej, gdy:

  • roślina jest zbyt obficie podlewana i nie ma możliwości, by samodzielnie odparować wodę
  • w ziemi jest zbyt dużo soli i związków mineralnych, więc roślina chce część z nich oddać do otoczenia
  • roślina przebywa w miejscu o bardzo dużej wilgotności powietrza

- Zjawisko gutacji często występuje o poranku gdy zwiększa się aktywność rośliny przy jednoczesnej wysokiej wilgotności powietrza. Oznacza, że roślina zabezpieczyła już braki wody w swoich komórkach i następuje jej wydalanie na zewnątrz. - uspokaja Przemysław Kirylak z Rozkwitnie Plant Shop

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?

Co zrobić, gdy monstera płacze?

Jeśli zauważymy, że na powierzchni monstery pojawiają się krople wody, na początek warto zastanowić się, czy nie przesadziliśmy z podlewaniem.

Jak często podlewać monsterę? Monstera nie wymaga dużych ilości wody. W ciepłe miesiące wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, a w okresie zimowym co 14 dni.

Jeśli problemem nie jest podlewanie, może w pokoju, gdzie trzymamy doniczkę z monsterą jest zbyt duża wilgotność? Pamiętajmy, że optymalna wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 60%.

Warto również zadbać, by podłoże do monstery zostało dostosowane do jej potrzeb. Jaka ziemia jest najlepsza do monstery? Ponieważ monstera w naturalnych warunkach rośnie w wilgotnych lasach równikowych, potrzebuje lekkiego, przepuszczalnego podłoża torfowego.

- Komponując podłoże do monstery, doskonale sprawdzi się również dodatek kory do storczyków lub włókno kokosowe (nawet 40%) - radzi Przemysław Kirylak z Rozkwitnie Plant Shop.

Można również wykorzystać ziemię do palm i dracen, ponieważ mają one bardzo podobne wymagania glebowe co monstery. Kupując ziemię dla monster, nie zapominajmy również o drobnym perlicie!

UWAGA: jeśli zauważymy krople wody na liściach monstery, pamiętajmy o ich usunięciu. Woda zostawiona na liściach z czasem może negatywnie wpłynąć na wygląd liści oraz przyczynić się do rozwoju szkodliwych grzybów.

Które rośliny „płaczą” najczęściej?

Monstera to nie jedyna roślina, której zdarza się uronić kilka „łez”. Zjawisko gutacji występuje u wielu roślin doniczkowych, m.in.:

  • sukulenty (kalanchoe, grubosz)
  • fikusy
  • skrzydłokwiaty
  • filodendrony
  • zamiokulkasy
  • draceny
  • bananowce
  • storczyki

Mimo że gutacja nie jest niebezpieczna dla rośliny, jest dla nas sygnałem, że jej naturalny rytm życia został zaburzony. Warto więc regularnie przyglądać się swoim roślinom i zapewnić im odpowiednie warunki dla ich prawidłowego rozwoju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają