Dlaczego strelicja zwija liście? Dzieje się tak w kilku sytuacjach
Dlaczego liście strelicji się zwijają? Roślina reaguje tak w kilku zagrażających jej sytuacjach. Jak pielęgnować strelicję? Gdzie powinna stać strelicja? Sprawdzamy.
Autor: Feey/unsplash.com
Strelicja, "rajski ptak".
Dlaczego liście strelicji się zwijają?
Strelicja królewska, nazywana też „rajskim ptakiem” (przez swoje pomarańczowe kwiaty) pochodzi z Afryki. Powodów, dla których ta majestatyczna roślina nagle zwija liście jest kilka, a większość z nich wynika z błędów pielęgnacyjnych lub nieodpowiednich warunków uprawy.
1. Suche powietrze
Suche powietrze to najczęstsza przyczyna zwijania liści strelicji. To mechanizm obronny – roślina w ten sposób chroni się przed nadmierną utratą wody.
Strelicja pobiera wodę z otoczenia i bezpośrednio z podłoża, w którym się znajduje. Nadmiar wody oddaje przez liście. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt ciepłe i suche, roślina zwinie swoje liście, by zapobiec stratom wody.
Warto więc co jakiś czas strelicję zraszać, a w okresie zimowym ustawić przy doniczce z rośliną miseczkę z wodą.
2. Przesuszenie rośliny
Strelicja bardzo lubi regularne podlewanie. Jeśli nie zapewnimy jej dostatecznej ilości wody, jej liście zaczną się zwijać, a z czasem także wiotczeć i opadać. Zbytnie przesuszenie rośliny może nawet przyczynić się do pojawiania się szkodników, np. przędziorków.
Warto zapewnić strelicji stale wilgotne (ale nie mokre) podłoże. Jeśli ziemia w doniczce jest tylko w 50% wilgotna, to czas, by ją znów podlać.
W przypadku poważnego przesuszeni, można strelicji zafundować porządny prysznic lub pomoczyć ją w wodzie (zanurzamy do wys. 4-5 cm) na ok. 25 minut. Jeśli strelicja jest duża i ciężka, warto przesuszoną roślinę porządnie podlać, nawet kilkukrotnie.
3. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne
Strelicja bardzo ceni sobie jasne i dobrze nasłonecznione stanowiska. Nie znosi jedynie bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Wtedy może zwinąć liście, by chronić je przed poparzeniem.
Jeśli mamy możliwość, w połowie maja można strelicję wynieść do ogrodu lub na balkon – należy pamiętać, by miejsce było osłonięte od wiatru i ostrego słońca.
4. Niska temperatura i przeciągi
Warto pamiętać, że strelicja jest rośliną afrykańską, przywykłą do ciepłego klimatu. Przeciągi i niskie temperatury uaktywniają system obronny rośliny – dlatego wystawiona na działanie tak niesprzyjających warunków może zwinąć liście.
Warto więc chronić roślinę przed niskimi temperaturami i w chłodnych miesiącach, podczas wietrzenia pomieszczeń, przesuwać doniczkę ze strelicją z dala od okna.
5. Szkodniki
Roślina zwija liście, by chronić się przed szkodnikami, które ją atakują, np. przędziorkami. Jeśli zauważymy małe białe kropki na spodniej stronie liści strelicji, czas działać! Dobrym środkiem prewencyjnym jest także regularne stosowanie oleju neem.
6. Adaptacja do nowego miejsca
Czasem strelicja zwija liście po przeniesieniu jej w nowe miejsce. Roślina po krótkim czasie adaptacji przyzwyczai się do nowych warunków i ponownie rozwinie swoje piękne liście.
Tekst: Barbara Ruppel
Autor: Feey/unsplash.com
Strelicja, "rajski ptak".