Domowy sposób na mszyce: wywar z pestki awokado

2024-05-27 17:26

Mszyce to szkodnki, które atakują rośliny w ogrodzie szczególnie latem. Niestety, gdy raz się pojawią bardzo trudno się ich pozbyć bez specjalistycznych środków. Na szczęście można przygotować oprysk na mszyce bez użycia sklepowej chemii. Wystarczy jedna pestka awokado.

awokado i mszyce
Autor: getty images

Spis treści

  1. Domowe preparaty na mszyce
  2. Jak przygotować preparat na mszyce z pestki awokado?

Spis treści

  1. Domowe preparaty na mszyce
  2. Jak przygotować preparat na mszyce z pestki awokado?

Domowe preparaty na mszyce

Mszyce nie są wybredne jeśli chodzi o rośliny, na których żerują. Z przyjemnością wysysają sok z liści i młodych pędów roślin doniczkowych oraz ogrodowych. Zaatakowane przez mszyce okazy więdną lub ulegają deformacji.

Do walki z mszycami najczęściej wykorzystuje się specjalistyczne preparaty chemiczne. Niestety takie opryski bywają niebezpieczne nie tylko dla samych mszyc, ale również dla roślin i zwierząt.

Dlatego warto rozważyć zastosowanie domowych środków na mszyce. Popularne wśród ogrodników są opryski z octu oraz ostrej papryki, ale dobrze z mszycami rozprawia się również awokado – a dokładnie oprysk przygotowany na bazie pestki smaczliwki wdzięcznej.

Jak przygotować preparat na mszyce z pestki awokado?

Pestka z awokado ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest też świetną bazą do domowych repelentów. Okazuje się, że szczególnie dobrze radzi sobie z mszycami.

By przygotować środek na mszyce z pestki awokado potrzebna będzie nam jedna, obrana ze skórki pestka.

Niektórzy proponują, by pestkę najpierw wysuszyć (na słońcu przez 3 dni lub szybciej – w piekarniku). Po wysuszeniu pestkę należy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Inni wolą pestkę najpierw zetrzeć i dopiero w takiej formie wysuszyć.

Gdy pestka jest już starta i sucha w garnku gotujemy 1 litr wody. Następnie wrzucamy wiórki do wrzątku i gotujemy przez 2 minuty, mieszając co jakiś czas. Po zdjęciu mikstury z ognia przykrywamy garnek i odstawiamy w chłodniejsze miejsce na całą noc.

Rano odcedzamy płyn i rozcieńczamy w stosunku 1:5 (w 5 litrach przegotowanej wody). Takim preparatem możemy spokojnie spryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce lub czysto prewencyjnie – raz w tygodniu.

Źródło:

  • gazeta.pl
  • onet.pl
Mszyce na porzeczkach
Nasi Partnerzy polecają