Grudnik kwiat - jak pielęgnować, by co roku zachwycał kwiatami? Poznaj tajniki uprawy grudnika

2024-11-13 13:01

Grudnik - znany też jako zygokaktus czy kaktus Bożego Narodzenia - to dość chętnie uprawiana w domu roślina, która zimą pięknie rozkwita. A przynajmniej powinna. Gdzie powinien stać kwiat grudnik? Jak go pielęgnować? Jak często podlewać? Dowiedz się tego wszystkiego o grudniku, a odwdzięczy się mnóstwem kwiatów.

Spis treści

  1. Jak wygląda grudnik?
  2. Gdzie powinien stać kwiat grudnik?
  3. Jak często podlewać grudnika?
  4. Przesadzanie grudnika
  5. Co zrobić, żeby grudnik zakwitł ponownie?
  6. Grudnik: rozmnażanie
  7. Grudnik - podlewanie i pielęgnacja. Zdjęcia

Jak wygląda grudnik?

Grudnik, a właściwie szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata), nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym lub zygokaktusem. Pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Brazylii, gdzie w naturze porasta — jako epifit — drzewa oraz skały.

Spłaszczone członowane pędy grudnika kępiasto wyrastają, tworząc niewielkie krzaczki. Pędy rośliny rozgałęziają się widlasto, składają się z płaskich bądź lekko zaokrąglonych ciemnozielonych, mięsistych, skórzastych członów, które ułożone są jak ogniwa łańcucha.

Długość i szerokość członów zależy od gatunku. U niektórych grudników brzegi członów są łagodnie karbowane albo ostro ząbkowane.

Grudnik ma ponad 200 odmian uprawnych — wszystkie kwitną zimą. Kwiaty grudnika mają kształt długich dzwoneczków, wyrastają z areolii (śpiących pączków) na wierzchołku ostatniego (najmłodszego) członu.

Kwiaty mają różne odcienie różu, czerwieni, fioletu, mogą też być białe, pomarańczowe lub kremowe. Wyhodowano także odmiany o kwiatach dwukolorowych.

Wyrastają jesienią lub zimą z areolii (tzw. śpiących pączków) na wierzchołku ostatniego (najmłodszego) członu.

Grudnik kwitnie zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań. Najczęściej grudniki mają lekko zwisający pokrój, dlatego doniczkę z rośliną najlepiej postawić tak, aby pędy mogły swobodnie przewisać.

Gdzie powinien stać kwiat grudnik?

Grudnik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, ale nie toleruje ostrego słońca, najlepiej gdy dociera do niego światło rozproszone. Temperatura nie powinna przekraczać latem 20ºC, zimą 6–10ºC.

Pamiętajmy, że kaktus Bożego Narodzenia, gdy już pojawia się na nim pąki kwiatowe, staje się wrażliwy na zmianę miejsca i reaguje zrzucaniem pąków. Lepiej go więc nie przestawiać, gdy na roślinie są już pąki kwiatowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego grudnik nie kwitnie? Co zrobić, żeby grudnik zakwitł? Jak ożywić grudnika?

Jak często podlewać grudnika?

W okresie kwitnienia podłoże w doniczce, w której rośnie grudnik, powinno być stale lekko wilgotne. Po kwitnieniu, w okresie spoczynku, roślinę należy podlewać bardzo oszczędnie.

W czasie kwitnienia roślinę należy podlewać umiarkowanie, a raz na dwa tygodnie zasilać nawozem płynnym dla roślin doniczkowych. W okresie spoczynku grudnika nie nawozimy, a poza spoczynkiem zasilamy raz w miesiącu (poza okresem kwitnienia, gdy nawozimy co 2 tygodnie).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Twój grudnik nie chce kwitnąć? Wiemy, jak go pobudzić! Wystarczą dwie tabletki

Przesadzanie grudnika

Grudnik nie wymaga częstego przesadzania, co 3–4 lata warto przesadzić go do świeżego podłoża, najlepiej do specjalnej ziemi dla kaktusów (podłoże powinno być przepuszczalne). Błyszczące, mięsiste liście grudnika tracą swój połysk po przekwitnięciu.

Latem roślinę można wystawić na dwór, ustawiając ją w miejscu zacienionym. Przed pierwszymi przymrozkami trzeba koniecznie zabrać ją do domu.

Gdy kupujemy grudnika, pamiętajmy, aby podczas transportu z kwiaciarni czy sklepu do naszego mieszkania był dobrze zabezpieczony przed niską temperaturą (na przykład owinięty grubą warstwą papieru).

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł ponownie?

Aby grudnik zakwitł ponownie, trzeba zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi – po przekwitnięciu rośliny (na przełomie lutego i marca). W tym czasie grudnik należy przenieść w nieco chłodniejsze miejsce i skąpiej podlewać (gdy liście zaczynają się lekko kurczyć) oraz zaprzestać nawożenia.

Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe, w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może na to zareagować, zrzucając wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę podlewa się co 3–4 dni i codziennie zrasza, aż do momentu rozpoczęcia kwitnienia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co szkodzi grudnikowi? Jak dbać o grudnik i co zrobić, żeby zakwitł?

Grudnik: rozmnażanie

Grudnika rozmnażamy za pomocą sadzonek pozyskanych z pędów. Należy delikatnie oderwać przynajmniej dwa człony i wsadzić je do doniczki wypełnionej ziemia w ten sposób, aby pęd stał pionowo.

Po posadzeniu lekko podlać. W jednej doniczce można posadzić kilka sadzonek (dobierając odpowiednio rozmiar pojemnika). Na doniczkę z sadzonkami można nałożyć torebkę z folii — dzięki temu przyspieszy ukorzenianie się (trzeba tylko pamiętać o codziennym, kilkuminutowym wentylowaniu).

Przeczytaj też:

Szlumbergera = Zygokaktus = Grudnik
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Grudniki mają kwiaty w różnych kolorach - nie tylko w czerwieni

Grudnik - podlewanie i pielęgnacja. Zdjęcia

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity