Hortensja bukietowa grandiflora. Wymagania, pielęgnacja, choroby

2022-04-04 13:37

Hortensja bukietowa grandiflora to jedna z najstarszych, najbardziej cennych i niewymagających hortensji. Czym się charakteryzuje ta hortensja, znana też jako paniculata grandiflora? Jak ją uprawiać i pielęgnować? Na jakie choroby może zapaść?

Hortensja bukietowa grandiflora
Autor: getty images Choć „Grandiflora” nie jest wymagającą rośliną, to należy spełnić pewne warunki, aby mogła w pełni rozkwitnąć.

Spis treści

  1. Hortensja bukietowa grandiflora – opis
  2. Hortensja bukietowa grandiflora – uprawa i pielęgnacja
  3. Hortensja bukietowa grandiflora – choroby

Hortensja bukietowa grandiflora – opis

Hortensja bukietowa grandiflora – inaczej hortensja wiechowata – to duży krzew lub niewielkie drzewo. Została odkryta w 1862 roku przez niemieckiego botanika Philippa Franza Balthasara von Siebolda. Ta mrozoodporna roślina pochodzi z Azji – z Chin i Japonii.

Latem jej kwiatostan pokrywa się wielkimi, stożkowatymi, zazwyczaj białymi kwiatami. Jesienią kwiaty zmieniają kolor na różowo-czerwony, by na końcu przejść w złote odcienie. Niewątpliwą zaletą tej hortensji jest to, że prezentuje się pięknie przez cały rok.

To, co wyróżnia „Grandiflorę” na tle innych hortensji, to właśnie wspomniane kwiaty o stożkowym kształcie, które mogą osiągnąć nawet 30 cm. Hortensja bukietowa grandiflora kwitnie od lipca do września, roztaczając wokół przyjemną woń. Wysokość, jaką może osiągnąć, to 2-4 metry, choć zdarzają się też wyższe okazy.

Odmiana ta nie jest zbyt wymagająca, jest odporna na niesprzyjające warunki uprawy i niskie temperatury, przez co z powodzeniem może być ozdobą w ogrodach osób, które nie pasjonują się ogrodnictwem lub nie mają na to zbyt wiele czasu.

ZOBACZ TEŻ: Hortensja ogrodowa. Hortensja - uprawa, cięcie, pielęgnacja hortensji w ogrodzie

Hortensja bukietowa grandiflora – uprawa i pielęgnacja

Choć „Grandiflora” nie jest wymagającą rośliną, to należy spełnić pewne warunki, aby mogła w pełni rozkwitnąć. Jednymi z nich są słoneczne lub półcieniste stanowisko – optymalnie osłonięte od wiatru – oraz odpowiednia gleba – lekka, żyzna, próchniczna, umiarkowanie wilgotna. Temperatura wysadzania hortensji oscyluje między 5 a 25 stopni Celsjusza.

Mimo dużego zakresu tolerancji temperatur, dla prawidłowego rozwoju zaleca się sadzenie hortensji albo wcześnie rano, albo wieczorem. Najlepiej przyjmują się te sadzone od kwietnia do września, a najszybciej do nowych warunków przystosowują się hortensje, które zasadzimy na wiosnę. Są też bardziej odporne na upały.

Sadząc hortensje we wrześniu, należy uważać, aby nie uszkodziły ich przedwczesne przymrozki. Dobrze jest też „Grandiflorę” nawozić od kwietnia do lipca. Aby hortensja bukietowa grandiflora bujnie kwitła, należy przycinać grubsze i mocniejsze pędy, a cienkie, słabe i połamane całkowicie usuwać. Najlepiej robić to wczesną wiosną – idealnie w marcu. Obcinanie po ruszeniu wegetacji może doprowadzić do zahamowania kwitnienia.

Warto podkreślić, że hortensja bukietowa grandiflora kwitnie na pędach jednorocznych, dzięki czemu jej pąki nie są narażone na uszkodzenie podczas wiosennych przymrozków. Hortensje potrzebują odpowiedniej ilości nawodnienia – szczególnie w czasie suszy. Nie zapominajmy więc o jej skutecznym podlewaniu, czyli na tyle obfitym, żeby woda mogła dotrzeć do bryły korzeniowej. Hortensję podlewamy więc rzadziej, ale obficiej.

ZOBACZ TEŻ: Hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata

Hortensja bukietowa grandiflora – choroby

Hortensja bukietowa grandiflora należy do roślin odpornych na choroby. Jeżeli choruje, to choroby te w większości przypadków wywoływane są przez grzyby – najczęściej są to szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz plamistość liści. Innym zagrożeniem dla tych pięknych roślin są szkodniki – głównie mszyca.

Czasami też hortensję atakuje przędziorek chmielowiec. Dzieje się tak, jeżeli hortensja jest uprawiana na zbyt suchym podłożu, dlatego tak ważne jest podlewanie. Na stan hortensji bukietowej grandiflory niekorzystny wpływ ma także nadmiar wapnia w glebie, który powoduje chlorozę liści.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: