Jak prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe? Przesadzanie roślin krok po kroku

2022-03-30 12:51

Przesadzanie roślin doniczkowych to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który m.in. pozwala im lepiej rosnąć oraz dostarcza niezbędnych wartości odżywczych. Zapytaliśmy ekspertów, jak prawidłowo przesadzać rośliny, kiedy to robić i jak wybrać odpowiednie podłoże oraz doniczkę!

Przesadzanie roślin doniczkowych
Autor: getty images Przesadzanie roślin doniczkowych warto przeprowadzać regularnie. Młodsze okazy przesadzamy każdego roku na wiosnę, starsze, kilkuletnie - co 2, 3 lata.

Spis treści

  1. Dlaczego przesadzamy rośliny?
  2. Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
  3. Czy podlewać rośliny przed i po przesadzeniu?
  4. Przesadzanie roślin doniczkowych - jakie podłoże wybrać?
  5. Jaką doniczkę wybrać?
  6. Jak przesadzić roślinę? Instrukcja krok po kroku
  7. Kiedy nawozić rośliny po przesadzeniu?

Dlaczego przesadzamy rośliny?

Rośliny przesadzamy z kilku powodów. Najczęściej po prostu dlatego, by wymienić stare, wypłukane z wartości odżywczych podłoże. Z czasem ziemia również zbija się w grudki i pokrywa nieestetycznym białym osadem (to może być pleśń, a także efekt podlewania twardą wodą lub stosowania słabej jakości podłoża). Takie podłoże nie tylko nie zasili roślinki, ale również może jej utrudnić oddychanie.

Rośliny przesadzamy również, by zapewnić bryle korzeniowej lepszy wzrost – zwłaszcza gdy korzenie zaczynają wystawać poza krawędzie doniczki.

Przesadzamy je także, by pomóc roślinie zregenerować się po ataku szkodników lub innej chorobie (np. grzybowej).

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Wyżej wymieniliśmy najczęstsze powody, dla których rośliny należy przesadzać. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Kiedy należy przesadzić roślinę?

1. Przesadzanie roślin wiosną. Jeśli myślimy o konkretnym czasie, który najlepiej sprzyja przesadzaniu rośliny do nowego podłoża i doniczki – jest nim wiosna, a dokładniej przełom marca i kwietnia, czyli jeszcze przed okresem wegetacyjnym (przypada on na kwiecień-listopad). Przesadzanie roślin, gdy zaczynają puszczać nowe liście lub kwiaty może przyczynić się m.in. do zahamowania wzrostu.

2. Kiedy korzenie wystają ponad krawędź doniczki. Intensywnie rosnące korzenie potrzebują sporo miejsca, dlatego znakiem, że roślinę należy przesadzić do większej doniczki jest m.in. wystawanie korzeni ponad krawędzią doniczki. Czasem korzenie zaczynają wychylać się z otworów drenażowych. Gdy zauważymy, że korzenie naszej rośliny nie mieszczą się w doniczce – czas na przesadzanie.

WSKAZÓWKA: Małe i średnie rośliny przesadzamy do większych o 2-4 cm doniczek, natomiast duże rośliny – do doniczek większych nawet o 10 cm!

3. Kiedy kupiliśmy nową roślinę w sklepie. Bez względu na porę roku, roślinę przesadzamy obowiązkowo po zakupie. Dlaczego? Większość roślin kupowanych w marketach znajduje się w podłożu produkcyjnym, które nie ma żadnych wartości (w większości jest to po prostu włókno kokosowe z dodatkiem ziemi).

4. Kiedy podłoże jest stare, a roślina nie była przesadzana od lat. Przyjęło się, że rośliny młode przesadzamy co roku (na wiosnę), natomiast starsze, kilkuletnie okazy co 2-3 lata. Regularne przesadzanie roślin doniczkowych jest ważne, ponieważ podłoże, w którym rosną szybko traci wartości odżywcze, ulega zbiciu, pojawia się osad od twardej wody… Odświeżenie podłoża, nawet jego górnej warstwy sprawi, że roślina będzie lepiej rosnąć.

5. Kiedy podejrzewamy, że roślina jest chora lub zaatakowały ją szkodniki. Rośliny to żywe organizmy, a więc są podatne na choroby i niestety – są też smakowitym kąskiem dla niektórych insektów. Jeśli nasza roślina przestała wypuszczać listki, zaczęły one żółknąć, albo pojawił się na liściach, łodygach czy ziemi grzyb, lub podejrzewamy, że roślina została przelana – to znak, że trzeba jej pomóc. Warto roślinę wtedy wyjąć z zainfekowanego podłoża i dobrze obejrzeć z każdej strony, zwracając szczególną uwagę na stan korzeni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Czy podlewać rośliny przed i po przesadzeniu?

Wiele osób zastanawia się, czy można roślinę podlać tuż przed lub tuż po przesadzeniu. W internecie znajdziemy różne, często sprzeczne ze sobą opinie. Dlatego o radę zapytaliśmy eskeprtów od roślin!

- Jeśli planujemy przesadzić roślinę, najlepiej podlać ją kilka dni wcześniej, aby podłoże zdążyło solidnie przeschnąć. Ważne też, aby podłoże w doniczce nie było zupełnie suchą i zwartą bryłą, odchodzącą od ścianek doniczki, bo wtedy z pewnością uszkodzimy korzenie przy każdej próbie oddzielenia ich od podłoża. My wolimy przesadzać rośliny kiedy górna warstwa podłoża jest solidnie przeschnięta, ale na dole doniczki utrzymuje się jeszcze wilgoć. – radzi Fabian Siubiak z Rozkwitnie Plant Shop.

A co z podlewaniem zaraz po przesadzeniu? Oto, jakie rozwiązanie proponuje Przemysław Kirylak z Rozkwitnie:

- Świeże podłoże z torebki jest zazwyczaj już lekko wilgotne. Jeśli podlewaliśmy roślinę przed przesadzeniem, to warto poczekać ok. 2-3 dni z pierwszym podlaniem. Jeśli natomiast podczas przesadzania stare podłoże wciąż było bardzo mokre, warto wstrzymać się z podlewaniem nowego podłoża kilka dni (ok. 5-7 dni), a w przypadku kaktusów i sukulentów nawet kilka tygodni.

Eksperci wytłumaczyli nam, że roślina musi dobrze poczuć się w nowym podłożu, dlatego warto dać jej kilka dni odpoczynku i przestrzeni do zaaklimatyzowania się. Co więcej – jeśli podczas przesadzania przycięliśmy lub uszkodziliśmy korzenie, one też potrzebują chwili, by dojść do siebie i się zagoić.

Nadmierne traktowanie ich wodą może spowodować pojawienie się szkodliwych bakterii i wywołać niechciane choroby grzybowe korzeni.

ZOBACZ TEŻ: 7 powodów, dla których warto otaczać się roślinami w domu

Przesadzanie roślin doniczkowych - jakie podłoże wybrać?

Podłoże zawsze powinno być dostosowane do konkretnego gatunku roślin. Na szczęście w sklepach znajdziemy już gotowe mieszkanki przeznaczone do poszczególnych roślinek, np. ziemia do storczyków, monster, sukulentów itd.

Jeśli jednak chcemy własnoręcznie przygotować podłoże, oprócz dobrej jakości ziemi musimy zadbać również o jej rozluźnienie, np. przy pomocy perlitu, keramzytu, wermikulitu, piasku czy żwiru. W przypadku roślin, które lubią kwaśne podłoże, warto pamiętać o dodaniu torfu (zakwasza on glebę).

Większość roślin dobrze będzie czuć się w podłożach będących mieszaniną ziemi próchniczej i torfu.

Jaką doniczkę wybrać?

Przesadzanie roślin to nie tylko dobrze przygotowana ziemia, ale również odpowiednie naczynie, w którym zamieszka roślina. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju, kształtu i koloru doniczki oraz osłonki. Które z nich zapewnią roślinie najlepsze warunki?

Przede wszystkim warto zacząć od kwestii najistotniejszej – nigdy nie sadzimy roślin bezpośrednio do osłonek, czyli ozdobnych pojemników bez otworów na spodzie. Brak otworów drenażowych uniemożliwi roślinie oddawanie wody, co w efekcie może przyczynić się do przelania i gnicia bryły korzeniowej, a nawet – śmierci rośliny. Osłonka sprawdzi się natomiast jako ozdoba. Możemy zamaskować nią nieestetyczną plastikową doniczkę.

ZOBACZ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Skoro już jesteśmy przy plastikowych doniczkach. Czy warto sadzić w nich rośliny? Ogólnie tak. Doniczki plastikowe są tanie i łatwo dostępne. Ponadto, mają zazwyczaj dużą ilość otworów drenażowych, a wyjmowanie bryły korzeniowej z plastiku przebiega dużo sprawniej niż w przypadku np. doniczek ceramicznych.

No właśnie, a co z doniczkami ceramicznymi szkliwionymi? Czy warto przesadzać rośliny właśnie do tego typu pojemników?

- Doniczki ceramiczne szkliwione są idealne dla roślin, które nie tolerują całkowitego przeschnięcia podłoża (np. paprocie, skrzydłokwiaty, alokazje, maranty). To również idealna opcja dla zapominalskich, ponieważ dłużej trzymają wilgoć. - wyjaśnia Fabian Siubiak z Rozkwitnie.

Jak przesadzić roślinę? Instrukcja krok po kroku

Gdy już zakupiliśmy doniczkę i przygotowaliśmy nowe podłoże dla rośliny, czas zabrać się za przesadzanie! Poniżej rozpisaliśmy cały proces krok po kroku.

WSKAZÓWKA: Przesadzanie roślin nie należy do najczystszych czynności. Dlatego, by oszczędzić sobie trudów usuwania grudek ziemi z podłogi czy dywanu, wyłóżmy przestrzeń, na której będziemy przesadzać rośliny folią malarską lub starymi gazetami.

Przesadzanie roślin krok po kroku:

1. Przechyl doniczkę i odkręcając ją w dłoniach, uciśnij kilka razy jej ścianki – to pozwoli korzeniom „odkleić się” i ułatwi wyjęcie rośliny. Możesz też opukać doniczkę od spodu i po bokach.

2. Ostrożnie chwyć za nasadę rośliny i odkręcając ją, wyjmij z doniczki. Jeśli napotkasz opór, użyj noża do oddzielenia korzeni od ścianek doniczki.

3. Oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża i dobrze się jej przyjrzyj – jeśli zauważysz nadgniłe, uszkodzone lub zeschnięte fragmenty korzeni – utnij je zdezynfekowanymi nożycami.

4. Do nowej doniczki wsyp 2, 3-centymetrową warstwę drenażową (perlit, keramzyt, pokruszona cegła) oraz odrobinę nowego podłoża.

5. Jeśli przesadzasz roślinę płożącą (np. monsterę), teraz jest moment, by włożyć do doniczki kokosowy palik lub inną podporę.

6. Włóż bryłę korzeniową do doniczki – pamiętaj, że korzenie powinny być skierowane ku dołowi.

7. Przysyp korzenie i główny pęd przygotowaną ziemią tak, by sięgała ok. 2 cm poniżej krawędzi doniczki. Ziemię lekko dociśnij.

WAŻNE: roślina po przesadzeniu potrzebuje trochę czasu na dojście do siebie i przyzwyczajenie się do nowych warunków. Dlatego np. rośliny ciepłolubne przez pierwsze tygodnie po przesadzeniu należy chronić przed mocnym słońcem, ponieważ są one wtedy szczególnie podatne na poparzenia słoneczne.

Kiedy nawozić rośliny po przesadzeniu?

Nowe podłoże pełne jest wartościowych składników i mikroelementów, które wzmocnią roślinę i pomogą jej lepiej rosnąć. Dlatego bezpośrednio po przesadzeniu nie musimy jej dodatkowo zasilać nawozami. Pierwsze nawożenie warto przeprowadzić po około 3 tygodniach od przesadzenia.

Zobacz, jak zaaranżować łazienkę z mnóstwem roślin:

Nasi Partnerzy polecają