Jak prawidłowo siać szczypiorek na wiosnę? Wszystko, co musisz wiedzieć
Szczypiorkiem hodowanym w domu możemy cieszyć się przez cały rok, ale to wiosna jest najlepszym czasem na jego wysiew do gruntu. Sprawdź, w jakich warunkach szczypiorek czuje się najlepiej i jak o niego dbać.
Kiedy siać szczypiorek?
Jeśli chcemy cieszyć się szczypiorkiem również jesienią i zimą, warto zdecydować się na uprawę tej popularnej rośliny w doniczce lub pojemniku.
Jeśli z kolei zależy nam na wysianiu szczypiorku do gruntu, warto zacząć już w marcu lub na samym początku kwietnia. Kolejnym dogodnym terminem do siania szczypiorku jest lipiec i sierpień.
W pierwszej kolejności musimy przygotować rozsadę szczypiorku. Wystarczy, że nasiona umieścimy w pojemnikach wypełnionych wilgotną (ale nie morką) ziemią, a następnie przykryjemy folią.
Pamiętajmy, że roślina potrzebuje przynajmniej 12 stopni, by wypuścić kiełki. Jeśli zadbamy o tak dogodne warunki, nasiona wykiełkują już po 7-10 dniach.
Nasiona na początku kwietnia możemy wysiać również bezpośrednio do gruntu – bez uprzedniego przygotowywania rozsady. Warto zachować odstęp między rzędami na ok. 30 cm. To pozwoli roślinie szybciej i bujniej rosnąć. Szczypiorek należy przesadzać co 2-3 lata.
Szczypiorek – stanowisko i pielęgnacja
Szczypiorek to roślina mało wymagająca jeśli chodzi o stanowisko. Nasiona będą wzrastać zarówno w miejscach słonecznych, jak i odrobinę zacienionych.
Bardzo ważne jest natomiast odpowiednie dobranie podłoża do szczypiorku – ziemia powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, najlepiej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.
Uprawiając szczypiorek w ogrodzie należy pamiętać, by miejsce, w którym rośnie regularnie spulchniać i nawadniać. Roślina preferuje wilgotne podłoże, ale nie znosi przelania i suszy. Gdy przelejemy szczypiorek jego korzenie mogą zacząć gnić, z kolei przesuszona roślina może zupełnie stracić smak.
Kiedy najlepiej nawozić szczypiorek? Według zaleceń ekspertów, roślinę warto zasilać biohumusem lub innym nawozem organicznym, gdy osiągnie wysokość ok. 25-40 cm. Czynność należy powtarzać nie częściej niż 4 razy w roku, przy czym ostatnie nawożenie powinno mieć miejsce we wrześniu.
Źródło: interia.pl