Jak przezimować pelargonie? Radzimy, co robić, by służyły ci wiele sezonów!
Pelargonii wcale nie trzeba kupować co roku – mogą rosnąć przez wiele lat, o ile odpowiednio je przezimujesz. Gdy noce stają się zimne, a temperatura zbliża się do zera, warto przenieść je z balkonu lub tarasu do domu. Sprawdź, jak skutecznie przezimować pelargonie i przechować je do wiosny.
Autor: Getty Images
Możemy także w kolejnym roku cieszyć się tak obfitym kwitnieniem pelargonii - musimy je tylko przezimować w odpowiednich warunkach.
Spis treści
- Jak przechowywać pelargonie w zimie? Kiedy zabrać je z balkonu?
- Zimowanie pelargonii. Czynności, które trzeba wykonać przez zabraniem ich z balkonu
- Jak przezimować pelargonie w domu? Metoda tradycyjna
- Zimowanie pelargonii - temperatura
- Jak często podlewać pelargonie zimą?
- Przechowywanie pelargonii na sucho
Gdy jesień jest ciepła i pogodna, pelargonie mogą nadal pięknie kwitnąć, i obok jesiennych kwiatów dekorować balkon czy taras. Musimy jednak pamiętać o tym, że pelargonie nie znoszą zimna i mrozu.
Temperatura niższa niż 5 st. Celsjusza powoduje zahamowanie ich wzrostu. a mróz je po prostu zabija. Jeśli więc chcemy cieszyć się pelargoniami także w przyszłym roku, musimy je przed nadejściem przymrozków przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.
Jak przechowywać pelargonie w zimie? Kiedy zabrać je z balkonu?
Gdy nocą na dworze temperatura zaczyna spadać poniżej 0 st. Celsjusza, trzeba pelargonie zabrać z balkonu czy tarasu. Lepiej nie czekać do pierwszych przymrozków. Zazwyczaj przenoszenie roślin przypada na przełom października i listopada (choć nie jest to termin „sztywny”, bo wszystko zależy od panujących danego roku warunków atmosferycznych).
Zimowanie pelargonii. Czynności, które trzeba wykonać przez zabraniem ich z balkonu
Konieczne obejrzyjmy każdą z roślin, ponieważ nie każda pelargonia nadaje się na przechowanie. Wybierzmy tylko egzemplarze zdrowe, silne i nieporażone przez choroby i szkodniki – tylko takie mają szansę na przetrzymanie do kolejnego sezonu w dobrej kondycji, która zagwarantuje prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie. Rośliny chore albo takie, na których widoczne są ślady żerowania szkodników, choć z bólem serca, musimy wyrzucić.
Przed przeniesieniem przytnijmy pędy pelargonii do 15-20 cm długości i usuńmy wszystkie pożółkłe i zaschnięte liście oraz przekwitłe kwiatostany. Zdarza się, że przenoszone okazy jeszcze pięknie kwitną, wtedy przyciąć można nieco później, już w miejscu przechowywania, po zaschnięciu kwiatostanów.
Przeczytaj też: Pielęgnacja pelargonii. Jak dbać o kwiaty na balkonie?
Jak przezimować pelargonie w domu? Metoda tradycyjna
Do miejsca zimowego przechowywania przenosimy pelargonie w pojemnikach (donicach czy skrzynkach), w których rosły na balkonie. Miejscem zimowania może być pomieszczenie widne i chłodne, ale koniecznie z dostępem do dziennego światła (musi mieć okno).
Dla właścicieli domów takim pomieszczeniem może być np. budynek gospodarczy, weranda, nieogrzewany ogród zimowy, garaż z oknem albo chłodny pokój, który zimą nie jest ogrzewany.
Dla osób mieszkających w bloku najlepszym miejscem zimowania pelargonii jest nieogrzewana klatka schodowa.
Zimowanie pelargonii - temperatura
Najlepiej, gdy temperatura w tym pomieszczeniu wynosi 5-10 st. C. Gdy jest cieplej, pelargonie zamiast przejść zimowy spoczynek, będą nadal intensywnie rosnąć, a to osłabia rośliny i sprawia, że staja się blade, wiotkie, wybiegnięto i słabe. Temperatura w pomieszczeniu, w którym pelargonie przechowujemy, może też być nieco niższa niż 5 st. C, ale nie może spadać poniżej 0 st. C, ponieważ pelargonie mogą wtedy przemarznąć.
Jak często podlewać pelargonie zimą?
Podczas zimowego przechowywania pelargonie podlewamy bardzo rzadko, pilnując tylko, by ziemia w doniczce nie wyschła całkowicie. Wystarczy, gdy nawadniać będziemy co około trzy tygodnie (choć zależy to od warunków panujących w pomieszczeniu). Na czas zimowania zaprzestajemy całkowicie nawożenia.
Mocniej podlewać zaczynamy mniej więcej pod koniec stycznia, a w marcu można uszczknąć wierzchołki pędów, aby roślina lepiej się rozkrzewiła (możemy ścięte wierzchołki wykorzystać jako sadzonki do wyprowadzenia nowych roślin). W tym okresie możemy też wznowić nawożenie.
Przechowywanie pelargonii na sucho
Pelargonie możesz przezimować w kartonie lub papierowej torbie, to tzw. zimowanie pelargonii na sucho. Rośliny nie mają dostępu światła i są bez doniczek. To stwarza całkiem nowe możliwości, gdyż dzięki tej metodzie można wykorzystać ciemną piwnicę czy słabo ogrzewany garaż bez okna.
Przechowując pelargonie na sucho, kwiaty muszą przebywać w chłodzie – optymalna temperatura to 5-10 st. C. Zaoszczędzisz też miejsce, w jednym kartonie można umieścić kilka roślin.
Ta metoda nie zwalnia z podlewania. Wystarczy podlać pelargonie 2-3 razy, wystarczy, że włożysz korzenie do wody na ok. 30 minut.
Na zewnątrz wystawiamy pelargonie dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (w praktyce po 15. maja).
Autor: Getty Images
Możemy także w kolejnym roku cieszyć się tak obfitym kwitnieniem pelargonii - musimy je tylko przezimować w odpowiednich warunkach.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jak mieć ładny ogród w zimie? 7 roślin, które są zielone lub kwitną