Jak przygotować balkon na zimę? Jesienne porządki na balkonie
Gdy na dworze robi się coraz chłodniej, a dni stają się krótsze, nadszedł czas na jesienne porządki na balkonie i przyszykowanie go na zimowe miesiące. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć balkon przed zimą.
Autor: Getty Images
Koniec sezonu to czas porządków na balkonie. Są one niezbędne, jeśli chcemy również w następnym sezonie cieszyć się z mile spędzanych chwil w otoczeniu roślinności. Chcecie wiedzieć, jak porządkuję balkon przed nadejściem zimy?
Jak przygotować balkon na zimę - rośliny
Wśród roślin, które zdobiły latem nasze balkony są zarówno rośliny jednoroczne, jak i rośliny wieloletnie. Te pierwsze wraz ze schyłkiem sezonu kończą swój żywot, bowiem niskie temperatury nie pozwalają na ich dalszy wzrost, a przymrozki wręcz je niszczą. Trzeba je więc wyjąć z pojemników, w których rosły i po prostu wyrzucić.
Pamiętajmy, że tego typu „odpady” wrzucamy do pojemników na bioodpady (jeśli mamy taką możliwość, wynieśmy je na kompostownik). Natomiast ziemię, w której rosły kwiaty, wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane!
Inną grupą roślin balkonowych to tak zwane rośliny sezonowe, które są w rzeczywistości roślinami wieloletnimi, ale w naszych warunkach klimatycznych nie przetrzymują zimy na zewnątrz i dlatego musimy je na ten okres przenosić (w pojemnikach, w których rosły) do pomieszczeń, w których temperatura jest wyższa niż 0 st. C.
Do tych roślin należą m.in. pelargonie, fuksje, datury, lantany, ołowniki, bugenwille, mandewille, oleandry. Z zabraniem ich z balkonu nie można czekać aż nadejdą mrozy - zróbmy to, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 5 st. C. Pamiętajmy, że jako miejsce przechowywania nie nadaje się nasze mieszkanie – tutaj jest po prostu za ciepło, a rośliny powinny przejść zimą okres spoczynku. Znakomita będzie za to chłodna piwnica albo nieogrzewana klatka schodowa – ważne by pomieszczenie miało okno!
Przeczytaj też: Jak przechować rośliny przez zimę? Rośliny balkonowe zimą
Trzecią grupą roślin, które zdobiły w sezonie balkony, stanowią gatunki wieloletnie: byliny, krzewy i drzewa. Te można pozostawić na zimę na balkonie, ale konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
O tym, jak zadbać o rośliny, które zimują na balkonie czy tarasie przeczytasz w artykule: Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkiem? Czym osłonić rośliny przed mrozem?
Te rośliny, które na zimę zostawiamy na balkonie, dobrze jest w miarę możliwości przestawić w miejsce jak najbardziej osłonięte od wiatru. Nie zapominajmy też – szczególnie gdy zima jest ciepła – o podlewaniu roślin zimozielonych!
Jak zabezpieczyć donice na zimę?
Doniczki i skrzynki po opróżnieniu trzeba dokładnie oczyścić z resztek roślin i podłoża, a następnie starannie umyć (wodą z dodatkiem detergentu) i dobrze wysuszyć. Zadbajmy, by usunąć z pojemników wszystkie zanieczyszczenia, także wytrącone z twardej wody osady, które bardzo często pojawiają się na dole zewnętrznych ścianek (jeśli nie dadzą się zmyć, trzeba je zeskrobać).
Tak wyczyszczone pojemniki odkładamy na przeznaczone dla nich miejsce przechowywania, gdzie czekać będą na przyszły sezon. Wiosną następnego roku, gdy zaczniemy na nowo urządzać balkon, będą jak znalazł! Nie trzeba będzie kupować nowych.
Jak zabezpieczyć meble balkonowe na zimę?
Nie możemy pozwolić, żeby niezabezpieczone niszczały na balkonie przez całą zimę. To, jak o nie zadbać, zależy od tego, z jakiego materiału są zrobione.
Jeśli meble zrobione są z tworzyw sztucznych oraz techno rattanu możemy pozostawić je na zewnątrz, warto jedynie je dobrze wyczyścić (wodą z detergentem), wysuszyć i nałożyć na nie pokrowce. Meble wykonane z innych materiałów lepiej zabrać z balkonu przed zimą i przechować w suchym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. w piwnicy).
Jak przygotować balkon na zimę — dekoracje
Pamiętajmy też o uporządkowaniu różnych detali, które zdobiły nasz balkon, takich jak lampiony, poduszki ogrodowe, girlandy świetlne, świece, figurki itp.– trzeba je wszystkie wyczyścić z kurzu i zabrudzeń, i zabrać do mieszkania.
Dla porządku można te dekoracje włożyć do jednego lub kilku opisanych kartonów, by łatwo było je znaleźć wiosną. Na koniec jesiennego porządkowania balkonu trzeba wyszorować posadzkę, balustrady i parapety.A teraz już zima może nadchodzić!
Autor: Getty Images
Przeczytaj także: Jak przezimować pelargonie? Wszystko, co musisz wiedzieć
Autor: Getty Images
Możemy także w kolejnym roku cieszyć się tak obfitym kwitnieniem pelargonii - musimy je tylko przezimować w odpowiednich warunkach.