Jak urządzić duży ogród? Aranżacja dużego ogrodu – wskazówki, porady, inspiracje

2022-06-24 9:29

Duży ogród pozwala na więcej – nie musimy upychać sprzętów i mebli w jednym miejscu, a grządki z ulubionymi warzywami mogą się ciągnąć kilometrami. Ale aranżacja dużego ogrodu ma również swoje wady – im więcej przestrzeni, tym więcej czasu, pracy i pieniędzy musimy zainwestować, by osiągnąć upragniony efekt. Jak urządzić duży ogród i zrobić to z głową? Oto kilka praktycznych i sprawdzonych rad, które ułatwią cały proces.

duży ogród
Autor: pexels.com

Spis treści

  1. Jak urządzić duży ogród? Kilka cennych porad
  2. Aranżacja dużego ogrodu od podstaw
  3. Inspiracje do ogrodu, na balkon i taras. GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić duży ogród? Kilka cennych porad

Aranżacja dużego ogrodu to niełatwe zadanie. Dlatego, zanim zabierzemy się za konkretne prace ogrodnicze, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – na uzyskaniu jakiego efektu najbardziej nam zależy. Czy nasz duży ogród ma być atrakcyjną wizualnie przestrzenią z kolorowymi kwiatami i urokliwym oczkiem wodnym, a może wolimy skupić się na aspekcie wypoczynkowym i przemienić ogród w miejsce sprzyjające spotkaniom, posiłkom na świeżym powietrzu i leniwym niedzielnym porankom z kawą i książką.

Zakładanie ogrodu na dużej przestrzeni to również spora inwestycja, dlatego dobrze jest o tym pamiętać i uwzględnić wszystkie wydatki we wstępnym budżecie (podczas projektowania ogrodu). Oprócz tego, duży ogród to niekończąca się praca – chociażby w utrzymaniu trawnika czy kwiatowych rabat. Dlatego tak ważne jest, by dobrać gatunki roślin do naszych możliwości i jeśli to możliwe – posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy szybkorosnące, które w stosunkowo niedługim czasie zapełnią sobą pustą ogrodową przestrzeń.

Aranżacja ogrodu, niezależnie czy jest duży, czy mały powinna uwzględniać różne pory roku, dlatego nie ograniczajmy się tylko i wyłącznie do sadzenia roślin, które kwitną wiosną i latem, a jesienią pozostają po nich ogołocone, smutne gałęzie. W krajobraz naszego ogrodu wkomponujmy gatunki zimozielone, które nie tracą liści czy igieł nawet zimą – w ten sposób ogród będzie prezentował się zjawiskowo przez cały rok!

duży ogród
Autor: pexels.com

Aranżacja dużego ogrodu od podstaw

By urządzić funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie ogród, warto podzielić go na strefy. Do najpopularniejszych należą m.in.: strefa relaksu, strefa biesiadna, plac zabaw, oczko wodne, rabaty kwiatowe, grządki warzywne i sad owocowy.

Aranżację dużego ogrodu zacznijmy od rozrysowania na kartce papieru lub w programie graficznym poszczególnych jego części. Układ ogrodu powinien być funkcjonalny, a poszczególne strefy umiejscowione tak, by wzajemnie się uzupełniały.

Dla przykładu: rabaty kwiatowe i grządki warzywne będą bezpieczniejsze, gdy posadzimy je np. obok strefy relaksu, a nie w sąsiedztwie dziecięcego placu zabaw. Natomiast, by mieć swoje pociechy na oku, dobrym pomysłem będzie zorganizowanie strefy do przyjmowania gości i biesiadowania tuż przy placu zabaw.

Przyjrzyjmy się poszczególnym strefom dużego ogrodu i zastanówmy się, jak można urządzić je, by cieszyły oko i dobrze spełniały swoje funkcje. Oczywiście, nie każdy duży ogród musi mieć je wszystkie – warto wybrać to, co nam odpowiada, a zrezygnować z tego, czego nie potrzebujemy:

1. Oczko wodne

Aranżacja dużego ogrodu z oczkiem wodnym to świetny pomysł z kilku względów. Po pierwsze, gdy nie mamy pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni, oczko wodne z uroczym mostkiem czy skalniakiem rozwiąże ten problem. Po drugie, oczko wodne daje możliwość uprawy ciekawych roślin, które rosną tylko w okolicach zbiorników wody, np. nenufarów, niezapominajek, lilii wodnych czy hiacyntów wodnych).

2. Strefa relaksu (strefa wypoczynkowa)

W dużym ogrodzie warto wydzielić miejsce, w którym urządzimy swoją „świątynię dumania” z wygodną leżanką, hamakiem, przestronną huśtawką czy rozkładanym miękkim fotelem. Dobrze, by strefa wypoczynku była oddzielona (np. kratką z wijącym się bluszczem) od reszty ogrodu – ma to być zakątek, w którym możemy się schować, odpocząć i nabrać sił.

3. Strefa biesiadna

Duży ogród to doskonały pretekst do urządzania przyjęć (garden party), biesiad czy grilla w gronie najbliższych. W tej części ogrodu możemy wstawić przestronną altankę lub rozkładany pawilon. Przyda się również grill, a jeśli możemy sobie pozwolić – ogrodowa kuchnia czy wolnostojący piec do pizzy. Nie zapomnijmy również o nastrojowym oświetleniu taśmami LED, lampkami, latarenkami czy lampami solarnymi. W lecie warto pomyśleć o ochronie przed komarami, montując owadobójczą lampę UV.

4. Plac zabaw

Jeśli mamy dzieci, część dużego ogrodu możemy przeznaczyć na aranżację placu zabaw. W zależności, jakie zainteresowania ma nasza pociecha, warto wstawić do przydomowej strefy zabaw huśtawkę, piaskownicę, zjeżdżalnię, siatkę do gry w badmintona, bramkę do piłki nożnej czy drewniany domek.

Zobacz, jak urządzić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie >>

5. Rabaty kwiatowe

Jak urządzić duży ogród pełen kwiatów? Na pewno warto w nim posadzić gatunki, które będą cieszyć oko przez cały rok. Dobierzmy również poszczególne rośliny do warunków panujących w ogrodzie i do naszych możliwości (kwiaty wymagające ciągłego doglądania mogą nie być najlepszym wyborem dla osoby, która rzadko bywa w domu).

6. Grządki warzywne i sad owocowy

Duży ogród to doskonałe miejsce do uprawiania warzyw i drzewek owocowych. Dzięki dostępnej przestrzeni nie musimy się ograniczać – jeśli tylko chcemy możemy posadzić na grządce kilka gatunków jarzyn, ziół, a nawet wydzielić poletko do uprawy truskawek. Pamiętajmy tylko, że im większy ogródek warzywny, tym więcej czasu musimy spędzić na jego pielęgnacji. Podobnie jest z zakładaniem sadu – idea jest piękna: własnoręcznie wyhodowane owoce smakują najlepiej, ale nie możemy zapominać, ile czasu i zabiegów pielęgnacyjnych (przycinania gałęzi, szczepienia drzewek, walki ze szkodnikami) wymaga taki przydomowy sad.

Aranżacja dużego ogrodu to wyzwanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Gdy poświęcimy czas na dokładne rozplanowanie poszczególnych stref ogrodu i będziemy działać systematycznie, stawiając na funkcjonalne rozwiązania – na pewno osiągniemy upragniony efekt, a nasz ogród stanie się przestrzenią, z której będziemy naprawdę dumni.

Inspiracje do ogrodu, na balkon i taras. GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie