Jak urządzić letnią kuchnię? Zainspiruj się kuchnią Wojciecha Modesta Amaro
Mnóstwo ludzi kocha gotować. Ci, którzy odkryli, że tę pasję mogą przenieść z kuchni np. do własnego ogródka czy na taras, czerpią dodatkową radość z przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu. Jak urządzić letnią kuchnię? Dowiedz się, jak przekształcić taras w elegancką strefę kulinarnej ekspresji!
Autor: Materiał prasowy/CANA
Spis treści
- Jak urządzić letnią kuchnię na tarasie?
- Jak wybrać kuchnię ogrodową?
- Kuchnia ogrodowa: wybierz odpowiednie urządzenie!
- Jaki blat do kuchni ogrodowej?
- Jaka powinna być kuchnia ogrodowa?
- Wojciech Modest Amaro też ma letnią kuchnię!
Taras może stać się twoim ulubionym miejscem przygotowania posiłków i to przez cały rok! Podczas gdy sezon grillowy kończymy, gdy temperatura spada, z całoroczną kuchnią gotowanie jest możliwe praktycznie zawsze. Taras zatem może być nie tylko miejscem wypoczynku, ale zyskać nową funkcję: letniej kuchni. Letnia kuchnia to pomysł znany w Europie od lat.
Włosi mają cucina all'aperto, Francuzi cuisine en plein air, Hiszpanie cocina al aire libre, a Niemcy Grillkultur. W Polsce trend ten jeszcze raczkuje. Jednak ma szanse zagościć u nas na dłużej! Kto jak nie Polacy rozpoczynają sezon grillowy w majówkę? To już nasza tradycja i wielu nie przeszkadza, deszcz, wiatr czy niskie temperatury.
Należy podkreślić, że letnia kuchnia to nieco bardziej wysublimowana forma rodzinnego gotowania. Grill w pewnym sensie nas nieco ogranicza co do niektórych potraw, natomiast na otwartej kuchni jesteśmy w stanie przygotować praktycznie wszystko, co się nam zamarzy. Nie chodzi tu tylko o dania obiadowe, ale np. śniadanie przygotowane w rodzinnym gronie podczas leniwego weekendu.
Jak urządzić letnią kuchnię na tarasie?
Gotowanie na tarasie to nie tylko przyjemność, ale także okazja do integracji z naturą w gronie rodziny i przyjaciół.
Jak urządzić letnią kuchnię? O tym nie zapominaj!
- zadaszenie — gotowanie w deszczu może być przyjemne, o ile twoja letnia kuchnia jest od niego osłonięta. Jeśli zamierzasz ustawić ją na tarasie, pamiętaj o zadaszeniu, które w przypadku deszczu nie powstrzyma cię przed dokończeniem potrawy.
- źródło ciepła — jeśli twoja letnia kuchnia ma być letnia tylko z nazwy i chcesz jej używać od wiosny do późnej jesieni, przyda ci się źródło ciepła, które sprawi, że tobie i twojej rodzinie będzie nieco przyjemniej. Możesz postawić na tarasie kominek (bio lub tradycyjny) lub promiennik podczerwieni — na rynku są zarówno elektryczne, jak i gazowe.
- oświetlenie — jeśli lubisz biesiadować do późnych godzin nocnych, jedna lampka nie wystarczy, by oświetlić duży taras. Potrzebujesz kilku źródeł światła, które pozwolą ci nie tylko gotować, ale bezpiecznie poruszać się w nocy.
- integracja kuchni letniej z wnętrzem domu — jeśli salon łączy się z tarasem, ułóż na nim posadzkę, która będzie zbliżona do tej, którą masz w domu. Chodzi o to, by po otwarciu drzwi, granice się zacierały i pojawiło się wrażenie ciągłości.
- postaw na trwałość — dobór odpowiednich materiałów jest kluczowy. Meble i sprzęty kuchenne powinny być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz i słońce.
- zieleń — rośliny doniczkowe, ale i te okalające taras budują atmosferę letniej kuchni.
Jak wybrać kuchnię ogrodową?
Jeśli marzysz o tym, aby przekształcić swój taras w kulinarną oazę, zacznij od przestrzennego rozplanowania tarasu, wyboru odpowiednich materiałów i funkcjonalnych urządzeń. To właśnie one są kluczowe!
Kuchnia ogrodowa: wybierz odpowiednie urządzenie!
Dostępne obecnie na rynku otwarte kuchnie często są wyposażone we wszystko, co potrzebne: minilodówkę, blat roboczy, zmywarkę, zlew, piekarnik, płytę indukcyjną, grill gazowy lub elektryczny, a nawet winiarkę. Kuchnia letnia musi być urządzona tak dobrze, jak ta, którą masz w domu. Idea jest taka, by cały proces gotowania odbywał się na zewnątrz i nie trzeba było ciągle po coś wracać do domu.
Jaki blat do kuchni ogrodowej?
Wybierając kuchnię ogrodową, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonano jej blat. Dobrym rozwiązaniem są spieki kwarcowe. Nie tylko są niezwykle trwałe, ale dostępne w wielu różnych wzorach czy kolorach. Mogą przypominać beton architektoniczny, naturalny kamień, a nawet metal!
Podczas przygotowywania na nich potraw nie musisz się martwić o przebarwienia, zarysowania czy wilgoć. Nie straszne są im też zmieniające się warunki atmosferyczne.
Jaka powinna być kuchnia ogrodowa?
Zanim wybierzesz konkretny model kuchni ogrodowej, dowiedz się, czy jest odporny na promieniowanie UV, mróz czy deszcz. Najlepiej, aby kuchnia ogrodowa była zrobiona z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, sklejki szkutniczej i naturalnych spieków kwarcowych.
Te materiały dadzą gwarancję, że kuchnia posłuży ci przez lata. Dowiedz się również, czy interesujący model, trzeba chować lub w jakiś odpowiedni sposób przygotowywać na zimę.
Przykładowo kuchnie CANA mogą być używane na zewnątrz przez cały rok. Warto też zwrócić uwagę na ich estetykę i design, który może wpisać się praktycznie w każdą aranżację.
Wojciech Modest Amaro też ma letnią kuchnię!
W podwarszawskiej Dębówce znajduje się posiadłość Wojciecha Modesta Amaro. 14 września tego roku odbyło się tam wydarzenie „Dining with nature”, które zostało zorganizowane przez producenta kuchni ogrodowych CANA.
Przybyli na nie goście mogli spróbować przygotowanych na świeżym powietrzu potraw, które stworzył dla nich gospodarz. Zobaczcie, jak mieszka Wojciech Modest Amaro!
Autor: AKPA/Podlewski