Jak zabezpieczyć taras na zimę: sposoby konserwacji drewnianych tarasów
Jak dbać o drewniane deski tarasowe jesienią, by zima nie dała im się we znaki? Jakie prace zabezpieczające i konserwacyjne drewna należy podjąć przy drewnianym tarasie, by bez uszczerbków przetrwał najsroższe temperatury? Sprawdź czy sposoby konserwacji drewnianego tarasu zależą od gatunku drewna desek tarasowych?
Spis treści
- Zabezpieczamy drewniany taras na zimę: konserwacja drewna olejowanie
- Jak zabezpieczyć taras na zimę: odświeżanie starego tarasu
- Jak zabezpieczyć taras na zimę: naturalna patyna drewna
- Jak zabezpieczyć taras na zimę: impregnacja różnych gatunków drewna
Drewniany taras podestowy, otwarty na ogród, to marzenie większości właścicieli domów pod miastem. Aby drewniany taras służył nam latami i nie wymagał co sezon gruntownej renowacji, należy dbać o niego regularnie. Regularną konserwację zabezpieczającą drewniany taras warto wykonywać do dwóch razy w roku, na przełomie sezonów (wiosną i jesienią). Szczególnie w okolicach października warto przeznaczyć ostatnie słoneczne i suche dni na prace koserwacyjne i zabezpieczające drewniane deski tarasowe przed nadchodzącą zimą i minusowymi temperaturami. Jak szybko i sprawnie zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?
Zabezpieczamy drewniany taras na zimę: konserwacja drewna olejowanie
Na wszelkie prace zabezpieczające i konserwacyjne drewnianego tarasu wybrać musimy dni słoneczne i suche. Jest to element konieczny dla prawidłowego przebiegu wszystkich etapów prac – kolejne warstwy preparatów zabezpieczających muszą mieć warunki do naturalnego i całkowitego przeschnięcia. Przed przystąpieniem do prac związanych z konserwacją drewna najpierw trzeba taras umyć. Przed przystąpieniem do aplikacji na deskach tarasowych jakichkolwiek preparatów musimy go dokładnie oczyścić, np. myjką ciśnieniową lub drucianą szczotką. Nieco więcej czasu zajmie nam oczyszczanie tarasu z desek ryflowanych. W tym przypadku niezbędna okaże się druciana szczotka, energiczne szczotkowanie „szerokim gestem” wzdłuż usłojenia i dużo cierpliwości. Po umyciu i wyczyszczeniu drewnianego tarasu deski muszą dokładnie przeschnąć. Po wyschnięciu desek tarasowych możemy przystąpić do aplikacji środka zabezpieczającego deski. Bezwzględnie suchy taras to warunek konieczny nałożenia oleju – w innym przypadku preparat nie wchłonie się w powierzchnię desek tarasowych. Deski tarasowe najlepiej pokryć dedykowanym impregnacji tarasów drewnianych olejem. Zapewnia on optymalną impregnację i jednocześnie zabezpiecza drewno przed korozją biologiczną (powodowaną przez wodę, ekspozycję słoneczną, glony, grzyby itp.). Olej nakładamy gęstym, krótkowłosym pędzlem, dokładnie wcierając na bieżąco w powierzchnię drewna. Na powierzchni desek olej powinien tworzyć cienką, błyszczącą warstwę, która stopniowo będzie wnikać w drewno. Po czym poznamy, że olej wsiąknął w powierzchnię tarasu? Błyszcząca powierzchnia ustąpi na rzecz matowej i gładkiej powierzchni.
Jak zabezpieczyć taras na zimę: odświeżanie starego tarasu
Jeśli nie konserwowaliśmy naszego tarasu regularnie i przez kilka lat „stał odłogiem”, deski tarasowe mogą być poszarzałe, wypaczone i naznaczone grzybem. Aby szybko i efektowni przywrócić zapuszczony taras „do życia”, musimy podjąć się czyszczenia chemicznego. Na zwilżone deski tarasowe, twardą szczotką o krótkim włosiu nanosimy preparat do czyszczenia tarasów drewnianych (np. Flügger, iClean, Kärcher). Preparat z łatwością usunie nagromadzony latami brud, tłuszcz, glony i pleśnie, a także przywróci naturalny kolor drewna. Po około 20 minutach spłukujemy preparat dużą ilością wody. Po czyszczeniu chemicznym pozostawiamy drewno tarasowe do wyschnięcia na około 24h. Jeśli desek nie uda się doczyścić chemicznie, pozostaje zeszlifowanie ich wiosenną porą za pomocą cyklinarki i przeprowadzenie od podstaw klasycznej impregnacji olejem bądź preparatem impregnującym deski tarasowe.
Jak zabezpieczyć taras na zimę: naturalna patyna drewna
Pamiętajmy, że każdy gatunek drewna desek tarasowych pokrywa się swoistą patyną – w odrębny sposób zmienia (bądź nie) wybarwienie, reaguje na wilgoć czy skrajne zmiany temperatur. Warto sprawdzić to wcześniej, przed zakupem desek na taras i upewnić się, że po kilku latach użytkowania tarasu jego spatynowana wersja nadal będzie nas satysfakcjonować.
Jak zabezpieczyć taras na zimę: impregnacja różnych gatunków drewna
Niedrogim i popularnym wyborem gatunku drewna na deski tarasowe jest sosna. Aby zabezpieczyć to miękkie drewno bądź nadać mu odcień innego gatunku drewna, wystarczy zabezpieczyć sosnowy taras preparatem impregnującym z domieszką wybranego pigmentu. Zarówno kolorowy impregnat jak i olej dać mogą zaskakująco iluzoryczne efekty. Uznawane za najtrwalsze i „długowieczne” deski tarasowe z drewna Cumaru warto mimo wszystko zabezpieczyć olejem. Dzięki temu stworzymy dodatkową warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (deszcz, temperatura) i uchronimy piękne brązowe wybarwienie drewna przed wypłowieniem na słonecznej ekspozycji. Taras z desek Bangkirai charakteryzuje wysoka odporność na grzyby i ścieranie. Poddane olejowaniu z pewnością nie odbarwi się ani nie pokryje patyną. Świerkowe deski tarasowe są niezwykle efektowne, jednak trudno nasycalne wszelkimi preparatami zabezpieczającymi, olejami. Jeśli estetyka świerku jest nam jednak najbliższa, możemy kupić deski tarasowe świerkowe, impregnowane fabrycznie pod ciśnieniem. Wówczas ich sezonowe olejowanie nie przysporzy nam żadnego problemu. Jednym z piękniejszych rodzajów patyny na drewnie pokrywają się deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego. Specyfika tej patyny polega na stopniowo pogłębiającym się odcieniu co raz jaśniejszej, okraszonej bielą, srebrnoszarej barwy.