Kule nawadniające do kwiatów i inne sposoby na nawadnianie roślin podczas urlopu
Przed wyjazdem na urlop trzeba pomyśleć o naszych domowych roślinach i zadać sobie pytanie: kto podczas naszej nieobecności zadba o ich właściwą pielęgnację, kto je będzie podlewał? Podpowiadamy, co zrobić z roślinami pokojowymi, gdy wybieramy się na urlop i jak je zabezpieczyć, aby nie uschły.
Autor: materiał prasowy
Kula nawadniająca Radisa, loberon.pl.
Spis treści
- Jak nawadniać kwiaty podczas urlopu?
- Kule nawadniające do kwiatów, inne domowe sposoby
- Doniczka samonawadniająca - jak działa?
- Podlewanie kwiatów sznurkiem. Jak zrobić nawadniacz do kwiatów z butelki?
- Kwitnące kwiaty doniczkowe na balkon i taras. Zdjęcia
Rośliny uprawiane w pojemnikach, podobnie jak rośliny sadzone w gruncie, do prawidłowego wzrostu potrzebują wody. Regularne podlewanie roślin doniczkowych i balkonowych, szczególnie latem, gdy temperatury potrafią być bardzo wysokie, to konieczność. Niektóre rośliny balkonowe wymagają nawet dwukrotnego nawadniania w ciągu dnia. Co zatem zrobić, gdy wyjeżdżamy na urlop? Musimy o nie zadbać także w tym okresie.
Jak nawadniać kwiaty podczas urlopu?
Aby rośliny, które zdobią nasze mieszkania i balkony, nie ucierpiały z niedostatku wody podczas naszej nieobecności w domu, musimy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się z prośbą o podlewanie do kogoś bliskiego lub zaprzyjaźnionego sąsiada. Warto wcześniej przekazać instrukcje dotyczące tego, jak często i jakimi dawkami należy podlewać poszczególne rośliny. Nie wszyscy bowiem wiedzą na przykład to, że kaktusy nie potrzebują codziennego podlewania, a surfinie rosnące w skrzynkach na balkonie należy nawadniać nawet dwa razy dziennie.
Możemy przygotować krótkie instrukcje na niewielkich karteczkach i przypiąć czy położyć przy konkretnych roślinach. Innym sposobem jest sfotografowanie naszych roślin i opisanie zdjęć. Wybierzmy sposób, który będzie dla nas i dla osób nam pomagających - najlepszy.
Jednak nie zawsze znajdzie się osoba, której możemy powierzyć opiekę nad naszymi zielonymi roślinami. Wtedy musimy znaleźć inne sposoby zabezpieczenia ich przed przesuszeniem, a nawet całkowitym uschnięciem. Przed wyjazdem postarajmy się zgromadzić wszystkie domowe kwiaty w jednym miejscu – wytworzą one swoisty mikroklimat o zwiększonej wilgotności powietrza, co spowoduje, że podłoże w doniczkach będzie wysychało wolniej.
Dodatkowo możemy ustawić w pobliżu roślin szerokie, płaskie pojemniki z wodą, która stopniowo wyparowując będzie nawilżała powietrze. Te rośliny, które stoją na parapetach lub w pobliżu nasłonecznionych okien, przenieśmy w bardziej ocienione miejsce. Tam, gdzie słońce nie operuje tak mocno, jest zazwyczaj chłodniej, a co za tym idzie, parowanie wody z podłoża jest mniejsze i wolniej ono wysycha.
Jeśli wyjeżdżamy na krótko (kilka dni), wystarczy przed opuszczeniem domu dobrze podlać rośliny w doniczkach. Podlewamy tak, by całe podłoże w doniczce zostało nawilżone wodą, a w podstawce lub osłonce pozostała niewielka jej ilość. Takie nawodnienie powinno zabezpieczyć potrzeby wodne roślin na czas naszej krótkiej nieobecności.
Kule nawadniające do kwiatów, inne domowe sposoby
Jeśli jednak nasz urlop jest dłuższy, konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń do nawadniania, dzięki którym zapewnimy roślinom zapas wody, z którego będą stopniowo korzystać. Takie produkty można kupić w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, marketach czy sklepach internetowych. Pozwalają one stopniowo dawkować wodę w miarę wysychania podłoża w doniczce. Sporą popularnością cieszy się tzw. automatyczna konewka, czyli system automatycznego nawadniania roślin doniczkowych.
Posiada on pompę, która poprzez transformator z włącznikiem czasowym zostaje uruchomiona raz dziennie na określony czas, zasilając rośliny wodą z pojemnika, w którym jest umieszczona. Poprzez sieć rozdzielników i przewodów nawadniających określone przez nas porcje wody trafiają do doniczek. Ważne jest, by zapewnić przed wyjazdem odpowiednią ilość wody w zbiorniku. Automatyczna konewka nie jest rozwiązaniem tanim, ale za to niezawodnym (pod warunkiem zapewnienia dostępu prądu) i bardzo wygodne.
W sprzedaży są również prostsze, a co za tym idzie tańsze, urządzenia dawkujące wodę do doniczek lub skrzynek balkonowych, na przykład kule nawadniające do kwiatów. Zbiornik napełniamy wodą, a rurkę wbijamy do podłoża w doniczce – woda z kuli powoli wypływa do ziemi.
Innym sprawdzonym rozwiązaniem są ceramiczne nawadniacze - woda dostarczana jest przez gliniany stożek wbity w podłoże. Wodę do stożka dostarcza plastikowy pojemnik połączony ze stożkiem lub rurki, które łączą stożek z pojemnikiem na wodę.
Innym sposobem jest dodanie do podłoża (przy sadzeniu roślin do pojemników) hydrożelu, czyli specjalnej substancji o zdolnościach absorbujących wodę, który wchłania nadmiar wody i potem stopniowo oddaje ją roślinom. Dzięki temu częstotliwość podlewania roślin znacznie się zmniejsza.
Doniczka samonawadniająca - jak działa?
Doniczka samonawadniająca to praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich rośliny otrzymają odpowiednią ilość wody, nawet gdy nie mogą ich regularnie podlewać. Jak działa taka doniczka? Na dnie doniczki znajduje się oddzielny zbiornik, w którym gromadzona jest woda - oddzielony jest od ziemi przegrodą, która ma otwory umożliwiające przenikanie wody. Woda ze zbiornika jest transportowana do gleby za pomocą sznurków, knotów lub rurek - rośliny mogą pobierać tyle wody, ile potrzebują.
Podlewanie kwiatów sznurkiem. Jak zrobić nawadniacz do kwiatów z butelki?
- Zamiast kupować gotowe urządzenie do nawadniania, możemy przygotować podobne domowym sposobem. Wystarczy zagłębić jeden koniec grubego sznurka z naturalnego materiału (np. lnu lub bawełny) do ziemi w doniczce, a drugi włożyć do sporego naczynia – miski czy wiadra – wypełnionego wodą, która podsiąkając po sznurze będzie dochodziła do podłoża w doniczce, nawadniając go. Pamiętajmy tylko, aby doniczki z roślinami były ustawione niżej zbiornik z wodą.
- Kolejnym domowym sposobem jest umocowanie napełnionej wodą plastikowej butelki do góry dnem w podłożu w doniczce – woda stopniowo będzie wypływać nawadniając jednocześnie ziemię. Butelka powinna mieć niedokręconą nakrętkę (albo z kilkoma otworami), aby przez powstałe szczeliny przeciekała woda. Wcześniej zróbmy próbę, jak szybko woda wycieka z butelki, aby nie dopuścić do zbyt mocnego nawodnienia podłoża i „zalania” roślin.
Autor: materiał prasowy
Kula nawadniająca Radisa, loberon.pl.
Kwitnące kwiaty doniczkowe na balkon i taras. Zdjęcia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Mandevilla (inaczej Dipladenia) to ozdobne pnącze o pięknych kwiatach i ciemnozielonych błyszczących liściach. Można ją uprawiać w doniczkach zarówno we wnętrzach, jak i na balkonach czy tarasach