Jak zadbać o trawnik jesienią? Nawożenie i wapnowanie trawnika przed zimą
Trawnik wymaga pielęgnacji przez cały rok. Szczególnie ważne jest przygotowanie murawy na mroźne zimowe miesiące i następującą po nich wiosnę. Jeśli odpowiednio zadbamy o murawę jesienią, możemy liczyć na bujny, zielony dywan w okresie wiosenno-letnim. Jak zadbać o trawnik jesienią i jakie prace wykonać, by zapewnić mu najlepsze warunki na zimę?
Spis treści
- Jak przygotować trawnik na zimę? Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne
- Jak zabezpieczyć trawnik przed zimą? Aeracja, wertykulacja i wapnowanie
Jak przygotować trawnik na zimę? Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne
Jesień to czas intensywny dla każdego ogrodnika. Właściciele trawników również nie mogą narzekać na brak pracy. Co musimy zrobić, by przygotować murawę na zimę? Jest kilka czynności, o których nie powinniśmy zapomnieć jesienią:
1. Usuwanie chwastów i mchu – chwasty nie zwalniają tempa nawet jesienią, dlatego warto regularnie sprawdzać swój trawnik i usuwać nieproszonych roślinnych gości. Chwasty najlepiej usuwać ręcznie z korzeniami lub za pomocą środków chwastobójczych. Innym problematycznym intruzem na trawniku jest mech. Wilgotna, zbita ziemia i zaciemnione miejsce to doskonałe warunki dla mchu. Jego pojawieniu sprzyja również pozostawienie po skoszeniu ścinek trawy i filcu. W walce z mchem oprócz regularnego koszenia i grabienia trawy może pomóc aeracja (napowietrzenie gruntu) oraz wapnowanie (mech uwielbia kwaśne podłoże).
2. Koszenie – w okresie jesienno-zimowym trawa nie rośnie już tak intensywnie jak latem, dlatego wystarczy kosić trawnik raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy, by nie kosić trawy bezpośrednio po deszczu, lub gdy ziemia jest nazbyt wilgotna. Ostatnie koszenie trawy przed zimą należy wykonać na kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami, więc na przełomie września i października.
Autor: gettyimages
Jesień w ogrodzie
3. Grabienie – regularne grabienie poprawia stan trawnika. Jeśli zaniedbamy tę czynność, możemy doprowadzić do przebarwień murawy lub nawet jej obumierania. Jesienią szczególnie należy zadbać o grabienie liści, ponieważ pozostawione przez długi czas zaczną gnić. Gdy zbierzemy liście nie wyrzucajmy ich: wykorzystajmy je do produkcji naturalnego kompostu.
4. Nawożenie – przełom września i października to ostatni dzwonek na mineralne nawożenie trawnika jesienią. Jesienny nawóz powinien być bogaty w fosfor i potas, a ubogi w azot. Fosfor i potas wzmacniają korzenie, chronią je przed mrozem i chorobami. Ponadto, brak azotu spowalnia wzrost trawy.
5. Uzupełnianie ubytków w murawie – jesień to doskonały moment na uzupełnienie ubytków w trawniku, ponieważ ziemia jest wystarczająco wilgotna i nie zagrażają jej upały. Zanim przystąpimy do wysiewania nowej trawy, należy przygotować podłoże. Usuńmy wszystkie liście i dobrze zagrabmy murawę. Posypmy podłoże nową ziemią i delikatnie je ze sobą wymieszajmy. Teraz możemy rozsypać nasiona (w sklepie kupmy mieszankę renowacyjną), które następnie przykryjemy niewielką warstwą świeżej ziemi.
Autor: Marcin Klaban
Jak zabezpieczyć trawnik przed zimą? Aeracja, wertykulacja i wapnowanie
Kolejnymi zabiegami przygotowującymi trawnik na zimę są: aeracja, wertykulacja i wapnowanie. Co kryje się pod tymi osobliwie brzmiącymi nazwami?
1. Aeracja – to nic innego jak napowietrzanie murawy; aeracja trawnika przed zimą sprawia, że murawa „oddycha”. Dobrze napowietrzona gleba łatwiej odprowadza nadmiar wody i wpływa pozytywnie na wzrost korzeni. Jak wygląda aeracja trawnika? Aerację trawnika przed zimą możemy wykonać za pomocą nakłuwania murawy specjalnym aeratorem lub widłami. W sklepach ogrodniczych kupimy także nakładki na buty z kolcami, które również ułatwią proces napowietrzania gleby. Po aeracji konieczne jest posypanie murawy piaskiem (przez piasek powietrze będzie napływać do wnętrza gleby) – jeśli tego nie zrobimy, nakłucia szybko zostaną zasypane ziemią, a cały proces trzeba będzie powtarzać.
Autor: Patrycja Malitka
2. Wertykulacja – by przeprowadzić wertykulację trawnika jesienią, należy najpierw dokładnie wygrabić murawę i usunąć z niej warstwę filcu (zbite martwe fragmenty roślin), a następnie naciąć trawnik grabiami lub wertykulatorem (grabie ze specjalnymi ostrzami). Nacięcie murawy pomoże w szybszym jej krzewieniu.
3. Wapnowanie – wykonuje się tylko w przypadku dużego zakwaszenia podłoża. Idealne warunki dla wzrostu trawy zapewnia podłoże o pH 6-7. Zbyt duża zasadowość gleby (powyżej 7 pH) lub duża kwasowość (poniżej 5.5 pH) mogą negatywnie wpłynąć na stan trawnika. Zwłaszcza gleba o kwaśnym odczynie potrafi wyrządzić wiele szkód, np. wstrzymać wzrost trawy lub wywołać różne choroby. Na kwaśnej ziemi łatwiej rośnie mech, dlatego jego pojawienie się powinno skłonić nas do sprawdzenia stanu gleby kwasomierzem. Wapnowanie ma na celu wyrównanie pH gleby. Kiedy wapnować trawnik? Zaleca się, by robić to przed sezonem lub po sezonie, a więc na przełomie lutego i marca oraz października i listopada. Jak wapnować trawnik? Po uprzednim skoszeniu i zagrabieniu liści oraz filcu należy posypać trawnik dolomitem lub kredą nawozową.