Jak zbierać i magazynować deszczówkę? Sposoby wykorzystania wody deszczowej

2022-06-03 13:14

Według statystyk każdy z nas zużywa około 100 litrów wody dziennie. A gdybyśmy mogli zaoszczędzić spore kwoty pieniędzy na rachunkach za wodę i przy okazji zadbać o środowisko? Istnieje na to sposób – wystarczy zacząć zbierać i wykorzystywać wodę deszczową. Sprawdziliśmy, jak magazynować deszczówkę, nawet mieszkając w bloku!

Zbieranie deszczówki
Autor: schulzie/gettyimages

Spis treści

  1. Dlaczego warto zbierać deszczówkę?
  2. Jak zbierać i magazynować deszczówkę?
  3. Jak zbierać deszczówkę w bloku?

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Deszczówka, czyli woda deszczowa doskonale nadaje się do podlewania roślin, nawadniania ogrodów, grządek, a także do spłukiwania wody w łazience, prania w pralce, zmywania naczyń, a także czyszczenia mebli ogrodowych, rowerów i samochodów. Dlaczego warto magazynować deszczówkę? Zmiany klimatyczne sprawiły, że coraz częściej nawiedzają nas susze – gromadzenie zapasów deszczówki jest więc nie tylko rozsądne, ale i ekonomiczne. Co więcej, zbieranie wody deszczowej wcale nie wymaga drogiego, skomplikowanego sprzętu, nie jest też ani trudne, ani pracochłonne. Właściwie wszystko dzieje się samo – wystarczy tylko czekać na deszcz.

Zbierając deszczówkę, pomagamy naszej planecie i oszczędzamy na rachunkach za wodę – oczyszczonej deszczówki możemy użyć niemal do wszystkich prac porządkowych i ogrodowych. Ponieważ deszczówka ma lekko kwaśny odczyn nie jest zdatna do picia dla ludzi, ale rośliny ją uwielbiają! - dużo bardziej niż wodę z kranu. Kranówka ma w sobie znaczne ilości magnezu i wapnia, które są dla nas dobre, ale roślinom mogą szkodzić – podobnie jak śladowe ilości chloru, które nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie, ale rośliny mogą odczuć negatywne skutki jego działania.

By wykorzystać wodę deszczową w domu, np. do zmywarki, pralki lub WC, musimy doprowadzić ją do domu za pomocą specjalnej instalacji i przefiltrować.

Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, do zbierania wody deszczowej z dachu potrzebujemy specjalnego zbiornika, który zamontujemy przy rynnie. Jak wybrać najlepszy zbiornik na deszczówkę? Zacznijmy od rozmiaru – standardowo zbiorniki na wodę deszczową mają pojemność 250-300 litrów, chociaż zdarzają się modele o pojemności 2000 litrów. Rozmiar zbiornika warto dopasować do zapotrzebowania na deszczówkę oraz intensywności opadów występujących w miejscu naszego zamieszkania. W przypadku dużego ogrodu przydatne mogą okazać się dwa zbiorniki lub jeden bardzo duży.

Zbiornik na deszczówkę wykonany z trwałego tworzywa sztucznego powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych. Wybierajmy modele ze szczelną pokrywką, która zapobiegnie przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń, np. suchych liści czy gałązek. Jeżeli planujemy trzymać zbiornik na deszczówkę na zewnątrz także zimą, koniecznie kupmy model wykonany w technologii rozdmuchowej, ponieważ jest odporny na mróz (mimo to nawet zimą nie zapominajmy opróżnić zbiornika).

Jak zbierać i magazynować deszczówkę?

Deszczówkę z rynny (głównie w domach jednorodzinnych) możemy odprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga otwartego zbiornika na wodę (lub beczki). Rynnę spustową wyposażamy w tzw. wyłapywacz deszczówki, czyli specjalny element z zamykaną klapką odpływową. Po jej otwarciu wodą będzie spływać bezpośrednio do ustawionego pod rynną zbiornika na deszczówkę.

Drugi sposób jest bardziej dyskretny i umożliwia pracę z zamkniętym szczelnie zbiornikiem, dzięki czemu mamy pewność, że żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się do środka. W rurze spustowej wywiercamy niewielki otwór i montujemy kolektor rynnowy, czyli niewielki element, który służy do łączenia rynny ze zbiornikiem – to przez niego woda trafia do zbiornika. Co więcej, kolektor możemy wyposażyć w dodatkowe sitko, które zatrzyma ewentualne zanieczyszczenia. Na rynku spotkać można także kolektory, które już na etapie montażu umieszcza się wewnątrz rynny spustowej, dzięki czemu nie musimy samodzielnie wiercić otworu.

Jak zbierać deszczówkę w bloku?

Mogłoby się wydawać, że zbieranie deszczówki możliwe jest tylko w domach jednorodzinnych. Nic bardziej mylnego. Wodę deszczową zbierzemy także mieszkając w bloku. Jest to nieco trudniejsze i wymaga pracy, ale to zadanie jak najbardziej możliwe do wykonania. Pierwszym sposobem na zebranie deszczówki na balkonie jest porozstawianie kilku pojemników, wiaderek itd. na balkonie w czasie deszczu. Jeśli krople będą padać pod kątem, mamy szansę na zebranie sporej ilości wody.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie doniczek bez otworów odpływowych, a także kwietników – często skrzynki na kwiaty mocujemy bezpośrednio do barierek, warto jest więc wykorzystać ich położenie. Ciekawym sposobem na zebranie deszczówki na balkonie jest zamontowanie po zewnętrznej stronie barierek rynny z kolankiem. Wtedy kierujemy odpływ rynny w stronę balkonu i podstawiamy pojemnik, wiaderko lub inny zbiornik na deszczówkę.

Przepis na zdrowy ogród. Jak zapobiec rozwojowi chorób i szkodników?
Nasi Partnerzy polecają