Jakie kwiaty posadzić na grobie, aby przetrwały przymrozki? Oto 5 propozycji!
Tylko niecałe trzy tygodnie pozostały do Święta Zmarłych, zatem jest jeszcze czas, aby zadbać o groby naszych najbliższych. Już teraz możesz wykonać wszystkie prace porządkowe, ale również zadbać o kwiaty, które nie tylko doczekają do Wszystkich Świętych, ale będą zdobić grób przez cały rok.
Oto pięć mało kapryśnych roślin, które warto posadzić na grobie:
1. Barwinek
Barwinek to roślina, która jest przez cały rok zielona. Wczesną wiosną kwitnie na fioletowo albo biało. Szybko się rozrasta, tworząc zielone dywany. Jest bardzo trwała, więc nie trzeba szczególnie o nią dbać. Warto jedynie, gdy nadmiernie się rozrośnie, poprzycinać ją, aby nadać jej schludny wygląd. Jeśli dodatkowo posadzisz ją, a resztę ziemi przysypiesz korą, będziesz mieć gwarancję, że grób przez cały rok będzie wyglądać schludnie, a barwinka nie będą przerastać trawy czy chwasty. Żadne mrozy mu nie straszne!
Jeśli chcesz, żeby grób prezentował się pięknie przez cały rok, możesz posadzić barwinek w towarzystwie roślin cebulowych, np. tulipanów i narcyzów. Wiosną zaczną kiełkować i będą kwitły co najmniej do końca maja, wystając z zielonego kobierca barwinka.
2. Wrzosy
Niewątpliwą zaletą tych roślin jest to, że nawet kiedy uschną, ich wygląd znacząco się nie zmienia. Wciąż pozostają piękne i zdobią. Możesz posadzić je bezpośrednio do gruntu, wtedy będziesz mieć gwarancję, że będą skąd miały czerpać wilgoć, albo do doniczki - pamiętaj jednak, żeby obciążyć ją kamieniami, by w przypadku gwałtownych wiatrów kwiaty nie odleciały.
3. Bratki
Bratki to nieodłączny element Dnia Zmarłych. Sadziły je już nasze babcie, wiedząc, że na pewno przetrwają długie tygodnie i niskie temperatury. Za pomocą tych kwiatów można wyczarować prawdziwe kolorowe dywany. Wciąż przybywa w sklepach ogrodniczych nowych odmian, zarówno o dużych, jak i mniejszych kwiatach.
4. Kapusta ozdobna
Ta roślina nie jest jeszcze zbyt popularna na naszych polskich nekropoliach, być może dlatego, że po prostu kojarzy się ze swoją pospolitą siostrą. Przyglądając się jednak jej pięknemu fioletowo-zielonemu ubarwieniu, warto się na nią zdecydować, również ze względu na jej sporą odporność na niskie temperatury. Kapusta ozdobna jest rośliną jednoroczną. Niekiedy uda się ją przetrzymać do kolejnego roku, pod warunkiem, że zima jest łagodna albo roślina zostanie osłonięta podczas najbardziej srogich mrozów albo wręcz zabrana do wnętrza.
5. Rozchodnik
Rozchodnik to imponująca bylina o grubych, mocnych liściach. Jesienią kwitnie na fioletowo lub różowo - w zależności od odmiany. Jest odporna nie tylko na mróz, ale także suszę! Należy do rodziny gruboszowatych, więc w liściach magazynuje wodę, którą może wykorzystywać w mniej sprzyjających jej warunkach atmosferycznych. Rozchodnik, jak sama nazwa wskazuje, szybko się rozchodzi i rozrasta - z roku na rok staje się coraz większy.