Jakie kwiaty siejemy w styczniu? Spiesz się! Jeśli trafią do ziemi zbyt późno, nie zakwitną!
Chociaż jeszcze niewiele osób myśli o aranżacji balkonu, trzeba przypomnieć, że jeśli niektóre rośliny mają dać kwiaty wiosną, ich nasiona muszą zostać wysiane już teraz! Dowiedz się, jakie kwiaty siejemy w styczniu? Jeśli teraz ich nie wysiejesz, nie zdążą wydać kwiatów!
Autor: Getty Images/nilapictures
Spis treści
- Jakie kwiaty siejemy w styczniu?
- Jak siać kwiaty w styczniu?
- Po jakim czasie kiełkują nasiona zasiane w styczniu?
- Kiedy sadzić kwiaty z nasion do gruntu?
- Jakie kwiaty siejemy w styczniu? Zdjęcia
Jakie kwiaty siejemy w styczniu?
Chociaż może wydawać się, że jest jeszcze czas na wysiew kwiatów, to jednak pewne rośliny jednoroczne, szczególnie te o długim okresie wegetacji, jeśli mają zakwitnąć, muszą być wysiane właśnie w styczniu.
Co to znaczy, że mają długi okres wegetacji? Od wysiania do pierwszych pąków może minąć sporo czasu! Te rośliny potrzebują urosnąć i dojrzeć, by zakwitnąć w okolicach kwietnia lub maja. Co siać w styczniu?
Co siejemy w styczniu? Te 7 kwiatów:
- żeniszek meksykański
- szałwia błyszcząca
- werbena ogrodowa
- lobelia przylądkowa
- begonia
- petunia ogrodowa
- pelargonia (rabatowa i bluszczolistna)
Jak siać kwiaty w styczniu?
Nasion nie wysiewamy do gruntu! Ziemia jest jeszcze za zimna, a na zewnątrz nie ma jeszcze warunków do ich właściwego rozwoju. Nasiona wszystkich wyżej wymienionych roślin umieszczamy w niewielkich, wypełnionych ziemią pojemnikach. Możesz zaopatrzyć się też w specjalne doniczki do rozsady.
Większe nasiona przysypujemy niewielką warstwą ziemi, natomiast te najdrobniejsze delikatnie w nią wciskamy. Aby rozluźnić nieco ziemię, można dodać do niej nieco piasku. Kiedy nasiona zostaną już posadzone, doniczki postaw na jasnym i ciepłym parapecie.
Tam będą miały doskonałe warunki do rozwoju. Aby było im jeszcze cieplej, możesz przykryć je szkłem, a nawet folią. Musisz jednak zapewnić im jednak przewiew, aby w doniczce nie pojawiły się grzyb lub pleśń. Należy też bardzo uważać z podlewaniem. Ziemia nie może być błotnista i przelana, ma być delikatnie wilgotna.
Po jakim czasie kiełkują nasiona zasiane w styczniu?
Kiedy rośliny wykiełkują? Najczęściej pierwszą zieleń przebijającą się z gleby zauważysz po miesiącu, a może nieco wcześniej. Pozwól roślinom nieco podrosnąć i sprawdź, czy nie jest im za ciasno. To dobry czas na ich przepikowanie.
Kiedy sadzić kwiaty z nasion do gruntu?
Najlepiej sprawdzać pogodę, by nie narazić delikatnych roślin na przymrozki. Sadzonki, które wyrosły z nasion wysianych w styczniu, do gruntu wsadź je w maju, najlepiej w drugiej połowie, czyli po tzw. Zimnych Ogrodnikach.
Wcześniej możesz wystawiać doniczki na kilka godzin na zewnątrz, aby powoli przyzwyczaiły się do nieco innej aury, jaka wkrótce będzie im towarzyszyć.
Jakie kwiaty siejemy w styczniu? Zdjęcia
Autor: Getty Images/nilapictures
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny doniczkowe dla osób z alergią? 5 roślin, które cię nie uczulą
Autor: Getty Images/Goran13