Jakim cudem babcine paprotki tak bujnie rosną? Wypróbuj prosty trik z kawą

2022-12-08 14:56

Chcąc zasilić paprotkę, często sięgamy po gotowe nawozy. Niestety, niektóre z nich mają w swoim składzie substancje, które mogą roślinie zaszkodzić. Ekologiczną i bezpieczną alternatywą są naturalne odżywki, np. na bazie fusów z kawy. Oto, jak przygotować je samodzielnie.

Paprotka
Autor: getty images Wśród roślin pochłaniających wilgoć jest paprotka. Przesuń dalej i zobacz, jakie jeszcze rośliny poprawiają jakość powietrza.

Fusy z kawy do roślin

Dlaczego fusy z kawy są tak dobrym nawozem do roślin doniczkowych i ogrodowych? Przede wszystkim dlatego, że zawierają w sobie azot, fosfor, magnez, potas i miedź, które odżywiają roślinę i motywują ją do wzrostu oraz kwitnienia.

Fusy z kawy są w stanie lekko zakwasić podłoże – na tyle, by roślinę wzmocnić i chronić przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi.

Paproć jest rośliną kwasolubną, czyli gatunkiem, który preferuje podłoże o kwaśnym pH. Fusy z kawy dodane do doniczki są więc dla niej idealnym rozwiązaniem.

Powodem, dla którego warto dodawać fusy do roślin doniczkowych lub ogrodowych jest również to, że poprawiają strukturę gleby, rozluźniając ją i zwiększając jej chłonność (fusy świetnie absorbują wodę).

Jak przygotować nawóz z fusów kawy?

Rośliny doniczkowe możemy zasilić fusami z kawy na dwa sposoby. Najprostsze jest dodanie odrobiny fusów do podłoża i wymieszanie ich z górną warstwą ziemi w doniczce.

Fusów nie powinno się zostawiać na wierzchu, ponieważ mogą spleśnieć – konieczne jest więc wymieszanie ich z ziemią.

Z fusów możemy też przygotować odżywkę do podlewania roślin. Łyżkę fusów z kawy dodajemy do 0.5l wody. Gdy fusy napęcznieją, od razu podlewamy rośliny. Wystarczy to robić raz na dwa tygodnie.

Do jakich roślin nie stosować fusów z kawy?

Mimo że fusy z kawy nie są w stanie zbyt mocno zakwasić podłoża, rośliny, które nie przepadają za kwaśnym odczynem gleby, mogą różnie reagować na ten naturalny nawóz.

Po dodaniu fusów do ziemi lub podlania jej odżywką na bazie fusów warto roślinę przez jakiś czas poobserwować i zobaczyć, jak reaguje.

Fusów nie powinno się stosować do nasion i siewek – liczne badania wykazały, że zawarta w fusach kofeina może hamować rozwój siewek i kiełkowanie nasion.

Nasi Partnerzy polecają