Kwiaty doniczkowe idealne na jesień. Te rośliny ożywią Twoje wnętrze

2024-09-23 15:54

Jesień to czas, kiedy natura zmienia barwy, a dni stają się coraz krótsze. Aby ożywić wnętrza w tym chłodnym okresie, warto postawić na jesienne kwiaty doniczkowe. Ich intensywne kolory i delikatne kształty wprowadzą do domu ciepłą, przytulną atmosferę. Zastanawiasz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w tym sezonie? Poznaj propozycje kwiatów doniczkowych idealnych na jesień!

Rośliny kwitnące jesienią wprowadzą do domu energetyzujące kolory, warto więc wykorzystać je w jesiennej aranżacji wnętrz. Dzięki nim można przedłużyć kończący się właśnie sezon, ciesząc oczy feerią barw tych prawdziwie jesiennych gwiazd., A i wnętrza zyskają wyjątkową atmosferę.

Spis treści

  1. Najpiękniejsze jesienne rośliny do domu – jakie wybrać?
  2. Jesienne wrzosy
  3. Kolorowe chryzantemy
  4. Egzotyczna ajania
  5. Fioletowoniebieskie marcinki
  6. Klasyczne cyklameny
  7. Wiecznie zielona hebe
  8. Energetyczne celozje
  9. Odporny rozchodnik okazały
  10. Gdzie ustawić jesienne rośliny w doniczkach?
  11. Z czym łączyć rośliny doniczkowe w jesiennych dekoracjach?

Najpiękniejsze jesienne rośliny do domu – jakie wybrać?

Do jesiennej aranżacji domu wybierajmy te spośród roślin kwitnących w tym czasie, które nadają się do uprawy w doniczkach i poradzą sobie w domowych warunkach (m.in. zniosą podwyższoną ze względu na centralne ogrzewanie temperaturę). Oto kilka pewniaków na jesień.

Jesienne wrzosy

Wrzosy – o kwiatach w kolorze wrzosowym, fioletowym, jasnoróżowym, białym lub czerwonym. W domu najlepiej ustaw je w miejscu chodnym i z dobrą wentylacją. Pamiętaj, że wrzosy potrzebują kwaśnego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Lubią wodę, więc należy je często podlewać. Bardzo ładnie prezentują się wstawione do wiklinowych koszy. Ciekawym pomysłem jest tworzenie kompozycji z wrzosów różniących się kolorami kwiatów.

Kolorowe chryzantemy

Chryzantemy – możesz wybierać spośród odmian o różnych kolorach kwiatów: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym czy fioletowym. Do dekoracji domu najlepiej nadają się odmiany doniczkowe chryzantem, osiągające mniejsze rozmiary i bardziej zwarty pokrój. Rośliny ustaw w słonecznym miejscu i często podlewaj.

Egzotyczna ajania

Ajania – jest spokrewniona z chryzantemą, co widać już na pierwszy rzut oka. Ma kępiasty pokrój i znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Zachwyca drobnymi, intensywnie żółtymi kwiatami, które wyglądają jak guziczki oraz zielonymi liśćmi z białym obrzeżem. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym.

Fioletowoniebieskie marcinki

Marcinki – czyli astry bylinowe. Do uprawy w doniczkach należy wybierać te o mniejszych rozmiarach i bardziej kompaktowym pokroju (astry krzaczaste i odmiany karłowe innych gatunków astrów bylinowych). Lubią zawsze lekko wilgotną ziemię, pamiętaj więc o ich regularnym podlewaniu. Lubią miejsca dobrze oświetlone, więc ustaw je w domu w miejscu, do którego dociera dużo słońca.

Klasyczne cyklameny

Cyklameny – czyli fiołki alpejskie. Do wyboru mamy odmiany o kwiatach białych, różowych, łososiowych, różowofioletowych, szkarłatnych, bordowych. Będą długo kwitły, gdy zapewnimy im półcień i niższą temperaturę (10-15 st. C) oraz stale wilgotne podłoże. Przy podlewaniu należy uważać, żeby nie zmoczyć liści oraz kwiatów, dlatego najlepiej nalewać wodę na podstawkę.

Wiecznie zielona hebe

Hebe – roślina o zwartym, krzaczastym pokroju i charakterystycznych drobnych, ale licznych kwiatach w odcieniach różu i fioletu. W domu najlepiej będą rosły karłowate odmiany tej rośliny. Ustaw ją w jasnym, ale niezbyt eksponowanym na słońce miejscu. Roślina potrzebuje także regularnego podlewania – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać na podstawce.

Energetyczne celozje

Celozje - w okresie kwitnienia zachwycają zjawiskowymi kwiatami. Wymagają umiarkowanego podlewania – lepiej dać jej nieco mniej wody, niż za dużo. Będą długo kwitły, gdy zapewnimy im temperaturę w granicach 16-24 st. C.

Odporny rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały – o dekoracyjnych różowych kwiatach. Jest dość dużą rośliną - dorasta do 30-50 cm wysokości, co trzeba wziąć pod uwagę wybierając go do jesiennej aranżacji domu. Wystarczy, że zapewnisz mu przepuszczalne podłoże i odpowiednio dużo słońca. Jest odporny na przesuszenie.

Gdzie ustawić jesienne rośliny w doniczkach?

Ze względu na to, że jesienią dzień jest dużo krótszy niż latem, a i słońce nie ma już takiej mocy, kwitnące o tej porze roku rośliny najlepiej postawić na okiennym parapecie albo na regale czy komodzie ustawionych w pobliżu okna. Taka lokalizacja pozwoli na to, by jak najwięcej światła docierało do naszych roślin.

Z czym łączyć rośliny doniczkowe w jesiennych dekoracjach?

Do roślin doniczkowych kwitnących jesienią doskonale pasować będą dodatki chętnie wykorzystywane prze florystów w jesiennych kompozycjach, takie jak:

  • ozdobne miniaturowe dynie zaskakujące różnorodnością kształtów (przybierają formę jabłek, gruszek, kapeluszy, turbanów, grzybków, dysków czy pękatych butelek) i barw (ich skórka może być żółta, zielona, pomarańczowa, czerwona lub kremowa, często pokryta cętkami, plamkami lub smugami w kontrastowym kolorze),
  • przebarwione liście w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego i brązowego,
  • gałązki z owocami, np. dzikiej róży, głogu, ognika, berberysu, jarzębiny czy rajskich jabłoni,
  • szyszki z roślin iglastych o różnej wielkości,
  • kasztany i żołędzie,
  • świece i lampiony.

Wykorzystując te elementy, możesz samodzielnie stworzyć wyjątkowe, niepowtarzalne jesienne dekoracje.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Wrzosy w doniczkach - w sam raz na balkon
Nasi Partnerzy polecają