Chcesz cieszyć się kwitnącymi begoniami latem? To ostatni dzwonek, aby je posadzić

2023-02-28 13:31

Begonie bulwiaste to rośliny zachwycające pięknymi, różnokolorowymi kwiatami. Chętnie zdobimy nimi nasze balkony czy tarasy. Aby jednak zakwitły w sezonie, trzeba posadzić je w odpowiednim czasie. Podpowiem Wam, kiedy i jak to zrobić.

Chcesz cieszyć się kwitnącymi begoniami latem? To ostatni dzwonek, aby je posadzić
Autor: Getty Images Chcesz cieszyć się kwitnącymi begoniami latem? To ostatni dzwonek, aby je posadzić

Spis treści

  1. Czym różnią się odmiany begonii bulwiastej?
  2. Kupujemy begonie - gotowe rośliny lub bulwy
  3. Kiedy sadzić bulwy begonii?
  4. Jak sadzić bulwy begonii – krok po kroku

Begonie bulwiaste to jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych. Ich efektowne kwiaty podziwiać możemy przez całe lato i jesień – kwitną aż do pierwszych przymrozków! Najczęściej uprawiamy begonie bulwiaste w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach, schodach wejściowych do domu, a także w różnych miejscach w ogrodzie (np. dekorujemy nimi miejsca wypoczynku). Możemy także sadzić je na rabatach i kwietnikach.

Czym różnią się odmiany begonii bulwiastej?

Wspaniałe jest to, że na rynku dostępnych jest tak dużo odmian begonii. Różnią się one nie tylko pokrojem (mogą być wzniesione lub zwisające), wielkością roślin (niektóre dorastają do kilkudziesięciu cm), ale przede wszystkim kolorami kwiatów (od białego przez żółty, pomarańczowy, łososiowy, różowy do wielu odcieni czerwieni). Kwiaty begonii mogą być pojedyncze, pełne (przypominają kwiaty róży) lub o postrzępionych płatkach. Różna też jest ich wielkość.

Begonie są ciepłolubne i w naszym klimacie nie przezimują na zewnątrz. Możemy natomiast przechować ich bulwy do następnego sezonu.

Kupujemy begonie - gotowe rośliny lub bulwy

W sklepach i centrach ogrodniczych oraz innych punktach sprzedaży co roku wiosną dostępna jest bogata oferta „dorosłych”, kwitnących begonii w doniczkach. Wybierając takie rośliny szukajmy egzemplarzy zdrowych i takich, które obok w pełni rozwiniętych kwiatów mają dużo pąków kwiatowych.Ale już zimą możemy kupić bulwy begonii, z których sami „wyprodukujemy” własne kwitnące rośliny. Do takiej uprawy wykorzystać możemy także bulwy przechowane z poprzedniego sezonu. Do takiej uprawy wybierajmy wyłącznie bulwy zdrowe, nieuszkodzone, bez śladów pleśni czy zgnilizny. Sadzimy je w domu do pojemników (najczęściej doniczek) i aż do połowy maja trzymamy w ciepłym i widnym pomieszczeniu. Na zewnątrz możemy je wystawić dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (czyli po tzw. zimnych ogrodnikach). Czy wiecie kiedy i jak posadzić bulwy begonii, by zakwitły już na początku lata?

Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę? >>>

Kiedy sadzić bulwy begonii?

Jeśli chcemy, by begonie zakwitły w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, ich bulwy musimy posadzić do doniczek już w drugiej połowie lutego (najpóźniej na początku marca). Przesunięcie terminu sadzenia opóźni jednocześnie termin kwitnienia. Rośliny potrzebują bowiem około 3 miesięcy na to, by urosły i wydały kwiaty.

Jak sadzić bulwy begonii – krok po kroku

1. Przygotowujemy pojemniki (doniczka 1-2 rośliny powinna mieć średnicę minimum 15-20 cm), podłoże (najlepiej kupić gotowe podłoże do uprawy kwitnących roślin balkonowych) i bulwy begonii (warto je przed sadzeniem zaprawić zaprawą do cebul kwiatowych, by zabezpieczyć przed chorobami).

2. Na dno pojemników nasypujemy solidną warstwę drenażu (np. keramzytu, ale mogą to być także potłuczone stare ceramiczne doniczki).

3. Na drenaż wsypujemy warstwę podłoża na taką wysokość, by od górnych brzegów pojemnika pozostało 7-10 cm (im większe cebule, tym głębiej będziemy je sadzić) i lekko ugniatamy.

4. Na podłożu układamy bulwy w ten sposób, by wklęsła część bulwy była skierowana do góry. To bardzo ważne!

5. Sadząc bulwy uważajmy, by nie wyłamać delikatnych różowych pąków, z których wyrosną pędy.

6. Bulwy zasypujemy około 2-centymetrową warstwą podłoża i delikatnie ją ugniatamy.

7. Po posadzeniu lekko podlewamy podłoże w donicy.

8. Doniczki z posadzonymi bulwami trzymamy w temperaturze około 20 st. C (optymalnej do wzrostu begonii), w miejscu gdzie dociera sporo światła (ale nie jest wskazane bezpośrednie nasłonecznienie).

9. Do pojawienia się liści podlewamy umiarkowanie, a gdy liście już wyrosną nieco intensywniej (tak, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża).

10. Rośliny możemy wystawić na zewnątrz po 15-tym maja, ale wcześniej trochę je zahartujmy.

11. Jeśli chcemy przesadzić rośliny do innych pojemników czy na rabaty, uważajmy by nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Bulwy begonii możemy też sadzić bezpośrednio do gruntu, ale zrobić to możemy dopiero po 15-tym maja. Takie rośliny zakwitną nie wcześniej niż w drugiej połowie lata.

Przez cały sezon pamiętamy o nawożeniu begonii – te rośliny kwitną obficie, więc potrzebują dużo składników pokarmowych.

Begonie. Jak je kupować i pielęgnować.