Kalendarz ogrodnika: czerwiec. Jakie prace w ogrodzie trzeba wykonać w czerwcu?

2022-06-06 17:08

Kalendarz ogrodnika na czerwiec obejmuje przede wszystkim podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie rabat kwiatowych, trawnika i warzywnika. Oprócz tego – wykonywanie nowych nasadzeń, cięcie żywopłotu oraz rozmnażanie bylin. Co jeszcze trzeba lub warto zrobić w czerwcu w ogrodzie?

Spis treści

  1. Kalendarz ogrodnika na czerwiec: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny
  2. Kalendarz ogrodnika na czerwiec: trawnik
  3. Kalendarz ogrodnika na czerwiec: krzewy i żywopłoty
  4. Kalendarz ogrodnika na czerwiec: sad, warzywnik i ogródek ziołowy
  5. Kalendarz ogrodnika na czerwiec: rośliny balkonowe
  6. Kalendarz ogrodnika na czerwiec: rośliny doniczkowe

Zanim nadejdą upały, każdy ogrodnik w czerwcu wykonuje (albo kończy wykonywać) zaplanowane nasadzenia na rabatach. Chodzi zarówno o ostatnie rośliny jednoroczne, wysadzane do gruntu po Zimnych Ogrodnikach, jak i nowo zakupione czy rozmnażane samodzielnie byliny.

Ważnym punktem w kalendarzu ogrodnika na czerwiec jest też podlewanie – chyba że akurat pogoda rozpieszcza rośliny i nie skąpi im deszczu. Niezależnie od tego należy regularnie odchwaszczać rabaty kwiatowe i bylinowe, trawnik oraz warzywnik.

Jednocześnie w tym czasie intensyfikują się prace wokół kompostu – ten, który po zimie jest już naprawdę dojrzały, warto przesiać i wykorzystać do nawożenia własnych upraw. Ponieważ wkrótce (oprócz domowych odpadków) przybędzie tu niemało odpadów zielnych (bezpiecznych, bo o tej porze roku wolnych od nasion), ubytek w kompostowniku szybko zostanie uzupełniony. O czym jeszcze trzeba lub warto pamiętać?

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny

Kalendarz ogrodnika na czerwiec wskazuje, że właśnie teraz wysadzamy na rabaty ostatnie kwitnące rośliny jednoroczne. Na rozsadniku wysiewamy z kolei kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki czy naparstnice. Na miejsca stałe trafią jesienią.

Doglądamy bylin – regularnie je podlewamy oraz nawozimy. Część z nich może już teraz w razie potrzeby przesadzić albo podzielić i rozmnożyć, tak by tanio uzyskać nowe sadzonki. Te, które kwitną w czerwcu, można śmiało ścinać do kompozycji w wazonach. Niezależnie od tego warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, tak by rośliny nie traciły sił na zawiązywanie owoców.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec zawiera też wskazówkę, by właśnie teraz zbierać kwiaty na suche bukiety. Należy na to wybrać pogodne, suche popołudnie, by zbiory miały w sobie jak najmniej wody. Ścięte, należy związać w luźne pęczki, a potem suszyć w przewiewnym, ale zaciemnionym pomieszczeniu.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: trawnik

Kalendarz ogrodnika na czerwiec przewiduje regularne strzyżenie trawnika – co 4-7 dni, ale nigdy w czasie deszczu czy krótko po nim (trawa do strzyżenia musi być sucha) ani w okresie suszy. Minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić ok. 5 cm.

Trawnik należy też regularnie czyścić z chwastów, i to wyrywając je starannie wraz z korzeniami. To zadanie ułatwią specjalne przyrządy – wyrywacze do chwastów do stosowania na stojąco. W drugim roku od założenia trawnika można ułatwić sobie zadanie, w bezwietrzny deszcz wykonując oprysk herbicydem.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: krzewy i żywopłoty

W czerwcu w ogrodzie należy przyciąć żywopłoty liściaste oraz iglaste, i to mocno. Tegoroczny przyrost skracamy aż o 2/3 długości. To także czas na wykonanie cięć formujących obwódki wokół rabat. Do tej pracy najlepiej wykorzystać wygodne sekatory kowadełkowe oraz specjalne nożyce – ręczne lub mechaniczne (elektryczne bądź spalinowe). Trzeba tylko pamiętać o naostrzeniu ich oraz zdezynfekowaniu.

Przy okazji cięcia można przygotować sadzonki z młodych przyrostów krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy wybierać młode pędy z 3-4 węzłami.

Podłoże pod krzewami ozdobnymi warto teraz ściółkować, aby zapobiec zarówno szybkiemu odparowywaniu wody, jak i rozwojowi chwastów.

Czerwiec to także pora, gdy systematycznie usuwamy zwiędłe już kwiatostany m.in. lilaków (popularnych bzów), tawuł, jaśminowców i krzewuszek, tak by wzmocniły się przed kolejnym sezonem.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: sad, warzywnik i ogródek ziołowy

Kalendarz prac ogrodniczych w czerwcu przewiduje nawożenie warzyw. Oczywiście robimy to po odchwaszczaniu, ręcznym albo lepiej wykorzystującym kultywator ręczny. Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli dymki, kalafiora, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty czy szpinaku.

Przy uprawie pomidorów ważne jest usuwanie bocznych pędów wyrastających w kątach liści (tzw. wilków). Większe rośliny warto podwiązywać do palików. Krzewy owocowe można obsypywać słomą, aby ograniczyć rozwój chwastów oraz obsychanie ziemi.

W czerwcu można zbierać zioła takie jak mięta, oregano czy tymianek. Posłużą do suszenia i wykorzystania w kuchni albo jako składnik suchych bukietów. Podobnie jak kwiaty, należy je zbierać w godzinach popołudniowych suchego, słonecznego dnia, a potem suszyć w luźnych pęczkach w przewiewnym, ale ciemnym pomieszczeniu.

Co do drzew owocowych z kolei, w czerwcu zwalcza się szkodniki takie jak jabłkóweczka, śliwkóweczka i wszędobylskie mszyce. W jaki sposób z nimi walczyć? Na pniach drzew w sadzie najlepiej umieścić pułapki w formie opasek lepowych.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: rośliny balkonowe

Gdy upłynie miesiąc od przesadzenie obficie kwitnących roślin jednorocznych do skrzynek balkonowych, dobrze jest zacząć dokarmianie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego. Aksamitki, pelargonie czy surfinie bardzo to docenią. Oczywiście nie wolno przy tym zapominać o ich regularnym podlewaniu. Szczególnie należy zwracać na to uwagę w przypadku balkonów o mocnej ekspozycji na słońce – zwł. tych z wystawą południową czy zachodnią.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec: rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe w czerwcu należy przede wszystkim regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Gatunki wrażliwe na zimno, które chłodną część roku spędzały w pomieszczeniu (agawy, cytryny, laury, oleandry, palmy, pomarańcze), można znów wystawić na taras lub balkon. Uwaga, zwłaszcza w pierwszym okresie trzeba je chronić przed ostrym słońcem (może spalić zwłaszcza młode liście), podlewać tylko rano albo wieczorem.

Nasi Partnerzy polecają