Kiedy można rozpocząć prace w ogrodzie? Oto 6 rzeczy, które lepiej wykonać zimą
Chociaż mamy dopiero grudzień, z rozpoczęciem prac w ogrodzie wcale nie trzeba czekać do wiosny. Co już teraz możesz zrobić, aby twój ogród był jeszcze piękniejszy, gdy przyroda zacznie budzić się życia?
Niektórzy myślą, że zima i przełom roku to martwy okres w ogrodnictwie. Nic bardziej mylnego! Jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, oraz kilka, które i tak musiałbyś wykonać. Jeśli zorganizujesz je wcześniej, to wiosną nie będziesz musiał od nich zaczynać i będziesz mieć czas na inne obowiązki.
6 prac ogrodowych, które możesz wykonać zimą:
1. Odśnieżanie
Chociaż obecnie mamy odwilż i w niewielu regionach Polski śnieg jeszcze zalega na roślinach, to warto o tym pamiętać. W końcu kalendarzowa zima dopiero się zaczęła! Ostatnie opady były tak duże, a śnieg tak ciężki, że niektóre z twoich roślin, szczególnie tych mniejszych, mogło się nieco połamać.
Od czasu do czasu warto więc sięgnąć po miotłę i delikatnie omieść niektóre drzewa czy krzewy, aby śnieg nie wyrządził im krzywdy.
Warto również pamiętać o… odśnieżaniu dachów. Co to ma wspólnego z roślinami? Kiedy zaczyna się odwilż, a na domu zalega spora ilość śniegu, nawet nie będziesz wiedzieć kiedy wielka czapa zsunie się na twoje rośliny. Niektóre z nich mogą zostać całkowicie połamane!
2. Usuwanie liści z trawnika
Jeśli dbasz, żeby twój trawnik był zawsze zielony i równiutki niczym na polu golfowym, możesz usunąć z niego liście, których nie zgrabiłeś jesienią lub te, które po prostu przywiał wiatr. Wprawdzie części z nich mógłbyś pozbyć się przy pierwszym wiosennym koszeniu, jednak w ten sposób nie usuniesz tych, które znajdują się w miejscach, gdzie nie dotrzesz kosiarką. Warto o tym pamiętać, bo nieusunięte liście mogą przebarwić trawę i zahamować jej wzrost.
3. Przycinanie drzew - od grudnia
Tak naprawdę już od grudnia możesz powoli sięgać po sekator. Nadaj pożądany kształt iglakom, ale również drzewom liściastym - jednak nie wszystkim! Z przycinaniem brzóz, klonów i grabów poczekaj do wiosny.
4. Przycinanie żywopłotów - od marca
Przyznam, że to jedna z moich ulubionych prac ogrodowych! Zawsze końcem marca przycinam mój żywopłot z laurowiśni. I choć serce boli, kiedy skracam jego gałęzie aż o ⅓, to jednak latem nie mogę się napatrzeć, jak bardzo się rozkrzewił i urósł. Nie bójcie się zatem cięcia!
5. Sadzenie pierwszych warzyw
Marzec to czas, kiedy sadzimy pierwsze warzywa. Jakie?
W marcu sadzimy:
- koper ogrodowy
- marchewkę
- pietruszkę
- bób
- groch
- pasternak
- rzodkiewkę
6. Nawożenie roślin
Końcówka marca to dobry czas, aby każdą roślinę w ogrodzie podsypać nawozem. Ja zawsze używam uniwersalnego. Wystarczy niewielka garść odżywki, by wiosną cieszyć się soczystą zielenią roślin, a latem obfitymi kwiatami.
Przeczytaj również:
- Ciężki i mokry śnieg może zniszczyć rośliny w ogrodzie. Żeby je ochronić, sięgnij po miotłę
- 6 kroków, aby zadbać o choinkę po świętach. Dzięki nim świetnie przyjmie się w ogrodzie