Kiedy siać trawę? Jak przygotować podłoże? Terminy zakładania trawnika z siewu 

2023-03-17 14:01

Piękny, gęsty trawnik to ozdoba każdego ogrodu i posesji. Mogłoby się wydawać, że wysiew i utrzymanie murawy w dobrym stanie to rzecz dziecinnie prosta. Trawnik jest niestety dość wymagający, ale jeśli wybierzemy dogodny termin wysiewu i dobrze przygotujemy podłoże, odwdzięczy się nam atrakcyjnym zielonym dywanem. Kiedy najlepiej siać trawę? Jak przygotować ziemię pod trawnik? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące zakładania trawnika.

Piękny trawnik
Autor: can72/Getty Images

Spis treści

  1. Zanim zasiejemy trawę: jak przygotować podłoże na trawnik?
  2. Jak najlepiej siać trawę?
  3. Kiedy najlepiej siać trawę?
  4. Rośliny i zioła we wnętrzach - zobacz galerie zdjęć

Zanim zasiejemy trawę: jak przygotować podłoże na trawnik?

Zakładanie trawnika wymaga kilkuetapowych przygotowań. Pierwszym krokiem do wymarzonego trawnika będzie dokładne przemyślenie, jaką funkcję ma pełnić murawa – czy ma być wyłącznie dekoracyjnym skrawkiem ziemi, czy może gęstym dywanem, odpornym na deptanie? To bardzo ważne, ponieważ znając odpowiedź będziemy mogli dobrać rodzaj i gatunek trawy. O wyborze konkretnych nasion może zdecydować również stopień nasłonecznienia na naszej posesji lub jakość podłoża w miejscu wysiewu – każdy gatunek trawy ma inne wymagania, dlatego dobrze jest zwrócić na to uwagę podczas wizyty w sklepie ogrodniczym.

Przygotowanie podłoża pod trawnik to kolejny krok na drodze do pięknej murawy. Ponieważ trawa jest dość wymagająca, podłoże, do którego wysiejemy nasiona musi być odpowiednio przygotowane, by zapewnić kiełkującej trawie najlepsze warunki wzrostu.

Od czego zacząć przygotowywanie ziemi na trawnik? Na początku warto sprawdzić odczyn ziemi. Trawa źle znosi kwaśne podłoże. Optymalne pH dla trawnika to 5.5.-6.6 pH. By sprawdzić, czy ziemia jest kwaśna możemy wykorzystać papierki lakmusowe (koszt zestawu to ok. 30 zł) lub zmierzyć pH specjalnym miernikiem. Jeśli zauważymy, że w miejscu, w którym chcemy zasiać trawę gęsto rośnie mech możemy być prawie pewni, że gleba ma kwaśny odczyn. Jeśli ustalimy, że ziemia pod trawnik jest zakwaszona, warto przeprowadzić wapnowanie.

Kolejnym etapem będzie dokładne przekopanie i oczyszczenie powierzchni przeznaczonej na trawnik. Warto przekopać podłożę na głębokość ok. 25-30 cm i usunąć wszystkie kamienie, zanieczyszczenia oraz chwasty wraz z korzeniami. Gdy czujemy, że nie poradzimy sobie z chwastami, możemy pomóc sobie środkami chemicznymi, które pozbędą się chwastów, nawet tych najbardziej uciążliwych. Decydując się na użycie tego typu preparatów, na 3 tygodnie przed ich zastosowaniem dokładnie przekopmy ziemię, by pobudzić chwasty do kiełkowania.

Gdy odkwasimy i oczyścimy podłoże dobrze jest je nieco użyźnić. Trawa najlepiej czuje się w średnio żyznej, przepuszczalnej glebie. Jeśli po przekopaniu zauważymy, że ziemia jest zbyt gliniasta, możemy wymieszać ją z piaskiem, by ja rozluźnić i spulchnić. Z drugiej strony, gdy podłoże jest zbyt piaszczyste, warto wymieszać je z torfem lub organicznym kompostem. Przed wysianiem nasion nie zaszkodzi uzupełnić gleby w odrobinę magnezu i wapnia. Najprostszym sposobem będzie zastosowanie nawozu dolomitowego lub z dodatkiem azotu (ale tylko wtedy, gdy wysiewamy trawę wiosną, ponieważ azot pobudza wzrost trawy).

Podłoże pod trawnik musi być dobrze wyrównane i ubite. W przypadku niewielkich poletek wystarczy pomóc sobie grabiami i utwardzić teren butami. Duże trawniki łatwiej ugnieciemy ciężkim wałem lub beczką. Tak przygotowane podłoże możemy bez obaw wysiać nasionami trawy.

Jak najlepiej siać trawę?

Warunki atmosferyczne panujące w dniu zakładania trawnika są bardzo istotne. Dzień powinien być bezwietrzny i bez opadów. Najlepiej, by deszcz nie padał poprzedniego dnia, ponieważ ziemia będzie zbyt wilgotna, co utrudni prace manualne. Wierzchnia warstwa gleby powinna być sucha, a głębsza – lekko wilgotna (ale nie morka).

Trawę wysiewamy ręcznie lub za pomocą specjalnego siewnika. Gdy skończymy, należy delikatnie zagrabić ziemie tak, by przykryć je na głębokość 1-3 cm. Następnie ziemię należy ubić wałem lub deską i zrosić wodą z konewki. Trawa rośnie przeciętnie 4 tygodnie, a już po kilku (lub kilkunastu) dniach od momentu wysiewu powinniśmy zauważyć kiełkujące źdźbła młodej trawy.

Kiedy najlepiej siać trawę?

Termin zakładania trawnika jest kluczowy dla prawidłowego wzrostu trawy. Zaleca się, by trawę siać między połową kwietnia a końcem maja lub na przełomie września i października.

Sianie trawy wiosną, a więc w kwietniu i maju zapewnia trawie korzystne warunki do wzrostu. Ziemia jest wciąż wilgotna (po zimie), dlatego nie musimy obawiać się, że trawie grozi susza. Ponadto, pod koniec kwietnia mija groźba przymrozków. Zakładając trawnik wiosną dajemy mu wystarczająco czasu na ukorzenienie się przed nastaniem upałów.

Sianie trawy latem praktykuje się rzadko, głównie ze względu na panujące upały, które bardzo wysuszają glebę (co nie sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi trawy). Jeśli chcemy koniecznie założyć trawnik latem, musimy pamiętać, by skrupulatnie monitorować stan nawodnienia podłoża.

Sianie trawy jesienią, czyli na przełomie września i października to według ogrodników najlepszy czas na zakładanie trawnika. Dlaczego? Jesienią panują optymalne warunki dla wzrostu trawy: nie ma upałów, które wysuszają glebę, powietrze jest dość wilgotne, podobnie jak ziemia. Ponadto, trawnik ma wystarczająco dużo czasu, by wyrosnąć i przygotować się na zimę (i to jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków).

Rośliny i zioła we wnętrzach - zobacz galerie zdjęć

Nasi Partnerzy polecają