Chcesz, żeby wiosną twój balkon rozkwitł? Te kwiaty musisz posadzić już teraz [KROK PO KROKU]

2022-09-21 9:48

Jeśli chcesz, aby wiosną na twoim balkonie czy tarasie królowały kwitnące rośliny cebulowe, musisz pomyśleć o tym już jesienią. Teraz jest czas na posadzenie cebulek w donicach. Sprawdź, jak zrobić efektowne kompozycje z kwiatów cebulowych.

Kompozycje z kwiatów cebulowych w donicach
Autor: GettyImages Jesli chcesz cieszyć się takimi kwiatami na wiosnę, cebulki musisz posadzić jesienią

Donice wypełnione kwitnącymi roślinami cebulowymi to naprawdę śliczna dekoracja wiosennego balkonu czy tarasu. W okresie, gdy w przyrodzie jeszcze niewiele się dzieje, a ogród jest jeszcze dość szarawy, takie kolorowe kwiaty zapraszają wiosnę i cieszą oczy. Żeby jednak tak się stało, trzeba te "kwitnące" donice przygotować już jesienią. Chcecie wiedzieć, jak to zrobić?

Spis treści

  1. Na początek wybieramy cebulki
  2. Do cebulek dobieramy donice
  3. Kiedy sadzimy cebulki do doniczek?
  4. Jak sadzić cebulki do donic - krok po kroku
  5. Co zrobić z donicami z posadzonymi cebulami?

Na początek wybieramy cebulki

Pierwszym krokiem do stworzenia wyjątkowej cebulowej kompozycji jest wybór roślin, które chcemy w nich podziwiać.

Do uprawy w donicach najlepiej nadają się: tulipany, narcyzy, szafirki, krokusy, szachownice, cebulice, irysy cebulowe, przebiśniegi. Ale możecie też spróbować z innymi gatunkami - co powiecie na przykład na puszkinię czy zawilce?

Zadbajmy o to, by cebulki były bardzo dobrej jakości. Przede wszystkim muszą być zdrowe! Odrzucamy cebulki, które mają jakiekolwiek oznaki chorób bądź obecności szkodników i mechanicznie uszkodzone. Jednym słowem kupujemy wyłącznie cebulki z pełną łuską, bez plam, przebarwień, pęknięć czy śladów pleśni.

W jednej donicy możemy posadzić jeden gatunek, np. tylko tulipany czy narcyzy, albo zrobić ciekawy misz-masz z różnych gatunków. W tym przypadku cebule sadzi się warstwowo - najniżej cebule kwitnące jako ostatnie, wyżej te, które kwitną wcześniej (jednym słowem: im wcześniej mają zakwitnąć, tym wyżej powinny zostać zasadzone).

Do cebulek dobieramy donice

Rozmiary donic dobieramy w zależności od wysokości roślin, które będziemy w nich sadzić: te wysokie będą odpowiednie do wysokich tulipanów czy narcyzów, niższe - do drobniutkich szafirków czy krokusów (te gatunki ładnie wyglądają posadzone w szerokich, ale niskich misach)

Musimy pamiętać o tym, że donica musi być na tyle ciężka i stabilna, by nie przewróciła się pod ciężarem kwitnących roślin. Dlatego najlepiej sadzić cebulki w ceramicznych donicach glinianych, zapominając o plastikowych. A do tego donice z ceramiki wyglądają bardzo naturalnie, nie nagrzewają się tak mocno, jak te z plastiku, a ich oferta w sklepach jest naprawdę imponująca (od form tradycyjnych po nowoczesne). Na pewno znajdziemy takie, które nam się spodobają i będą pasować do wystroju zakątka, w którym je wiosną ustawimy.

Ważne jest to, by donica miała duży otwór w dnie, przez który łatwo będzie usuwany nadmiar wody (inaczej posadzone w niej cebulki będą gnić!).

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO] >>>

Kiedy sadzimy cebulki do doniczek?

Cebulki roślin kwitnących wiosną sadzi się w ogrodzie do ziemi jesienią. I podobny termin obowiązuje w przypadku uprawy tych roślin w donicach. Jest tylko jedna różnica - sadzimy je nieco później niż do gruntu - najlepiej w październiku (a jak nie zdążymy, to nawet w listopadzie). To opóźnienie sprawi, że cebulki nie wypuszczą pędów przed zimą (choć czasem się to zdarza, szczególnie gdy jesień jest ciepła!).

Jak sadzić cebulki do donic - krok po kroku

Mamy kupione cebulki i donice, przed sadzeniem musimy jeszcze przygotować podłoże i drenaż. Jako podłoża możemy użyć dobrej ziemi ogrodniczej (może być taka do roślin balkonowych), a jako drenaż doskonale nadaje się keramzyt.

Co robimy po kolei?

1. Na dno donicy wysypujemy pięciocentymetrową warstwę keramzytu.

2. Na nią wsypujemy niewielką warstwę podłoża.

3. Układamy cebulki zachowując niewielkie odstępy między nimi.

4. Zasypujemy cebulki podłożem.

5. Po posadzeniu podłoże podlewamy (i dbamy o to, by do nastania mrozów było zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre!).

Cebule w doniczkach sadzimy płycej niż w gruncie, bo na głębokość równą dwukrotnej wysokości cebulki. Nad cebulami powinna pozostać min. 3-centymetrowa warstwa ziemi.

Co zrobić z donicami z posadzonymi cebulami?

Dobrym pomysłem jest zakopanie ich w ziemi w ogrodzie - tam bezpiecznie przezimują. Jeśli zostawiamy donice na balkonie czy tarasie, trzeba przed zimą zabezpieczyć cebulki. Najlepiej wstawić donice do kartonów wypełnionych styropianem i postawić je w zacisznym miejscu.

Wiosną zdejmujemy zimowe okrycie i ustawiamy donice tam, gdzie kwitnące cebulki będą się najładniej prezentować!

Rośliny cebulowe w doniczkach
Autor: GettyImages Wiosną chętnie zdobimy nasze mieszkania roślinami cebulowymi w doniczkach - co z nimi zrobić, gdy przekwitną?
Nasi Partnerzy polecają