12 roślin odstraszających komary. Męczącym owadom mówimy NIE

2024-06-08 18:27

Nikt lepiej niż on nie potrafi zepsuć letnich wieczorów i nocy. Aby uniknąć stosowania chemicznych środków odstraszających komary, posadź rośliny, które w naturalny sposób odstraszają tego męczącego owada. Oto 12 roślin odstraszających komary, które można uprawiać w doniczkach na balkonie lub przy domowym tarasie.

Spis treści

  1. Rośliny odstraszające komary
  2. Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) 
  3. Melisa (Melissa officinalis)
  4. Werbena cytrynowa
  5. Tymianek cytrynowy (Thymus citriodorus)
  6. Bazylia, kemangi (Ocimum × citriodorum)
  7. Dzika bergamotka (Monarda Fistulosa)
  8. Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens)
  9. Lawenda (Lavandula)
  10. Kocimiętka (Nepeta)
  11. Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
  12. Rozmaryn (Rosmarinus)
  13. Mięta (Mentha)
  14. Rośliny odstraszające kleszcze. Poznaj zapachy, których te małe pasożyty nie znoszą

Rośliny odstraszające komary

Czy jest coś bardziej irytującego niż bzyczenie komara, szczególnie podczas zasypiania? Nie znoszę tego dźwięku, który powoduje u mnie skurcz żołądka. Postanowiłam przeciwdziałać i poszukać naturalnych środków, które pomogą w walce z komarami. Oto 12 roślin, które odstraszają komary. Posadź je na balkonie lub w ogrodzie przy tarasie, a komary będą trzymać się z dala.

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) 

Trawa cytrynowa to niewątpliwie najbardziej znana roślina odstraszająca komary. Swoją skuteczność zawdzięcza jednemu ze związków organicznych, cytronnelolowi, który ma silny cytrynowy zapach.

Trawa cytrynowa to zioło tropikalne: nie toleruje temperatur poniżej 8°C i dlatego nie nadaje się do uprawy w gruncie w ogrodzie. Można ją jednak uprawiać w doniczce lub stosować olejek z trawy cytrynowej, aby zabezpieczyć się przed komarami

Melisa (Melissa officinalis)

Liście melisy przypominają liście mięty, ale wystarczy powąchać melisę, by rozwiać wątpliwości. Melisa jest bardzo łatwa w uprawie, rośnie wszędzie i łatwo się rozprzestrzenia.

Werbena cytrynowa

Ładny krzew o intensywnie pachnących jasnozielonych liściach! Uwaga: werbena cytrynowa jest podatna na mróz. Uprawiaj ją w doniczce!

Tymianek cytrynowy (Thymus citriodorus)

Tymianek cytrynowy to aromatyczna roślina uwielbiana przez kucharzy, ale też odstrasza komary. Jego zapach odstrasza też muchy, inne latające owady letnie i ślimaki nagie. Tymianek cytrynowy jest dosyć odporny ale lubi stanowisko słoneczne.

Gleba musi być wapienna lub kamienista, zawsze dobrze przepuszczalna. Jest odporny na suszę: w przypadku roślin co najmniej rocznych posadzonych w ziemi nie ma sensu podlewać. W doniczce należy uważać, aby podłoże nigdy nie wyschło.

Bazylia, kemangi (Ocimum × citriodorum)

Wszystkie bazylie działają odstraszająco na komary, ale bazylia cytrynowa jest najbardziej skuteczna. Bazylia to roślina jednoroczna, która potrzebuje bogatej, przepuszczalnej gleby i regularnego podlewania. Aby prawidłowo rosła, należy ją umieścić w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym.

Dzika bergamotka (Monarda Fistulosa)

Mało znana, dzika bergamotka jest rośliną o wielu zastosowaniach i zaletach. Liście i kwiaty tej aromatycznej rośliny są spożywane ze względu na ich właściwości lecznicze. Lubiana przez pszczoły, dzika bergamotka nie jest lubiana przez komary.

Dzika bergamotka rośnie zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach, na organicznej, bogatej i dobrze przepuszczalnej glebie. W okresach suszy należy ją regularnie podlewać, unikając zwilżania liści, podatnych na choroby. Aby utrzymać świeżość gleby, zaleca się ściółkowanie. Po kwitnieniu zleca się  przycinanie u nasady pędów, co pobudza do następnego odrostu.

Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens)

Być może nie wiesz, ale pelargonia pachnąca, zwana tez geranium i anginką, to doskonały kwiat odstraszający komary. Pelargonia jest popularną rośliną balkonową. Aby mogła się prawidłowo rozwijać, potrzebuje lekkie i żyznej ziemi i słonecznego stanowiska. Pelargonię należy podlewać regularnie, w upalne dni nawet dwa razy dziennie. Kwitnie od kwietnia do pierwszych przymrozków.

Lawenda (Lavandula)

Lawenda przyciąga zapylacze, motyle, pszczoły, trzmiele, ale skutecznie odstrasza komary (a nawet muchy i mszyce)! W doniczce lub w ogrodzie lawenda kwitnie w pełnym słońcu na ubogiej, nawet kamienistej, ale dobrze przepuszczalnej glebie.

Kocimiętka (Nepeta)

Kocimiętka (zwana także nepetą lub kocimiętką) jest kuzynką lawendy i podobnie jak ona skutecznie odstrasza komary (ale także karaluchy i termity). Kocimiętka jest bardzo odporna, kwitnie od wiosny do końca lata, można ją sadzić w pełnym słońcu lub półcieniu.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek lekarski zawiera pyretrynę, która jest niezwykle skuteczna w odstraszaniu komarów (pyretryna często występuje w dostępnych na rynku produktach odstraszających komary). Pamiętaj, że nagietek odstrasza także nicienie (pomidory i ziemniaki to docenią!)

Nagietek to bardzo łatwa w uprawie roślina jednoroczna: wysiewa się ją do gruntu, gdy minie już zagrożenia mrozem. Jej jaskrawo kolorowe kwiaty "świecą" od lata aż do pierwszych przymrozków.

Rozmaryn (Rosmarinus)

Rozmaryn wydziela bardzo intensywny zapach, który odstrasza komary i przyciąga motyle i pszczoły! Rozmaryn uwielbia słońce, przystosowuje się do wszystkich gleb, nawet gliniastych. UWAGA: rozmaryn nie lubi stojącej wody.

Mięta (Mentha)

Mięta, niezbędna w letniej kuchni, skutecznie odstrasza komary (ale także mszyce i mrówki). Mięta dobrze rośnie w półcieniu, ale nie toleruje suszy, łatwo się rozprzestrzenia. Jeśli posadzisz ją w doniczce, nie łącz jej z żadną inną rośliną. Zapewnij wystarczająco duży pojemnik, aby mięta dobrze mogła rosnąć.

Ciekawostka: jeśli mimo wszystko komar zdoła cię ugryźć, weź kilka listków mięty i pocieraj nimi miejsce ukąszenia, aby złagodzić swędzenie.

Rośliny odstraszające kleszcze. Poznaj zapachy, których te małe pasożyty nie znoszą

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?